Charaktery - 9 / 2003 / Spis treści

Wstęp

Dokładka

Dlaczego popełniamy stale te same błędy? Dlaczego "znowu" dałem się nabrać, "znowu" zabrakło mi rozwagi, "znowu" zrobiłem inaczej, niż mówiła mi moja intuicja? Dlaczego kolejny związek przypomina poprzedni? Każdy z nas zadaje sobie czasami te i podobne pytania i nie znajduje odpowiedzi. Co najwyżej powiemy sobie: jaki ja jestem głupi, albo: coś mnie opętało, gdzie ja miałem rozum.

Zobacz więcej

KATASTROFY STARANNIE OBMYŚLANE

O zaniedbanych talentach, mamidłach i destrukcyjnych emocjach mówi LUBOMIRA SZAWDYN.

Zobacz więcej

ZAOPIEKUJ SIĘ SOBĄ

Dla wielu z nas poszukiwanie wrażeń, przyjemności bądź zadowolenia z siebie bywa trudne do pogodzenia z bezpieczeństwem.Czego brak ludziom, którzy z własnej woli szkodzą sobie, choć wcale nie chcą tego robić.

Zobacz więcej

Urodzeni pechowcy

Mam pecha – mówimy, gdy ciągle popadamy w jakieś kłopoty. To wyrażenie podkreśla, że pech jest w pewien sposób nasz własny. Psychologowie rozmaicie potrafią wyjaśnić, jak to się dzieje, że sami czasem sprowadzamy na siebie trudności i problemy.

Zobacz więcej

KŁODY POD NOGI

Z jednej strony wszystkim nam zdarza się szkodzić sobie samym, z drugiej zaś nie przestajemy się dziwić, że ktoś zachowuje się w taki sposób. Skala zachowań autodestruktywnych jest ogromna: od objadania się do zagłodzenia, od namiętnego grania w karty podczas sesji egzaminacyjnej do targnięcia się na swoje życie z powodu niezdanego egzaminu. Skłonności studentów do hulanek i erotycznych ekscesów w czasie sesji przygląda się WIESŁAW ŁUKASZEWSKI.

Zobacz więcej

PORADNIK DLA BEZRADNYCH

Jak zachować kontrolę nad własnym losem – radzi JOANNA HEIDTMAN.

Zobacz więcej

SMUTNE SKUTKI ZŁEGO HUMORU

Wszystkiemu winien jest zły humor. To on powoduje spadek samokontroli i w konsekwencji autodestrukcję. Większość popularnych sposobów na poprawę nastroju jest szkodliwa. Kiedy nie warto poprawiać sobie nastroju – zastanawia się WIESŁAW BARYŁA.

Zobacz więcej

ZŁOŚĆ SAMICY ZAPĘDZONEJ W KĄT

Czy troskliwa matka może czuć wrogość do swojego dziecka – wyjaśnia ADAM FRĄCZEK. Czy kobiety bywają równie agresywne jak mężczyźni?Jak wyrażają swoją złość,na kogo ją kierują?Czy troskliwa matka może czuć wrogość wobec swego dziecka? O agresji kobiet mówi Adam Frączek. Prof. dr hab. Adam Frączek jest psychologiem i pedagogiem, rektorem Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Zajmuje się problemem agresji interpersonalnej, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Był przewodniczącym Międzynarodowego Towarzystwa Badań nad Agresją. Współpracuje z redakcją „Aggressive Behavior”. Jest współredaktorem (z H. Zumkleyem) książki „Socjalizacja i agresja”. Jego hobby to zajmowanie się wnuczkami.

Zobacz więcej

TOKSYCZNY MÓZG

Czy trwałe niekorzystne zmiany w metabolizmie mózgu mogą być ceną, jaką ocaleni płacą za uratowanie życia?Co się dzieje w mózgu samobójców i osób maltretowanych w dzieciństwie – pisze ANNA HERZYK.

Zobacz więcej

STARA HISTORIA Z NOWYM ZAKOŃCZENIEM

Niektórzy z nas tkwią w rujnujących związkach przez wiele lat. Dlaczego wchodzimy do tej samej rzeki, chociaż woda lodowata i kamienie na dnie? Pacjent sam powie, co mu dolega, w czym leży jego problem i jak można go rozwiązać. Historii jednej z pacjentek przysłuchuje się BOGDA PAWELEC.

Zobacz więcej

PORTFEL PEŁEN ILUZJI

Pieniądz jest jednym z ostatnich tabu. Wywołuje mnóstwo silnych uczuć, które przesłaniają rozsądek i zimną kalkulację – twierdzi TOMASZ ZALEŚKIEWICZ.

Zobacz więcej

WÓDZ I TOWARZYSTWO WZAJEMNEJ ADORACJI

Co gubi liderów politycznych – zastanawia się AGNIESZKA GOLEC.

Zobacz więcej

ZAKAZANE EKSPERYMENTY

Obecnie obowiązujące prawo polskie ogranicza możliwości przeprowadzania eksperymentów na ludziach. Warunki, które należy spełnić, by doświadczenie było legalne, wskazane są w art. 27 kodeksu karnego.RAFAŁ KUBIAK dokonuje przeglądu znanych eksperymentów pod kątem ich zgodności z polskim prawem.

Zobacz więcej

SŁOWA, MOWA I PLOTKI

W lipcowych „Charakterach” pisaliśmy o rozmowie i porozumiewaniu się. W tym numerze wyjaśniamy mity i nieporozumienia na ten temat.Nieporozumienia na temat porozumiewania się omawia JOANNA HEIDTMAN.

Zobacz więcej

CIAŁO, UMYSŁ, DUSZA XIX

O ludziach wypalonych pracą pisze RENATA KACZYŃSKA-MACIEJOWSKA, a EWA SZPERLICH i DANUTA GRUSZCZYŃSKA radzą, co robić, by dziecko nie narzekało na nudę.

Zobacz więcej

PIGUŁKI NA SMUTEK

Lek przeciw depresji nie jest „tabletką szczęścia”, nie daje uczucia przyjemności . Poprawa stanu chorego następuje dopiero po trzech tygodniach stosowania leku. To długi okres dla osoby cierpiącej. O najnowszych lekach przeciw depresji mówi JERZY VETULANI. Prof. dr hab. Jerzy Vetulani jest biochemikiem, specjalistą w dziedzinie chorób neurodegeneracyjnych, zastępcą dyrektora ds. naukowych krakowskiego Instytutu Farmakologii PAN. Zajmuje się pracą mózgu i lekami przeciw chorobom psychicznym. Opublikował ponad 200 eksperymentalnych prac naukowych. Jest laureatem międzynarodowych nagród za prace nad depresją, członkiem czynnym Polskiej Akademii Umiejętności, a także redaktorem naczelnym „Wszechświata”.

Zobacz więcej

SŁOWA, OBRAZY, DŹWIĘKI 19

Przejawy autodestrukcji w filmie śledzi BARTOSZ ŻURAWIECKI, PIOTR ŻAK zagląda do basenu, a BRONISŁAW MAJ analizuje wiersz Gábora Zsille.

Zobacz więcej

KŁOPOTLIWY PRZYWILEJ WOLNOŚCI

Wizyta w zachodnioeuropejskim supermarkecie pod koniec lat 60. minionego wieku przekonała mnie, że ser nie dzieli się na biały i żółty, kawa na zbożową i czarną, a życie na Zachodzie pełne jest udręki dokonywania ustawicznych wyborów. Kolejne doświadczenia uczyły mnie, że sztuka dokonywania wyborów nie jest łatwa. Wymaga pewnej staranności i niemałej wiedzy. Z niejakim zdumieniem przyjąłem informację, że wedle przepisów stanu Pensylwania w puszce z kurczakiem powinno być przynajmniej 15 proc. kurczaka, zaś reszta może już być „kurczakopodobna”. Zgroza ogrania, ileż trzeba wiedzieć, aby dokonywać świadomych wyborów. W obronie wykluczonych z królestwa wolności występuje KAZIMIERZ W. FRIESKE.

Zobacz więcej

Spaleni pracą

Kasia pracuje w szkole podstawowej. Coraz częściej odczuwa rozdrażnienie, nie umie powstrzymać się od złośliwych uwag wobec uczniów. Marek szybko osiągnął zawodowy sukces, dostał odpowiedzialne stanowisko. Ostatnio z niechęcią myśli o kolejnym dniu pracy, najgorsze są poniedziałki. Z przerażeniem dostrzega, że brak mu pomysłów. Teresa jest doświadczoną terapeutką. Męczy ją powtarzalność problemów pacjentów. Coraz trudniej jej skoncentrować się na tym, co mówią. Z ulgą kończy ostatnią sesję i czuje się winna. Co łączy te osoby?

Zobacz więcej

Praktycznie

fot. Marjan_Apostolovic/istockphoto

Sam sobie na przekór

Dlaczego uporczywie powtarzamy te same błędy? O ile związek z ostro pijącym narzeczonym można uznać za skutek młodzieńczego niedoświadczenia, to trudniej zrozumieć, że ratunkiem z tej opresji jest szybki ślub z damskim bokserem.

Zobacz więcej