Charaktery - 1 / 2014 / Spis treści

Wstęp

Maski i pozy

Nie podoba mi się wyniosłość, nie podobają mi się ludzie, którzy stawiają siebie wyżej od innych. Mam ochotę dać im rubla i powiedzieć: jak się dowiesz, ile jesteś wart, to wrócisz i oddasz resztę. Lew Tołstoj (znalezione w sieci)

Zobacz więcej

Na temat

fot. iStock

Kreacja na każdy dzień

Kurtyna w górę! Jakie dziś pokażemy oblicza: bestii, przyjaciela, wolnego ptaka, spryciarza, czujnej mimozy, samarytanina? W życiu, jak na deskach teatru, codziennie i na nowo tworzymy wariant siebie samego. Co odsłaniamy, a co skrywamy za maskami? Za co zbieramy gromkie brawa?

Zobacz więcej

Dobre historie mają sens

Krawaty, garnitury czy zaplatanie rąk w piramidki to modne bzdury, które wmawia się ludziom, aby uwierzyli, że na tym polega ich wizerunkowa przewaga. Wcale nie musimy wymyślać niestworzonych historii. Nieszczerość, kłamstwo, udawanie zabija dobre historie - mówi Eryk Mistewicz.

Zobacz więcej

Zagraj to naturalnie

Jestem gotowa na drobne oszustwa w nadziei na głaski. Ale ze smutkiem słucham historii kobiet, które wstają wcześnie rano, zanim mąż się obudzi, żeby zrobić sobie pełny makijaż - mówi Natalia de Barbaro.

Zobacz więcej

Praktycznie

Mężczyźni strajkują

Panie, zawojowawszy mężczyzn na prawie każdym polu, zaczynają się dziś rozglądać, gdzie i w jakiej kondycji są pokonani. Czy się schowali, strajkują - obawiając się kobiecej dominacji i dyskryminacji? Dlaczego kobietom coraz trudniej znaleźć partnera?

Zobacz więcej

Gorzej być nie może

Choć dobrze życzymy znajomym, czasem czujemy ulgę, że nie powodzi im się lepiej niż nam. Lubimy razem ponarzekać na pogodę, szefa, świat, służbę zdrowia, gospodarkę. Dlaczego? Skąd w nas ta marudność?

Zobacz więcej

Klaps zostawia pręgi

Kary cielesne są nieskuteczne - potwierdzają to setki badań. Nawet klapsy mogą być początkiem błędnego koła przemocy, które zostawia ślady nie tylko na ciele, ale i psychice dziecka.

Zobacz więcej

Upragniony niepamięci cud

Niszczy nasze relacje i nas samych. Rodzi się z braku dystansu i z negatywnych wyobrażeń. Pamiętliwość. Jak się wydostać z jej szponów?

Zobacz więcej

Rzuć okiem

Nasz wzrok nie jest stworzony do pracy z tekstem, czytanie jest dla oczu czymś nienaturalnym, tak samo zresztą jak wpatrywanie się w ekran. Czytanie i praca z komputerem dramatycznie zwiększają ryzyko krótkowzroczności. Na szczęście przemęczonym oczom można w łatwy sposób pomagać - mówi Mikołaj Markiewicz.

Zobacz więcej

Tak jak w kinie

By nie stracić kontaktu z synem i pokazać mu własny świat wartości, kanadyjski pisarz David Gilmour oglądał z nim filmy. A jakie filmy, obrazy, książki, sztuki Wy chcielibyście pokazać swoim ojcom? Ojcowie - jaką listę ważnych filmów sporządzilibyście dla swoich synów i córek?

Zobacz więcej

Laboratorium

Czym pachnie forsa

Pieniądze są jak viagra. Nie budzą pożądania, ale jeśli jest,wzmagają je. Podobnie zresztą jak każdą inną motywację mówi Wiesław Baryła.

Zobacz więcej

Tygrysa cień

Producent napoju energetycznego „Black” przeprowadził kampanię marketingową, która na pozór wygląda jak niszczenie własnej marki. W rzeczywistości chodzi o podstępne niszczenie marki rywala.

Zobacz więcej

Ile musisz wiedzieć

Niektórzy krótko analizują dane, chwytają się pierwszej informacji i kurczowo się jej trzymają. Inni z kolei bez końca poszukują danych i testują coraz to nowe hipotezy, nigdy nie zyskując pewności.

Zobacz więcej

Czytnik intencji

Neurony lustrzane są czytnikiem, który pozwala stwierdzić, czy obserwowany obiekt jest istotą, czy np. gałęzią chwiejącą się na wietrze. Dopiero po takiej identyfikacji pracę mogą zacząć obszary mózgu odpowiedzialne za przetwarzanie informacji społecznych.

Zobacz więcej

Samolubny opiekun

Jak doszło do tego, że samolubny mózg zaczął się troszczyć nie tylko o siebie? Jaką rolę odegrała w tym oksytocyna, nazywana przez niektórych hormonem miłości?

Zobacz więcej

I

Odrodzona

Podróż do Indii była dla mnie jak terapia. Totalna obcość i egzotyka sprawiły, że narodziłam się na nowo. Wstałam z popiołów i jako artysta, i jako człowiek. W Indiach poznałam, czym jest radość grania muzyki. Myślę, że posiadanie takiej pasji jest dla psychiki zbawienne, wprost uzdrawiające - mówi Maria Pomianowska.

Zobacz więcej

Ci przylatują, ci zostają

„Wśród ptaków wielkie poruszenie, ci odlatują, ci zostają”... W piosence Agnieszki Osieckiej ptaki są jak ludzie. Ich jesienne odloty i wiosenne powroty zawsze działały na wyobraźnię, stały się tematem ludowych bajek i narodowych mitologii.

Zobacz więcej