Charaktery - 9 / 2013 / Spis treści

Wstęp

Zależni od informacji

Poszukiwanie nowych informacji i cierpienie z powodu ich braku jest tak stare, jak gatunek Homo sapiens.

Zobacz więcej

Na temat

Era fomo sapiens

Liczba bodźców w każdej sekundzie atakujących człowieka zawsze przekraczała możliwości jego percepcji. I zawsze ewolucyjny wyścig wygrywali ci, którzy z kakofonii informacji potrafili wyłowić i przetworzyć najwięcej i najszybciej. Dziś źródła bodźców są potężniejsze niż kiedykolwiek, bardziej inwazyjne, wszechobecne. Człowiek próbuje się do tego dostosować, usiłuje nadążyć. Zmieniają się jego zmysły, sposób przetwarzania informacji. Powstaje nowy Homo sapiens. Czy Ty należysz do tego gatunku?

Zobacz więcej

Wszystko, Wszędzie, W każdej chwili

Dziś nie wyobrażamy sobie życia bez stałego dostępu do internetu, a nasze torby i kieszenie wypełniają iPady, iPody, netbooki, e-czytniki. Korzystanie z nich nie tylko dostarcza nam przyjemności, ale przede wszystkim obniża lęk przed brakiem dostępu do informacji.

Zobacz więcej

Praktycznie

Tulenie na zdrowie

„Jak tak będziesz ciągle przytulała syna, to wyrośnie na nieudacznika. Dziecko od małego powinno spać samo” - młode matki często słyszą takie porady. Ile w nich racji? Zero. Bliskość rodziców przekłada się na zdrowie i inteligencję dziecka.

Zobacz więcej

W krzywym zwierciadle

Godzinami wpatrują się w swoje odbicie w lustrze. Uważają, że są za grubi, za chudzi, mają krzywe nosy. Ludzie z zaburzeniem dysmorficznym są przekonani, że ich ciało jest zdeformowane.

Zobacz więcej

Szczęście za wcześnie

Najnowsze badania wskazują, że najwięcej dzieci rodzi się w...połowie września. Co dziesiąte przychodzi na świat przed wyznaczonym terminem. Z jakimi problemami borykają się wcześniaki i ich rodzice?

Zobacz więcej

Czcij ojca swego, ale odkrywaj człowieka

Wiele osób postrzega więź córki z ojcem jako drugorzędną w stosunku do tej z matką. Zdaniem specjalistów to błąd, bo o zdrowym, pełnym szczęścia i spełnionym życiu kobiety decyduje właśnie dobra relacja z ojcem.

Zobacz więcej

Okno

Zdarza się nam spotykać ludzi, którzy kwestionują prawdy dla nas oczywiste. Traktujemy ich zwykle jak głupców, z którymi nie warto rozmawiać. A przecież to, co widać z naszego okna, jest tylko malutkim wycinkiem świata.

Zobacz więcej

Laboratorium

W poszukiwaniu straconego znaczenia

Osoby bez perspektyw w aktach terroryzmu mogą dostrzec szansę na zyskanie znaczenia. W jednej chwili mogą stać się bohaterami, męczennikami, którzy na zawsze zapiszą się w historii społeczności.

Zobacz więcej

I kto tu rządzi?

Łatwiej nam panować nad światem, okiełznać ludzi lub żywioły, niż podporządkować sobie własne emocje, myśli i działania, które wciąż prowadzą nas nie tam, gdzie chcielibyśmy dotrzeć. Na czym polega sztuka panowania nad sobą?

Zobacz więcej

Królowa bez korony

Kim była Blanche W., która na trwałe zapisała się w historii psychologii jako pacjentka Jean-Martina Charcota, nazywanego Paganinim histerii?

Zobacz więcej

I

Wróbel, istotka niewielka

Wróbel to jedyny ptak, który kąpie się zarówno w piasku, jak i wodzie. Kąpie się nawet w siarczysty mróz, jeśli tylko znajdzie choć odrobinę wody w roztopionej na chwilę kałuży. Ale to nie jedyna wyjątkowa cecha tego niepozornego, a tak niezwykłego ptaka.

Zobacz więcej

Świecąca skała

Niektórzy ludzie poświęcają odkrywaniu świata całe życie. Dzięki nim kolejna cząstka rzeczywistości zostaje w jakiś sposób stwierdzona i uznana - wyrwana z ciemności nie-poznania.

Zobacz więcej