Charaktery - 9 / 2012 / Spis treści

Wstęp

Strefy intymne

Pragniemy, by ktoś zaprosił nas do intymnego tańca. By nas porwał ku sobie i tulił do serca. I był światem, co w ramiona nam wpadł. Czekamy, czasem całe życie. Wciąż trafiamy na partnerów, którzy nie są gotowi tak tańczyć. A kiedy już spotkamy kogoś... robimy unik, mylimy krok. Czy możliwe, że to, czego tak pragniemy, jest zarazem tym, czego się obawiamy? Jak ruszyć w intymne tango?

Zobacz więcej

Intymność

Intymność to sfera wyjątkowej, niepowtarzalnej wolności. Można nią dobrowolnie się dzielić, można ją - jak każdą wolność - stracić po barbarzyńskiej inwazji.

Zobacz więcej

Na temat

Jak blisko być ze sobą

Intymność jest przywilejem i prawem do posiadania granic. Ci, co się obnażają, dają się oszukać. Ulegają złudzeniu, że gdy zwierzą się z przeżyć intymnych - pokażą, że są prawdziwie wolni.

Zobacz więcej

Praktycznie

rys. retrorocket/istockphoto

Mowa z wadą

Pediatrzy, logopedzi i psychologowie alarmują: dzieci mówią coraz gorzej! Z roku na rok coraz więcej dzieci sepleni, rera, przekręca głoski lub je pomija. Dlaczego tak się dzieje? Jak zapobiegać wadom wymowy?

Zobacz więcej

Holmes naszych czasów

Przebrany za bohatera filmu zabija podczas seansu 12 widzów, a 58 rani. „To ja jestem Jokerem” - mówi policjantom. Kim jest James Holmes, sprawca masakry w Aurorze? Ofiarą psychozy, gier komputerowych, uzależniających leków czy „kultury broni”?

Zobacz więcej

Kopciuszek sado-maso

Harlequin w wersji hard core, pornografia dla mamusiek - to tylko niektóre z etykietek, którymi złośliwi opatrują książki Eriki Leonard. Ich niezwykła popularność budzi niepokój feministek, zastanawia socjologów i seksuologów.

Zobacz więcej

Gry biurowe

W każdym z nas tkwi rozhukane Dziecko, surowy Rodzic i analityczny Dorosły. Jeśli potrafimy te stany ducha wydobyć z siebie lub swoich współpracowników, szansa, że odniesiemy sukces, gwałtownie rośnie.

Zobacz więcej

Układanka bez ojca

Dzieci nieobecnych ojców w dorosłym życiu czują się niepełne, nie potrafią stworzyć satysfakcjonujących związków. Tęsknota za ojcem i potrzeba akceptacji z jego strony przesłania wszystkie obecne relacje. Czy można zapełnić tę pustkę? Jak odnaleźć brakującą część w układance „ojciec i ja”?

Zobacz więcej

Ze sobą zgodni

W telewizji, radiu, na łamach kolorowych poradników często spotykamy postulat, by żyć w zgodzie ze sobą. Tylko co to właściwie znaczy? Czy istnieje jednoznaczna odpowiedź i dobra dla wszystkich recepta?

Zobacz więcej

Wstyd jak druga skóra

Dzieci alkoholików przez całe życie noszą w sobie wspomnienia bolesnych doświadczeń z dzieciństwa. Wstyd przylgnął do nich jak druga skóra. Jak się od niego uwolnić?

Zobacz więcej

Laboratorium

fot. KatarzynaBialasiewicz/istockphoto

Mniej śpisz, więcej jesz

Bezsenność skutkuje nie tylko zmęczeniem i nadmierną sennością w ciągu dnia. Najnowsze badania pokazują, że niedostateczna ilość snu może powodować przybieranie na wadze. Dietetycy już wiedzą, że zdrowy sen to składnik, którego nie może zabraknąć w żadnej diecie odchudzającej.

Zobacz więcej

Wiekie złudzenie siebie

Uważamy, że lubimy siebie za to, za co tak naprawdę lubimy innych ludzi - za dobroć, życzliwość. Tymczasem wysoką samoocenę zawdzięczamy przekonaniom o własnej efektywności - twierdzi profesor Bogdan Wojciszke.

Zobacz więcej

Czas jest w nas

Dlaczego tak niemiłosiernie się dłuży, gdy czekamy, aż zagotuje się woda, a mknie jak błyskawica, gdy jesteśmy szczęśliwi? Czas psychologiczny: dlaczego tak różnie odmierza życie? DOSTĘPNY TYLKO W E-WYDANIU LUB W PAPIEROWYM WYDANIU CHARAKTERÓW.

Zobacz więcej

Przebaczenie zmienia świat

Przebaczenie nie jest ani łatwe, ani szybkie, wymaga wiele wysiłku. Warto jednak podjąć je, bo przebaczając, możemy zmienić świat - uważa Everett L. Worthington, amerykański badacz przebaczenia.

Zobacz więcej

Opowieści rządzą światem

Opowieści ocaliły życie Szeherezadzie. I pozwoliły przetrwać zarazę bohaterom Dekameronu. Opowieści rządzą światem. I naszym życiem. W czym tkwi ich moc?

Zobacz więcej

Wiedzieć, co widzą i wiedzą inni

Umiejętność dzielenia uwagi z innymi oraz teoria umysłu, która pozwala nam wejść w ich myśli, czynią nas istotami społecznymi, ludźmi w pełnym tego słowa znaczeniu. Zdolności te dziedziczymy i szlifujemy od pierwszych miesięcy życia.

Zobacz więcej

I

Alchemia szkockiej ambrozji

Kiełki jęczmienia, torfowy dym, beczki z dębu amerykańskiego, miedziane alembiki, źródlana woda...Co mają ze sobą wspólnego? Tworzą smak whisky.

Zobacz więcej

Naród w języku

Język w tożsamości albańskiej był czynnikiem najbardziej spajającym. Nie były to wiara i religia, jak u Serbów, nie była to jakaś odgórna idea, jak u Włochów, że oto tworzymy Italię. Nasi ideologowie przekonywali: my wszyscy, którzy mówimy po albańsku, tworzymy naród – opowiada Rigels Halili, antropolog kultury.

Zobacz więcej