Charaktery - 9 / 2001 / Spis treści

Wstęp

Rację ma Zofia Milska-Wrzosińska pisząc, że „uzależnienie” stało się dzisiaj słowem-wytrychem, używanym z byle powodu, tak że zatraciło już jakiekolwiek sensowne znaczenie. Pojęcie to stało się swoistym „instrumentem”, używanym na ogół przeciwko komuś bądź czemuś.

Zobacz więcej

Odpukać- na wszelki wypadek...

Świat może być dla człowieka jasny, prosty i przewidywalny. Może też być tajemniczy, dziwny i zaskakujący.

Zobacz więcej

Jak zapobiec epidemii przemocy

Z prof. Elliotem Aronsonem rozmawia Dorota Krzemionka-Brózda.

Zobacz więcej

Diagnoza uzależnienia

Wiele zachowań, które sprawiają przyjemność, może uzyskać cechy uzależnienia. Trudno jest dokładnie określić TEN moment, ale można w przybliżeniu zbadać, jaki jest stopień zagrożenia uzależnieniem.

Zobacz więcej

Nie o tym jak ciężko pracujemy, ale o tym jak pracujemy ciężko

Słowo „pracoholizm” zostało użyte po raz pierwszy w 1971 r. Pojawiło się w książce W. Oatsa, który posłużył się nim, opisując swój przymus nieustannej pracy.

Zobacz więcej

Pierwszy żeton gratis...

Graj! – zdaje się dziś słyszeć ze wszystkich stron. Audiotele, jak pisał któryś z satyryków: „Jeżeli odpowiesz prawidłowo na pytanie: czy kubek Programu III Polskiego Radia służy do: a. picia, b. bicia, c. mycia – wygrasz... samochód!”

Zobacz więcej

Surfing i różnice indywidualne

Człowiek zmienia się w ciągu życia: zmieniają się tak pozornie stałe cechy jak kolor oczu, kształt uszu. Moje oczy już tak nie błyszczą jak dawniej...

Zobacz więcej

Bitwa na krawędzi życia i śmierci

Dlaczego dziecko zaczyna brać? Czy z uzależnienia można się wyleczyć?Czy my dorośli jesteśmy odpowiedzialni za to,że dziecko sięga po narkotyki? Co zrobić,gdy dziecko bierze? Rozmowa z Markiem Kotańskim.

Zobacz więcej

Uzależnienia: w mózgu czy w psychice?

Mimo że większość badaczy i klinicystów deklaruje podejście holistyczne w odniesieniu do zaburzeń psychicznych, w praktyce obserwuje się spolaryzowanie postaw na biologiczno-medyczne i psychologiczne. Alternatywne: „mózg czy psychika” wraca co pewien czas jako przedmiot kontrowersji profesjonalistów, a problem wyboru rodzaju terapii przez pacjentów.

Zobacz więcej

Wiek Psychologii

Prof. dr hab. Czesław S. Nosal: Czy wiek XX był wiekiem psychologii?Ocena osiągnięć psychologii, podobnie jak dowolnej dziedziny badań naukowych, przedstawia się inaczej, gdy dokonujemy tej oceny niejako od środka, z perspektywy wewnętrznych sporów, teorii i kierunków rozwoju, a inaczej gdy – stosując bardziej absolutną skalę odniesień - porównujemy status i osiągnięcia psychologii z innymi dziedzinami.

Zobacz więcej

Praktycznie

fot. istock

Co nas trzymaw pętli uzależnień

Niektórzy uważają uzależnienie za słabość moralną, brak silnej woli, nieodporność psychiczną lub fizyczną. Nawet wśród lekarzy i psychologów są nadal zwolennicy koncepcji, że jest to choroba „społeczna” lub czysto „genetyczna”.

Zobacz więcej

Silna wola i inne bajki

Czy częstotliwość picia jest dowodem na uzależnienie?

Zobacz więcej

Pokusa silniejsza niż rozum

Ronald Regan nie cieszył się opinią wybitnego intelektualisty. Amerykańscy studenci mawiali o nim nawet, że nie jest w stanie równocześnie iść i żuć gumy. Czynności te, każda z osobna, wymagają bowiem od niego pełnej koncentracji.

Zobacz więcej