Charaktery - 9 / 2011 / Spis treści

Wstęp

Narodziny kobiety

Co chwilę rodzi się dziewczynka. Jedni uznają to za dar boży, inni za boży dopust. Tak czy inaczej, narodziły się - jak dotąd - miliardy kobiet, ale to przecież zwykła statystyka.

Zobacz więcej

Na temat

Narodziny kobiety 

Nie wyskakuje z morskiej piany ani z Adamowego żebra. Nie pojawia się automatycznie z pierwszą menstruacją. Narodziny kobiety to wieloetapowy proces. Akuszerami są prababki, matka i ojciec, ważni mężczyźni, inne kobiety, czasem własna córka... W tym tajemniczym procesie mała dziewczynka staje się kobietą. Taką, jaką zawsze chciała być. Lub taką, której nigdy do końca nie zaakceptuje.

Zobacz więcej

Kiedy kobieta kocha siebie

Zrzuca matkę z tronu. Próbuje uwieść ojca. Odkrywa swoją siłę. Chce być z mężczyzną, choć nie jest jej potrzebny do życia. O tym, jak rodzi się kobieta, mówią Ewa Chalimoniuk i Andrzej Wiśniewski.

Zobacz więcej

Praktycznie

Emocje bez kontroli

Katarzyna ma 31 lat, jest mamą pięcioletniej Zuzi oraz trzymiesięcznego Filipa. W liście do redakcji „Charakterów” (latarnik@charaktery.com.pl) pisze o swoim problemie. Odpowiedzi udziela jej terapeutka Marzenna Kucińska.

Zobacz więcej

Na szczęście mam siostrę

Siostra lepiej niż brat wspiera nas w trudnych chwilach, uczy wyrażania emocji, wrażliwości i niezależności. Ci, którzy mają siostrę, czują się szczęśliwsi - przekonuje Maryse Vaillant.

Zobacz więcej

W poszukiwaniu straconego sensu

Gdy jesteśmy obarczeni zadaniami ponad nasze siły albo nie umiemy poradzić sobie z emocjami, których doświadczamy, wtedy czujemy, że życie jest jałowe i pozbawione sensu. Czym jest poczucie sensu, dlaczego je tracimy i w jaki sposób odnajdujemy?

Zobacz więcej

Laboratorium

Każdy może manipulować 

Każdy z nas może skutecznie wpływać na innych, trzeba tylko umieć tropić właściwe informacje – przekonuje ROBERT CIALDINI, wybitny psycholog i mistrz wywierania wpływu.

Zobacz więcej

Teoretyk języka 

Jedną z ciekawszych postaci praskiego życia naukowego w okresie belle époque był filozof języka, psycholog i ontolog Anton Marty, bliski przyjaciel twórcy „psychologii aktów” Franza Brentano.

Zobacz więcej

I

Jestem częścią wielkiego stada

Piszę w gorączce, zapamiętaniu, transie i samotności. Potem szukam ludzi, bo widok tłumu daje mi poczucie euforii. Cieszę się, że są, że jestem częścią tego wielkiego stada - mówi JAN A.P. KACZMAREK, kompozytor muzyki filmowej.

Zobacz więcej