Charaktery - 9 / 2006 / Spis treści

Wstęp

Jak się rozwiązać, by się na nowo związać

Żegnamy się ze wspaniałym psychologiem i filozofem - Andrzejem Wiśniewskim. Jesteśmy mu wdzięczni za jego życzliwość i pomoc. Przypominamy Wam jedną z wielu naszych rozmów - niezwykle ubogacających i mądrych.

Zobacz więcej

Dokładka 21

Mój poprzedni teść mawiał, że mężczyzna, który z jakiegokolwiek powodu utracił żonę i rychło wszedł w nowe małżeństwo, w istocie nie zasłużył sobie na szczęście, które go wcześniej spotkało. Wiedział, co mówi. Mądrzejszy o jego doświadczenie, po stracie pierwszej żony, na drugą czekałem sześć lat. I dobrze mi tak. Ale nie moje osobiste przeżycia zadecydowały, że tematem tego zeszytu „Charakterów” są rozwody i rozwodnicy.

Zobacz więcej

Będę jak mój tata

Tak jak król pasował kiedyś na rycerza, tak ojciec pasuje swego syna na mężczyznę. Tylko od mężczyzny chłopiec może nauczyć się tego, kim jest i co może.

Zobacz więcej

Głowa pełna ciała

Gdy jemy loda, czujemy, że nasz język staje się zimny. Po włożeniu ręki do wody wyczuwamy wilgoć. O skaleczeniu informuje nas ból promieniujący z miejsca, w którym do niego doszło... Te odczucia są właściwie złudzeniami. Wszystko odbywa się w głowie, gdzie zapisany jest dokładny obraz naszego ciała. To tu zapadają decyzje o tym, że coś boli, moknie, czy marznie.

Zobacz więcej

Oblicza lęku

Nie lubimy się bać, boimy się przeżywać lęk. Nic dziwnego. Lęk potrafi się wyrwać spod naszej kontroli, obezwładnić, odebrać możliwość racjonalnego myślenia. Może nawet fizycznie boleć. Ale pewien poziom lęku jest do życia konieczny. Konieczny, byśmy istnieli - wyjaśnia Jakub Kołodziej.

Zobacz więcej

Zaufanie ponad zysk

Wolny rynek nie jest bezdusznym mechanizmem, ma ludzką twarz - dowodzą eksperymenty psychologiczne. Ci, którzy uczestniczą w grze rynkowej, nie kierują się wyłącznie chęcią maksymalizacji zysku. We wszystkich nas jest mechanizm, prawdopodobnie wykształcony w trakcie ewolucji, który powoduje, że chętnie przystajemy na straty.

Zobacz więcej

Trzysta lat samotności

Kiedyś potrafili wszystko to, co ich sąsiedzi. Ba, wielokrotnie nawet górowali nad nimi, czyniąc ich swymi niewolnikami. Dziś, po setkach lat życia w oderwaniu od kulturowych korzeni, Indianie Yuqui stali się jednym z najprymitywniejszych ludów na Ziemi.

Zobacz więcej

Książę do bicia

Kolonializm, swoiście pojmowany, dotyczy także psychologii. Terminy, pojęcia i teorie stworzone przez europejskich czy amerykańskich naukowców mogą się mieć nijak do realiów, na przykład Afryki.

Zobacz więcej

Pasje doktora Forela

Wśród ponad osiemdziesięciu gatunków mrówek występujących w Polsce prawdziwą rzadkość stanowi „Formica foreli”. Dotychczas zaobserwowano ją tylko w okolicach miasta Pisz. Ta mrówka została tak nazwana na cześć Augusta Forela, niezwykłego Szwajcara, który z równą pasją badał społeczne zachowania owadów, jak i ułomności ludzkiej psychiki.

Zobacz więcej

Czy Hitler był paranoikiem?

Robert S. Robins, politolog i Jerrold M. Post, psychiatra i psycholog, w książce „Paranoja polityczna. Psychopatologia nienawiści” twierdzą, że właśnie paranoja polityczna odegrała ważną rolę w dojściu do władzy Adolfa Hitlera i w jego przewodzeniu Trzeciej Rzeszy. Czy jednak Hitler cierpiał na chorobę psychiczną? Czy uzasadnione jest przypisywanie mu takiej lub innej odmiany paranoi?

Zobacz więcej

Szukanie Boga w mózgu

- Nie ma Boga - mówiono po tym, jak pierwszy człowiek poleciał w kosmos. - Gagarin był w niebie i nie spotkał tam nikogo. Podobne wnioski, choć na podstawie zupełnie innych przesłanek, wyciągają niektórzy badacze pracy mózgu. Michael Persinger, specjalista w zakresie neurokognitywistyki, oświadczył: - Doświadczenie Boga jest artefaktem przejściowych zmian w płacie skroniowym. Czy rzeczywiście znaleziono empiryczny dowód na to, że Bóg nie istnieje?

Zobacz więcej

Taniec z neuronami

Kolejne edycje „Tańca z gwiazdami” biły rekordy popularności. Widzowie śledzili postępy znanych osób na parkiecie. W tym czasie kursy tańców pękały w szwach. Dlaczego tak chętnie oglądamy taniec innych? Czy chodzi tylko o naśladowanie znanych postaci? Wyniki badań dowodzą, że obserwowanie tańczących pobudza podobny obszar w mózgu jak wtedy, gdy sami tańczymy. I sprawia podobną radość.

Zobacz więcej

Po czym poznać drugiego człowieka

Na czym polega kliniczna diagnoza psychologiczna? Czy można człowieka do końca poznać? Jakich granic przekraczać nie wolno? Czy można uniknąć etykiet w diagnozie? Jakie błędy popełniane są podczas diagnozy? O diagnozie psychologicznej mówi prof. dr hab. Ewa Trzebińska, psycholog. Ewa Trzebińska jest dyrektorem Instytutu Społecznej Psychologii Klinicznej. Kieruje Zakładem Psychologii Pozytywnej Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Zajmuje się rozwojem i zaburzeniami tożsamości. Jest współautorką podręcznika „Psychoterapia. Teoria” oraz redaktorem naczelnym „Psychologii Jakości Życia”.

Zobacz więcej

Dostrajanie nastroju

Co robisz, by poprawić sobie nastrój? Sięgasz po coś słodkiego? Włączasz płytę z ulubioną muzyką? Idziesz na siłownię lub do kina? A może przytulasz się do kogoś bliskiego?... Większość z nas właśnie w taki sposób poprawia sobie nastrój. A to niezbyt skuteczne.

Zobacz więcej

Czekając na serce

„Modlę się stale za duszę osoby zmarłej, której serce sprawiło, że nadal żyję. Podjąłem też pracę w Stowarzyszeniu Transplantacji Serca. Chcę w ten sposób spłacić dług wdzięczności za dar życia” ? tak o swoich odczuciach po przeszczepie serca opowiada jeden z pacjentów Kliniki Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii CM UJ w Krakowie.

Zobacz więcej

Cień wielkiego nałogu

- Rzucić palenie? To łatwe. Robiłem to ze sto razy - twierdził Mark Twain. To powiedzenie amerykańskiego pisarza dobrze obrazuje, że niełatwo rozstać się z nałogiem. Palaczowi wydaje się to zadaniem porównywalnym wręcz do zdobycia najwyższej góry świata. Jak przygotować się do takiej wyprawy, aby odnieść sukces? Jak rzucić palenie raz a dobrze?

Zobacz więcej

Bulimia rodzi się we mnie

Publikujemy fragmenty drugiej z prac nagrodzonych w naszym konkursie „»Charaktery« poprawiają charaktery”. Jej autorką jest pani Monika Dudziak. Na kilkudziesięciu stronach niezwykle starannie przygotowanego dziennika opisała ona swoje zmagania z zaburzeniami odżywiania.

Zobacz więcej

Na tropach szczęścia

Czym jest szczęście? Jak jego pojmowanie kształtowało się na przełomie wieków? Co na drodze do szczęścia jest najważniejsze? - na te m.in. pytania odpowiadał w wykładzie wygłoszonym w Krakowie z okazji IV Dni Tischnerowskich niemiecki filozof Robert Spaemann. Poniżej prezentujemy fragmenty jego wystąpienia.

Zobacz więcej

Praktycznie

fot. KatarzynaBialasiewicz/istockphoto

Na rozstajach rozstania

Rozwód zawsze oznacza rozstanie. Rozwód jest kamieniem milowym w naszym życiu. Po nim już nic nie jest takie samo.

Zobacz więcej

fot. franckreporter/istockphoto

Zdradzona przez ojca

W życiu kobiety pierwszym ważnym mężczyzną jest ojciec. To na nim, jeszcze jako dziewczynka, sprawdza, czy może się podobać, czy zasługuje, by być kochana. To do ojca córeczka mówi: „Najpierw ożeniłeś się z mamą, później ożenisz się ze mną”. A potem rodzice rozwodzą się. Ojciec odchodzi i zostawia córkę w chwili, gdy ona go najbardziej potrzebuje.

 

Zobacz więcej

Opuszczone dzieci

Rodziny z problemem alkoholowym są bardzo różne. W jednych dzieci mają dobrą sytuację materialną, chodzą do dobrych szkół i spędzają wakacje za granicą, w innych brakuje wszystkiego.

Zobacz więcej