Charaktery - 9 / 2012 / Spis treści

Wstęp

Strefy intymne

Pragniemy, by ktoś zaprosił nas do intymnego tańca. By nas porwał ku sobie i tulił do serca. I był światem, co w ramiona nam wpadł. Czekamy, czasem całe życie. Wciąż trafiamy na partnerów, którzy nie są gotowi tak tańczyć. A kiedy już spotkamy kogoś... robimy unik, mylimy krok. Czy możliwe, że to, czego tak pragniemy, jest zarazem tym, czego się obawiamy? Jak ruszyć w intymne tango?

Zobacz więcej

Intymność

Intymność to sfera wyjątkowej, niepowtarzalnej wolności. Można nią dobrowolnie się dzielić, można ją - jak każdą wolność - stracić po barbarzyńskiej inwazji.

Zobacz więcej

Na temat

Jak blisko być ze sobą

Intymność jest przywilejem i prawem do posiadania granic. Ci, co się obnażają, dają się oszukać. Ulegają złudzeniu, że gdy zwierzą się z przeżyć intymnych - pokażą, że są prawdziwie wolni.

Zobacz więcej

Praktycznie

Holmes naszych czasów

Przebrany za bohatera filmu zabija podczas seansu 12 widzów, a 58 rani. „To ja jestem Jokerem” - mówi policjantom. Kim jest James Holmes, sprawca masakry w Aurorze? Ofiarą psychozy, gier komputerowych, uzależniających leków czy „kultury broni”?

Zobacz więcej

Kopciuszek sado-maso

Harlequin w wersji hard core, pornografia dla mamusiek - to tylko niektóre z etykietek, którymi złośliwi opatrują książki Eriki Leonard. Ich niezwykła popularność budzi niepokój feministek, zastanawia socjologów i seksuologów.

Zobacz więcej

Gry biurowe

W każdym z nas tkwi rozhukane Dziecko, surowy Rodzic i analityczny Dorosły. Jeśli potrafimy te stany ducha wydobyć z siebie lub swoich współpracowników, szansa, że odniesiemy sukces, gwałtownie rośnie.

Zobacz więcej

Mowa z wadą

Pediatrzy, logopedzi i psychologowie alarmują: dzieci mówią coraz gorzej! Z roku na rok coraz więcej dzieci sepleni, rera, przekręca głoski lub je pomija. Dlaczego tak się dzieje? Jak zapobiegać wadom wymowy?

Zobacz więcej

Układanka bez ojca

Dzieci nieobecnych ojców w dorosłym życiu czują się niepełne, nie potrafią stworzyć satysfakcjonujących związków. Tęsknota za ojcem i potrzeba akceptacji z jego strony przesłania wszystkie obecne relacje. Czy można zapełnić tę pustkę? Jak odnaleźć brakującą część w układance „ojciec i ja”?

Zobacz więcej

Ze sobą zgodni

W telewizji, radiu, na łamach kolorowych poradników często spotykamy postulat, by żyć w zgodzie ze sobą. Tylko co to właściwie znaczy? Czy istnieje jednoznaczna odpowiedź i dobra dla wszystkich recepta?

Zobacz więcej

Wstyd jak druga skóra

Dzieci alkoholików przez całe życie noszą w sobie wspomnienia bolesnych doświadczeń z dzieciństwa. Wstyd przylgnął do nich jak druga skóra. Jak się od niego uwolnić?

Zobacz więcej

Laboratorium

fot. KatarzynaBialasiewicz/istockphoto

Mniej śpisz, więcej jesz

Bezsenność skutkuje nie tylko zmęczeniem i nadmierną sennością w ciągu dnia. Najnowsze badania pokazują, że niedostateczna ilość snu może powodować przybieranie na wadze. Dietetycy już wiedzą, że zdrowy sen to składnik, którego nie może zabraknąć w żadnej diecie odchudzającej.

Zobacz więcej

Wiekie złudzenie siebie

Uważamy, że lubimy siebie za to, za co tak naprawdę lubimy innych ludzi - za dobroć, życzliwość. Tymczasem wysoką samoocenę zawdzięczamy przekonaniom o własnej efektywności - twierdzi profesor Bogdan Wojciszke.

Zobacz więcej

Czas jest w nas

Dlaczego tak niemiłosiernie się dłuży, gdy czekamy, aż zagotuje się woda, a mknie jak błyskawica, gdy jesteśmy szczęśliwi? Czas psychologiczny: dlaczego tak różnie odmierza życie? DOSTĘPNY TYLKO W E-WYDANIU LUB W PAPIEROWYM WYDANIU CHARAKTERÓW.

Zobacz więcej

Przebaczenie zmienia świat

Przebaczenie nie jest ani łatwe, ani szybkie, wymaga wiele wysiłku. Warto jednak podjąć je, bo przebaczając, możemy zmienić świat - uważa Everett L. Worthington, amerykański badacz przebaczenia.

Zobacz więcej

Opowieści rządzą światem

Opowieści ocaliły życie Szeherezadzie. I pozwoliły przetrwać zarazę bohaterom Dekameronu. Opowieści rządzą światem. I naszym życiem. W czym tkwi ich moc?

Zobacz więcej

Wiedzieć, co widzą i wiedzą inni

Umiejętność dzielenia uwagi z innymi oraz teoria umysłu, która pozwala nam wejść w ich myśli, czynią nas istotami społecznymi, ludźmi w pełnym tego słowa znaczeniu. Zdolności te dziedziczymy i szlifujemy od pierwszych miesięcy życia.

Zobacz więcej

I

Alchemia szkockiej ambrozji

Kiełki jęczmienia, torfowy dym, beczki z dębu amerykańskiego, miedziane alembiki, źródlana woda...Co mają ze sobą wspólnego? Tworzą smak whisky.

Zobacz więcej

Naród w języku

Język w tożsamości albańskiej był czynnikiem najbardziej spajającym. Nie były to wiara i religia, jak u Serbów, nie była to jakaś odgórna idea, jak u Włochów, że oto tworzymy Italię. Nasi ideologowie przekonywali: my wszyscy, którzy mówimy po albańsku, tworzymy naród – opowiada Rigels Halili, antropolog kultury.

Zobacz więcej