Charaktery - 9 / 2011 / Spis treści

Wstęp

Narodziny kobiety

Co chwilę rodzi się dziewczynka. Jedni uznają to za dar boży, inni za boży dopust. Tak czy inaczej, narodziły się - jak dotąd - miliardy kobiet, ale to przecież zwykła statystyka.

Zobacz więcej

Na temat

Narodziny kobiety 

Nie wyskakuje z morskiej piany ani z Adamowego żebra. Nie pojawia się automatycznie z pierwszą menstruacją. Narodziny kobiety to wieloetapowy proces. Akuszerami są prababki, matka i ojciec, ważni mężczyźni, inne kobiety, czasem własna córka... W tym tajemniczym procesie mała dziewczynka staje się kobietą. Taką, jaką zawsze chciała być. Lub taką, której nigdy do końca nie zaakceptuje.

Zobacz więcej

Kiedy kobieta kocha siebie

Zrzuca matkę z tronu. Próbuje uwieść ojca. Odkrywa swoją siłę. Chce być z mężczyzną, choć nie jest jej potrzebny do życia. O tym, jak rodzi się kobieta, mówią Ewa Chalimoniuk i Andrzej Wiśniewski.

Zobacz więcej

Praktycznie

Emocje bez kontroli

Katarzyna ma 31 lat, jest mamą pięcioletniej Zuzi oraz trzymiesięcznego Filipa. W liście do redakcji „Charakterów” (latarnik@charaktery.com.pl) pisze o swoim problemie. Odpowiedzi udziela jej terapeutka Marzenna Kucińska.

Zobacz więcej

Uzależnione od miłości

W dzieciństwie nie otrzymały od rodziców wsparcia, zrozumienia, czułości i miłości. Jako dorosłe kobiety usiłują odrobić te zaległości. Swojego partnera kochają tak, jak nikt nie kochał ich. Aż za bardzo.

Zobacz więcej

Na szczęście mam siostrę

Siostra lepiej niż brat wspiera nas w trudnych chwilach, uczy wyrażania emocji, wrażliwości i niezależności. Ci, którzy mają siostrę, czują się szczęśliwsi - przekonuje Maryse Vaillant.

Zobacz więcej

Tata zostaje mamą 

To, co naszym babciom wydawało się sprzeczne z naturą, dziś jest już faktem: ojcowie z wielkim zaangażowaniem matkują swoim pociechom. Czasem tak bardzo wczuwają się w rolę, że miewają nawet ciążowe zachcianki. Ale na tatusiowaniu wszyscy zyskują.

Zobacz więcej

Gorsi, bo bezpłodni

Wstyd, poczucie niesprawiedliwości i skrzywdzenia przez los towarzyszy większości kobiet leczących niepłodność. Wierzą, że brak dziecka jest karą za to, że wcześniej myślały tylko o karierze zawodowej, co wypominają im matki i teściowe. Ich życie to huśtawka emocji. O tym, czy można ją zatrzymać, rozmawiają BOGDA PAWELEC i WOJCIECH PABIAN.

Zobacz więcej

Moralność na treningu 

Czasami znajdujemy się w sytuacjach, z których trudno znaleźć takie wyjście, by i wilk był syty, i owca cała. Kipi w nas złość i czujemy irytację. Jak podjąć najlepszą decyzję? Co wziąć pod uwagę? Pomaga w tym trening wnioskowania moralnego.

Zobacz więcej

W poszukiwaniu straconego sensu

Gdy jesteśmy obarczeni zadaniami ponad nasze siły albo nie umiemy poradzić sobie z emocjami, których doświadczamy, wtedy czujemy, że życie jest jałowe i pozbawione sensu. Czym jest poczucie sensu, dlaczego je tracimy i w jaki sposób odnajdujemy?

Zobacz więcej

Laboratorium

Leworęczni mają lepiej 

Leworęczność przez lata uważana była za swego rodzaju ułomność, niepełnosprawność. Niesłusznie. Wiele bardzo utalentowanych osób to osoby leworęczne. Ciekawe jest jednak, że leworęczność daje fory najczęściej mężczyznom.

Zobacz więcej

Popłyń pozytywnie 

Psychologowie poszukują klucza do przyszłości człowieka. Psychologia może bowiem pomóc nie tylko jednostce, ale całym grupom, społecznościom i narodom - przekonuje Mihály Csíkszentmihályi, wybitny badacz szczęścia.

Zobacz więcej

Każdy może manipulować 

Każdy z nas może skutecznie wpływać na innych, trzeba tylko umieć tropić właściwe informacje – przekonuje ROBERT CIALDINI, wybitny psycholog i mistrz wywierania wpływu.

Zobacz więcej

Kompas moralny w tobie

Po wysłuchaniu wieści ze świata można mieć wrażenie, że człowiek to bestia. Mylne wrażenie. Zazwyczaj postępujemy moralnie. Dlaczego? To właśnie jest zagadką - dowodzi Michael Gazzaniga. I próbuje ją rozwikłać.

Zobacz więcej

Uszy mają oczy

Nie zawsze trzeba słyszeć, by usłyszeć. Badania nad efektem McGurka pokazują, że czasem wystarczy widzieć.

Zobacz więcej

Teoretyk języka 

Jedną z ciekawszych postaci praskiego życia naukowego w okresie belle époque był filozof języka, psycholog i ontolog Anton Marty, bliski przyjaciel twórcy „psychologii aktów” Franza Brentano.

Zobacz więcej

I

Wołanie Puszczy 

Puszcza pierwotna, taka jak Białowieska, to stale zmieniająca się struktura, w której następuje ciągła wymiana pokoleń. Rządzące tam mechanizmy mogą w pewien sposób przypominać te, które organizują życie ludzi.

Zobacz więcej

Jestem częścią wielkiego stada

Piszę w gorączce, zapamiętaniu, transie i samotności. Potem szukam ludzi, bo widok tłumu daje mi poczucie euforii. Cieszę się, że są, że jestem częścią tego wielkiego stada - mówi JAN A.P. KACZMAREK, kompozytor muzyki filmowej.

Zobacz więcej

Na krawędzi życia

Zasadniczym argumentem przeciwko samobójstwu nie jest ani tchórzostwo, ani kara Boża, ani nawet świętość życia. Najbardziej przekonującym argumentem przeciwko samobójstwu jest być może ten, że - niezależnie od tego, jak głęboki jest ból - większość ludzi tego nie robi, mimo że czują całą moc tej pokusy.

Zobacz więcej