Charaktery - 9 / 2002 / Spis treści

Wstęp

UDRĘKA I OPĘTANIE

Dla jednych opętanie to średniowieczny przeżytek, a zajmowanie się nim jest wyrazem upadku rozumu. Zdaniem innych wszystko, co tajemnicze, groźne i nasycone pierwiastkiem religijnym, jest obszarem działania złego ducha. Oddajmy co duchowe - teologowi, co psychopatologiczne - psychiatrze. Istnieją trzy opowieści o opętaniu.

Zobacz więcej

Lęk przed szaleństwem w nas

Tego wszystkiego, czego boimy się w psychicznie chorym: utraty kontaktu z bliskimi, bezradności, nieprzewidywalności i gwałtowności – tego również boimy się w sobie.

Zobacz więcej

SAMO SIĘ MYŚLI

Niektóre nasze myśli nie mają związku z tym, czym się aktualnie zajmujemy. Samorzutnie, nie wiadomo skąd i dlaczego, w naszej świadomości pojawiają się rozważania, wyobrażenia czy odczucia dotyczące czegoś zupełnie innego. Na przykład podczas oglądania filmu nagle zaczynamy myśleć o pracy, choć nie ma to żadnego związku z tym, co dzieje się na ekranie. Staramy się nadal śledzić akcję filmu, ale zamiast tego - wbrew woli - roztrząsamy szczegóły wczorajszej rozmowy z szefem.

Zobacz więcej

POLITYCZNA PARANOJA

Czy polityka przyciąga ludzi zaburzonych psychicznie?Jakie diagnozy można postawić naszym politykom?Dlaczego tak modny jest populizm?Czy ktoś zrównoważony może być skutecznym politykiem? O kondycji psychicznej polskich polityków mówi Józef Krzysztof Gierowski - profesor psychologii, doktor praw i biegły sądowy. Prof. Gierowski pracuje w Katedrze Psychiatrii Collegium Medicum UJ oraz w Instytucie Ekspertyz Sądowych w Krakowie. Opublikował ponad 150 prac z zakresu psychologii i psychiatrii sądowej, między innymi „Postępowanie karne i cywilne wobec osób zaburzonych psychicznie”.

Zobacz więcej

SZALEŃSTWA ZDROWEGO UMYSŁU

Anna Wierzbicka, australijska badaczka języków, poszukuje uniwersalnych znaczeń pojęć. W jej ujęciu na przykład „kłamać” znaczy „mówić coś, co nie jest”. Wydaje się, że można to rozszerzyć na inne dziedziny, na przykład widzieć coś, co nie jest, myśleć czy pamiętać coś, co nie jest. Dotyczy to zwidów, omamów, urojeń – należących do świata psychopatologii. Ale dotyczy też rzeczy, z którymi nie chadza się na terapię. W przeciwnym razie musielibyśmy chodzić tam wszyscy.

Zobacz więcej

Nudy na pudy

Aby się nudzić, trzeba być inteligentnym i czuć się bezpiecznie. O pożytkach z nudy pisze BARTŁOMIEJ DOBROCZYŃSKI.

Zobacz więcej

Charakter moim przeznaczeniem

Dlaczego ludzie zachowują się tak, a nie inaczej? Podobnie jak psycholog, stawiamy hipotezy wyjaśniające czyjeś zachowanie i weryfikujemy je, obserwując ludzi.

Zobacz więcej

MŁODOŚĆ: BURZA I NAPÓR

Młodość kojarzy się z okresem poszukiwań, brakiem pokory, nieodpowiedzialnością i burzą hormonów. Czy rzeczywiście zjawiska te są nieodłączną cechą dorastania? Dziś psychomity związane z okresem dorastania. Psychomity o okresie dorastania przybliża ANNA OLESZKOWICZ.

Zobacz więcej

Piękna, więc dlaczego wciąż smutna

Teraz jestem piękna, więc dlaczego jestem wciąż tak smutna? - to tytuł broszury napisanej przez dr. Jefferiesa, psychologa. W Beverly Hills pracuje on z kobietami po operacjach plastycznych. Jego bogate pacjentki skorzystały z pomocy chirurga plastycznego, by uzdrowić swoje rozpadające się małżeństwa.

Zobacz więcej

GRY I MANEWRY

Nie pokażę wam mojego prawdziwego „ja” - to gra prowadzona przez kogoś niejako globalnie, z całym światem i z sobą samym.Grają zwierzęta i ludzie. Grą jest handel, proces sądowy, polityka czy wojna. W co grają pacjenci i terapeuci, zastanawia się JAROSŁAW JAGIEŁA.

Zobacz więcej

Jestem swoim wrogiem i katem

Szkodzimy sobie na wiele sposobów, ignorując znane skądinąd albo dające się przewidzieć zagrożenia. Wiemy o szkodliwych, uzależniających właściwościach wielu substancji i leków – a mimo to sięgamy po alkohol, papierosa czy amfetaminę. Znamy przepisy i widzimy, co dzieje się na drogach - a jednak przekraczamy dozwoloną szybkość.

Zobacz więcej

CIAŁO, UMYSŁ, DUSZA VIII

Co zrobić, zanim rozpoczniemy dietę, radzi GRAŻYNA WIECZORKOWSKA, o pułapkach amfetaminy pisze MARIA KLEPACKA-PASIERBSKA, a EWA SZPERLICH i DANUTA GRUSZCZYŃSKA przestrzegają przed wpływem mediów na dzieci.

Zobacz więcej

NAWET CHAOS MUSI BYĆ SPÓJNY

Terapeuta nie może zakochiwać się w swoich interpretacjach. Powinien umieć stawiać hipotezy i umieć je lekceważyć. Dr hab. med. Bogdan de Barbaro jest psychiatrą i psychoterapeutą, superwizorem Sekcji Psychoterapii i Sekcji Terapii Rodzin Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Kieruje Zakładem Terapii Rodzin Katedry Psychiatrii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest autorem między innymi prac z zakresu terapii rodzin oraz kompleksowego leczenia schizofrenii, w tym książek: „Możesz pomóc. Poradnik dla rodzin pacjentów chorych na schizofrenię i zespoły schizofrenopodobne” (współautor, 1992), „Brzemię rodziny w schizofrenii” (1992), „Pacjent w swojej rodzinie” (1997). Pod jego redakcją ukazały się również: „Wprowadzenie do systemowego rozumienia rodziny” (1994, 1997), „Schizofrenia w rodzinie (1999).

Zobacz więcej

SŁOWA, OBRAZY, DŹWIĘKI 8

LESZEK SZARUGA prezentuje literacką galerię odmieńców, BARTOSZ ŻURAWIECKI traktuje film "Niewierna" jak konfekcję erotyczną dla mieszczuchów, a BRONISŁAW MAJ analizuje wiersz Rosanny Warren.

Zobacz więcej

AMOK, LĘK PRZED WIATREM I UTRACONA DUSZA

Zaburzenia psychiczne w różnych kulturach świata przybliża KATARZYNA HAMER.

Zobacz więcej

Praktycznie

Gdy rodzic pije

Przed 30 laty w Stanach Zjednoczonych pojawił się ruch osób, które odkryły wiele wspólnego w swoim życiu. Te wspólne cechy wiązały się nie tyle z tym, jacy byli, a bardziej z ich rodzinami pochodzenia.

Zobacz więcej