Charaktery - 9 / 2009 / Spis treści

Wstęp

Rzeczy pierwsze

Spotkałem się niedawno z przyjaciółką, która na krótko przyleciała do Polski ze Stanów Zjednoczonych i zmuszona była korzystać z samochodu, aby przemieszczać się po naszym kraju. Sporo i z ubolewaniem mówiła o braku kurtuazji u polskich kierowców. Niewiele elegancji, niewiele uprzejmości, dużo agresji, sporo bezwzględnej rywalizacji – taki obraz powstał w głowie mojej przyjaciółki.

Zobacz więcej

Kierowanie emocjami

Za większość wypadków samochodowych winić można nie fatalny stan dróg, ale... emocje kierowców. Jazda autem wzbudza w ludziach albo agresję i wściekłość, albo paraliżujący lęk. Psychologowie badają, kiedy i dlaczego człowiek za kółkiem staje się tykającą bombą zegarową. Z prof. GERALDEM MATTHEWSEM o psychologii jazdy samochodem rozmawia Agnieszka Chrzanowska. GERALD MATTHEWS jest profesorem na Wydziale Psychologii University of Cincinnati w USA. Wśród jego zainteresowań badawczych znajdują się: psychologia stresu, emocje i osobowość w podejściu poznawczym, psychologiczne aspekty bezpieczeństwa na drodze. Przy użyciu symulatora jazdy samochodem bada takie zjawiska, jak agresja na drodze czy utrata kontroli nad pojazdem. Jest autorem i współautorem wielu znaczących publikacji, między innymi Personality Traits Human, Performance: Cognition, Stress and Individual Differences oraz Emotional Intelligence: Science and Myth.

Zobacz więcej

Wędrówka ku śmierci

Jednym z polskich pionierów psychologii naukowej był Bronisław Bandrowski, utalentowany uczeń profesora Kazimierza Twardowskiego, przedstawiciel pierwszej generacji uczonych ze szkoły lwowsko-warszawskiej. Karierę Bandrowskiego przerwała wyprawa w góry, która zakończyła się tragiczną śmiercią 35-letniego uczonego i jego narzeczonej.

Zobacz więcej

Życie na nerwowych nogach

Wyobraźcie sobie, że w waszych nogach zamiast krwi krąży musująca pepsi, a w mięśniach i kościach zadomowiły się legiony mrówek. Każdy odpoczynek – siedzenie, leżenie czy spanie – zamienia się w torturę. To objawy rzadko rozpoznawanego, choć wcale nierzadkiego schorzenia: zespołu niespokojnych nóg.

Zobacz więcej

Szczęśliwy żebrak, smutny książę

Nim dopadł nas kryzys, sukces i szczęście utożsamialiśmy z posiadaniem pieniędzy. Skąd czerpać poczucie własnej wartości, gdy nasze konto jest puste, a pensja o połowę niższa? Dobrobyt nie gwarantuje dobrego i sensownego życia! - przekonuje amerykański psycholog TIM KASSER.

Zobacz więcej

Praktycznie

fot. pixzzle/istockphoto

Asertywność w pracy

Asertywność w pracy kończy się zwolnieniem - uważa wielu pracowników i nie próbuje rozmawiać z szefem o swoich potrzebach. Bywają też szefowie, którzy nie potrafią stawiać podwładnym granic. Jak być asertywnym pracownikiem i szefem?

Zobacz więcej

foto: iStock

Przyjaźń zwana Pożądaniem

Czy kobietę i mężczyznę może łączyć tylko przyjaźń? Psychologowie uważają, że takie platoniczne uczucie oczywiście jest możliwe, ale czasami piekielnie trudne, bo zwykłe przytulenie może w jednej chwili nabrać miłosnego znaczenia...

Zobacz więcej

Porażki przez dzieciństwo?

Moje życie to pasmo cierpień, porażek i poczucie winy. Gdy byłam dzieckiem, bałam się, że tata pije przeze mnie. Kiedy dziś słyszę słowo „dzieciństwo” – mam przed oczyma strach i ból. Bałam się pijanego ojca.

Zobacz więcej

Piękni pijani 20-letni

Świetnie radzą sobie w pracy, odnoszą sukcesy i mają szczęśliwą rodzinę. W niczym nie przypominają stereotypowego pijaka. Nikt nie wie, że są alkoholikami, oni sami też temu zaprzeczają.

Zobacz więcej