Charaktery - 9 / 2009 / Spis treści

Wstęp

Rzeczy pierwsze

Spotkałem się niedawno z przyjaciółką, która na krótko przyleciała do Polski ze Stanów Zjednoczonych i zmuszona była korzystać z samochodu, aby przemieszczać się po naszym kraju. Sporo i z ubolewaniem mówiła o braku kurtuazji u polskich kierowców. Niewiele elegancji, niewiele uprzejmości, dużo agresji, sporo bezwzględnej rywalizacji – taki obraz powstał w głowie mojej przyjaciółki.

Zobacz więcej

Zaklęcie na bycie sobą

Asertywność wydaje się niekiedy czarodziejską różdżką, która ofiarowuje każdemu to, czego mu w życiu brak. Nieśmiałym daje swobodę, lękliwym przydaje odwagi, a napastliwych czyni łagodnymi. Powtarzamy to słowo jak zaklęcie. Niestety, często bez zrozumienia, co się za nim kryje. Bywa, że czarodziejską różdżką wymachują ci, którzy nie mają żadnego problemu z tym, by sięgać po swoje. Czym zatem naprawdę jest asertywność? Na czym polega to zaklęcie i co przed nami otwiera?

Zobacz więcej

Poranione słowami

Kupują swoim dzieciom najdroższe ubrania i zabawki, fundują wakacje w modnych kurortach i lekcje gry na fortepianie. W zamian oczekują absolutnego posłuszeństwa i spokoju. Nie biją dzieci, ale znęcają się nad nimi psychicznie.

Zobacz więcej

Kierowanie emocjami

Za większość wypadków samochodowych winić można nie fatalny stan dróg, ale... emocje kierowców. Jazda autem wzbudza w ludziach albo agresję i wściekłość, albo paraliżujący lęk. Psychologowie badają, kiedy i dlaczego człowiek za kółkiem staje się tykającą bombą zegarową. Z prof. GERALDEM MATTHEWSEM o psychologii jazdy samochodem rozmawia Agnieszka Chrzanowska. GERALD MATTHEWS jest profesorem na Wydziale Psychologii University of Cincinnati w USA. Wśród jego zainteresowań badawczych znajdują się: psychologia stresu, emocje i osobowość w podejściu poznawczym, psychologiczne aspekty bezpieczeństwa na drodze. Przy użyciu symulatora jazdy samochodem bada takie zjawiska, jak agresja na drodze czy utrata kontroli nad pojazdem. Jest autorem i współautorem wielu znaczących publikacji, między innymi Personality Traits Human, Performance: Cognition, Stress and Individual Differences oraz Emotional Intelligence: Science and Myth.

Zobacz więcej

Właściwy człowiek na właściwym miejscu

Szukasz pracownika, wydaje ci się, że znalazłeś świetnego kandydata, zatrudniasz go, a on... nie sprawdza się. Nie rozczarowałbyś się, gdybyś podczas rekrutacji zmierzył zdolności poznawcze, poziom sumienności i neurotyczności kandydatów – podpowiada psycholog Jacob B. Hirsh. Jego tekst ukazał się we wrześniowym numerze „The Psychologist” (www.thepsychologist.org.uk), który w Polsce współpracuje wyłącznie z „Charakterami”.

Zobacz więcej

Geny ponad wszystko

Już siedmiomiesięczne dzieci potrafią wykrywać błędy w tak samo zaawansowany sposób jak dorośli. Geny mogą decydować o sile wpływu wychowania na rozwijające się dziecko, a uwagę można trenować. Rezultaty swoich najnowszych badań przybliża prof. Michael I. Posner - jeden z najwybitniejszych psychologów XX wieku. MICHAEL I. POSNER jest emerytowanym profesorem Uniwersytetu Oregon i profesorem Weill Medical College of Cornell University w Nowym Jorku (Sackler Institute). Zajmuje 56. pozycję na liście stu najwybitniejszych psychologów XX wieku. Obecnie prowadzi badania nad rozwojem neuronalnych mechanizmów uwagi.

Zobacz więcej

Puzzle osobowości

Tajemnice ludzkiego charakteru uchodziły do tej pory za domenę psychologów. Teraz jednak jego badaniem zajęli się także neurologowie, którzy badają, w jaki sposób osobowość człowieka zależy od właściwości jego mózgu - pisze Christian Fiebach z Uniwersytetu w Heidelbergu.

Zobacz więcej

Wędrówka ku śmierci

Jednym z polskich pionierów psychologii naukowej był Bronisław Bandrowski, utalentowany uczeń profesora Kazimierza Twardowskiego, przedstawiciel pierwszej generacji uczonych ze szkoły lwowsko-warszawskiej. Karierę Bandrowskiego przerwała wyprawa w góry, która zakończyła się tragiczną śmiercią 35-letniego uczonego i jego narzeczonej.

Zobacz więcej

Druty w mózgu

Znany amerykański psychiatra prowadzi eksperymenty na nieświadomych swej roli pacjentach: niepełnosprawnych umysłowo, więźniach, biednych Murzynach. Za pomocą elektrod wszczepionych do mózgu próbuje leczyć schizofrenię i... homoseksualizm. To nie fabuła powieści Robina Cooka. To wydarzyło się naprawdę!

Zobacz więcej

Nie widzę, że nie widzę

„Wielka suko, nie biegnę w ciastka z betonu” - tak pewien pacjent po udarze mózgu zwrócił się do swojej ciotki, prosząc ją najprawdopodobniej o pożyczenie pieniędzy. Nie widział nic dziwnego w swojej wypowiedzi. Niekiedy osoby z uszkodzeniem mózgu nie są świadome objawów swojej choroby. „Nie zauważają”, że mylą słowa, że przestali widzieć lub mają sparaliżowaną połowę ciała... Jak to możliwe?

Zobacz więcej

Nadzieja to plan

18 czerwca zmarł O. Carl Simonton. Przez 40 lat pomagał i dawał nadzieję chorym na nowotwory. Bo nadzieja, jak mówił, to przekonanie, że można osiągnąć pożądane rzeczy, nawet jeśli szanse na to są znikome. Każdy może wyzdrowieć, co nie znaczy, że na pewno tak się stanie.

Zobacz więcej

Życie na nerwowych nogach

Wyobraźcie sobie, że w waszych nogach zamiast krwi krąży musująca pepsi, a w mięśniach i kościach zadomowiły się legiony mrówek. Każdy odpoczynek – siedzenie, leżenie czy spanie – zamienia się w torturę. To objawy rzadko rozpoznawanego, choć wcale nierzadkiego schorzenia: zespołu niespokojnych nóg.

Zobacz więcej

Celebryci w szklanych trumnach

Sztuka nie tyle wzbogaca nas, co nasze widzenie świata - nieważne, czy oglądamy ukryte za szybami arcydzieła siedemnastowiecznych mistrzów holenderskich, czy „Wielką szybę” Duchampa. O psychofizjologii widzenia i „właściwych” interpretacjach dzieł sztuki opowiada prof. MARIA POPRZĘCKA. Prof. MARIA POPRZĘCKA jest historykiem sztuki, prezesem Stowarzyszenia Historyków Sztuki. Zajmuje się głównie dziejami myśli o sztuce oraz współczesną sztuką i teorią sztuki. Jej ostatnie publikacje to: Pochwała malarstwa (2000); Galeria. Sztuka patrzenia (2003); Kochankowie z masakrą w tle (2005). Za książkę Inne obrazy. Oko, widzenie, sztuka. Od Albertiego do Duchampa (2008) otrzymała Nagrodę Literacką Gdynia.

Zobacz więcej

Szczęśliwy żebrak, smutny książę

Nim dopadł nas kryzys, sukces i szczęście utożsamialiśmy z posiadaniem pieniędzy. Skąd czerpać poczucie własnej wartości, gdy nasze konto jest puste, a pensja o połowę niższa? Dobrobyt nie gwarantuje dobrego i sensownego życia! - przekonuje amerykański psycholog TIM KASSER.

Zobacz więcej

Praktycznie

fot. pixzzle/istockphoto

Asertywność w pracy

Asertywność w pracy kończy się zwolnieniem - uważa wielu pracowników i nie próbuje rozmawiać z szefem o swoich potrzebach. Bywają też szefowie, którzy nie potrafią stawiać podwładnym granic. Jak być asertywnym pracownikiem i szefem?

Zobacz więcej

foto: iStock

Przyjaźń zwana Pożądaniem

Czy kobietę i mężczyznę może łączyć tylko przyjaźń? Psychologowie uważają, że takie platoniczne uczucie oczywiście jest możliwe, ale czasami piekielnie trudne, bo zwykłe przytulenie może w jednej chwili nabrać miłosnego znaczenia...

Zobacz więcej

Porażki przez dzieciństwo?

Moje życie to pasmo cierpień, porażek i poczucie winy. Gdy byłam dzieckiem, bałam się, że tata pije przeze mnie. Kiedy dziś słyszę słowo „dzieciństwo” – mam przed oczyma strach i ból. Bałam się pijanego ojca.

Zobacz więcej

Piękni pijani 20-letni

Świetnie radzą sobie w pracy, odnoszą sukcesy i mają szczęśliwą rodzinę. W niczym nie przypominają stereotypowego pijaka. Nikt nie wie, że są alkoholikami, oni sami też temu zaprzeczają.

Zobacz więcej