Charaktery - 9 / 2008 / Spis treści

Wstęp

Rzeczy pierwsze...18

Dość często przemieszczam się samochodem z mojego Sopotu do centrum Gdańska lub centrum Gdyni. Zawsze (zawsze!) wtedy mam okazję oglądać szczególny rodzaj kierowców. Między każdymi światłami kilka razy zmieniają oni pas ruchu, przyspieszają, hamują, zajeżdżają drogę.

Zobacz więcej

ADHD, czyli jazda rowerem bez pedałów

Dorośli, a wciąż rozkojarzeni, nadpobudliwi i impulsywni. Kiedyś takie osoby oskarżano o niedojrzałość. Dziś mogą usłyszeć, że mają ADHD. Schorzenie rozpoznawane dotąd tylko u dzieci, coraz częściej przypisuje się też dorosłym. Czy słusznie? Dla wielu osób taka diagnoza będzie wygodnym usprawiedliwieniem ich problemów. Co więcej, może być nawet powodem do dumy, bowiem ludzie z ADHD bywają twórczy. Jesteś człowiekiem z ADHD? Nie martw się. Gdyby Mozart dziś żył, też by nim był.

Zobacz więcej

Konsekwencje niekonsekwencji

Wielu ludzi uważa, że ADHD to jedynie kwestia braku silnej woli. A to jest przecież kwestia budowy mózgu. Osoby, które zdadzą sobie z tego sprawę, są w stanie zerwać ze swoim zachowaniem wynikającym z ADHD i pójść dalej – mówi Nancy Ratey. Nancy A. Ratey zawodowo zajmuje się doradztwem – tzw. strategic life coaching. Jest światowej sławy ekspertem w coachingu dorosłych z ADHD. W pracy z osobami dotkniętymi tym zaburzeniem kładzie nacisk zarówno na rozwój osobisty, jak i zawodowy. Absolwentka Harvard’s Graduate School of Education. Posiada certyfikaty Master Certified Coach oraz Senior Certified AD/HD Coach. Jako autorytet w obszarze coachingu osób z ADHD wygłasza wykłady na sympozjach i konferencjach na całym świecie. Współpracuje z czasopismami: „The NY Times”, „Newsday”, „Wired” i „Vogue” oraz telewizją: ABC, CBS, NPR. Jest współautorką trzech książek. Jej ostatnia publikacja to The Disorganized Mind: coaching your ADHD brain to take control of your time, tasks, and talents.

Zobacz więcej

Seksualni od maleńkości

Dziecko, tak jak dorosły, jest istotą seksualną. Dlatego od najmłodszych lat interesują je „te” sprawy. Pytanie tylko, które z dziecięcych zachowań seksualnych są w ich rozwoju czymś oczywistym i normalnym, a które powinny wzbudzić nasz niepokój?

Zobacz więcej

Małżeństwo z dysonansem

Co łączy szczęśliwych do szaleństwa nowożeńców z nieszczęśliwymi małżonkami, którzy od wielu lat żyją razem znużeni i pełni goryczy? Niechęć do rozważenia informacji, które mogłyby wzbudzić w nich dysonans. Szukając potwierdzenia, że poślubili właściwą osobę, wielu nowożeńców nie dostrzega lub nie bierze pod uwagę informacji, które mogą być zapowiedzią przyszłych problemów czy nieporozumień.

Zobacz więcej

Przyjaciel behawiorysty

Kiedy student Karl Lashley zaprzyjaźnił się ze swoim wykładowcą, Johnem Watsonem, pewnie nie spodziewał się, że znajomość ta przetrwa do końca ich dni. Od początku uzupełniali się, oferując drugiemu to, w czym byli bardzo dobrzy: Lashley tłumaczył Watsonowi prace niemieckich psychologów, w rewanżu „ojciec behawioryzmu” serwował mu whisky z wodą sodową.

Zobacz więcej

Fundamenty z piasku

Niektóre klasyczne badania psychologii obrosły mitami, które wkraczają do akademickich podręczników. Dlaczego tak się dzieje? - pyta Christian Jarrett w artykule „Foundations of sand?”, zamieszczonym we wrześniowym numerze „The Psychologist” (www.thepsychologist.org.uk), wydawanym przez Brytyjskie Towarzystwo Psychologiczne, które w Polsce współpracuje wyłącznie z „Charakterami”.

Zobacz więcej

Coraz dalej od kozetki

Czym można nasze myśli podpatrzeć w mózgu? Dlaczego diagnoza postawiona wspólnie przez trzech lekarzy prawdopodobnie będzie mniej trafna, niż gdyby każdy z nich postawił ją osobno? Czy psychologia ma pomysł na obniżenie poziomu agresji u dzieci? O tym, co może psychologia mówią Jan Strelau i Dariusz Doliński. Prof. dr hab. Jan Strelau - twórca regulacyjnej teorii temperamentu, prorektor Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk, członek Akademii Europejskiej. Opublikował ponad 200 prac z zakresu psychologii różnic indywidualnych, m.in.: „Temperament: A Psychological Perspective”, „Temperament jako regulator zachowania: z perspektywy półwiecza badań”. Laureat wielu nagród, w tym Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Prof. dr hab. Dariusz Doliński - zajmuje się psychologią wpływu społecznego i psychologią reklamy, odkrywca huśtawki emocjonalnej jako jednej z technik wpływu. Przewodniczący Komitetu Nauk Psychologicznych PAN, dziekan Wydziału Zamiejscowego SWPS we Wrocławiu, autor wielu książek, m.in.: „Psychologiczne mechanizmy reklamy” i „Techniki wpływu społecznego”.

Zobacz więcej

Zło uwodzi w siedmiu krokach

Chociaż mówi się, że niezbadane i kręte są ścieżki zła, odkryłem jego zaskakująco prostą formułę. Wystarczy siedem kroków, by najzwyklejsi spośród nas - a nawet ci dobrzy - zaczęli czynić zło. To niewiarygodne, jak niewiele wysiłku ta podróż wymaga, jak naturalne wydaje się staczanie, jak ten sam scenariusz bywa w kółko odgrywany dla nowych i starych widzów, którzy nawet nie zdają sobie sprawy, że słono zapłacili za bilet.

Zobacz więcej

Neurony lustrzane i roboty kontra autyzm

Osoby z autyzmem żyją w izolacji, z trudem nawiązują relacje. Czego im brak? Ostatnie badania pokazują, że przyczyną zaburzenia może być deficyt neuronów lustrzanych w mózgu. Ale ten deficyt można usunąć. Z pomocą przychodzą roboty i wirtualny świat.

Zobacz więcej

Rak. Jak powiedzieć dziecku?

Gdy dziecko zachoruje na raka, dzieli swoje życie na dwie części: czas choroby i czas poza szpitalem, w którym czuje się „normalnie”. O tym, dlaczego trzeba pomóc mu zrozumieć, że pozostaje sobą zarówno w gronie rówieśników, jak i wobec choroby - mówi DANIEL OPPENHEIM.

Zobacz więcej

Praktycznie

Nie potrafię pokochać

Jestem DDA. Przez to moje związki z mężczyznami nie są normalne, nie umiem się na nich otworzyć. Mój mąż kocha mnie do szaleństwa, ale ja nie potrafię go tak pokochać. Wyszłam za niego, bo diametralnie różni się od mojego ojca. 

Zobacz więcej

Depresja supermana

Gdy chłop jak dąb nie tylko mówi, że nie jest w stanie pójść do roboty, ale nawet nie wstaje z łóżka, a jak się mu robi o to awanturę, to zaczyna płakać - budzi tylko politowanie. O męskiej depresji mówi prof. Dariusz Galasiński.

Zobacz więcej