Charaktery - 8 / 2013 / Spis treści

Wstęp

Samoregulacja

Aby być zarazem sterem i sternikiem, trzeba wiedzieć, dokąd się płynie, trzeba chcieć popłynąć, znać zasady nawigacji, a potem płynąć i płynąć...

Zobacz więcej

Na temat

fot. mikdam/istockphoto

Jak złapać złotą rybkę?

Gdy ludzie mówią „Nie, to się nie uda”, odpowiadam: „Wyobraź sobie, że masz złotą rybkę, która spełnia wszelkie twoje życzenia. Uświadom sobie, czego pragniesz. Jak bardzo jest to cenne”. Bo jeśli wiemy, czego chcemy, to gdy napotkamy przeszkody, wiemy, czy, z czego lub kiedy rezygnować - twierdzi Mirosława Huflejt-Łukasik.

Zobacz więcej

Mądre rządy sobą

Są tacy, którzy bez końca oddają się marzeniom. I tacy, którzy je po prostu realizują. Ci pierwsi sami stają sobie na drodze do marzeń, ci drudzy mają w sobie sprzymierzeńca w ich spełnianiu. Jak mądrze zarządzać sobą, by osiągnąć to, na czym nam naprawdę zależy, żyć tak, jak chcemy żyć?

Zobacz więcej

Praktycznie

Ty wiesz wszystko

Trudno Ci znaleźć wspólny język z własnym ojcem? Nie umiesz rozmawiać z synem, córką? Napisz list. Napisz o tym, czego nie możesz powiedzieć ojcu na głos.

Zobacz więcej

Pumy na łowach

Nadeszła era kobiet-kuguarów. Wyglądają jak własne córki. Mają pieniądze, pozycję i partnerów, którzy mogliby być...ich synami. Na czym polega fenomen kocic?

Zobacz więcej

Harmonia ukryta w dowcipie

- Państwo wyglądają na szczęśliwą parę. Jak do tego doszliście? - Jesteśmy powierzchowni i nie mamy nic do powiedzenia - ten smakowity dialog pochodzi z filmu Woody’ego Allena pt. „Annie Hall”. Ironia, choć błyskotliwa, ma jednak w sobie fałsz. Aby związek był szczęśliwy, trzeba ze sobą rozmawiać. Najlepiej z humorem.

Zobacz więcej

Para na zakręcie

Pary, które długo mieszkają przed ślubem, potem okazują się mniej trwałe. Częściej się rozstają. Jeśli żyją razem i ślubu nie biorą, to znaczy, że są w nich wątpliwości. Te same powody, które ich wstrzymują przed ślubem, po ślubie nie znikają, wahania pozostają - wyjaśnia Paweł Droździak.

Zobacz więcej

Boli, bo nie czuję

Cierpimy na bóle głowy, mamy duszności, serce bije jak oszalałe, a lekarze nie znajdują żadnej choroby... Czasami w ten sposób ciało woła do nas: zatrzymaj się, usłysz swoje emocje, poczuj smutek, radość, złość, gniew. Dlaczego mamy problem z odczytaniem swoich i cudzych uczuć?

Zobacz więcej

Radość - bilet do nieba

Choć to jedno z najprzyjemniejszych uczuć, nie poświęcamy mu tyle uwagi, co złości czy strachowi, które silniej nas motywują i nadają kierunek naszym działaniom. A przecież od radości - prawdziwej, głębokiej, a nie wyrażanej jedynie komputerowymi emotikonami - zależy w naszym życiu bardzo wiele.

Zobacz więcej

Laboratorium

Koktajl uczuć [Psychologia dziś]

Narzeczony przed ślubem przeżywa mieszane emocje. Narzeczonej wydaje się to okropne. Ale z punktu widzenia narzeczonego ta ambiwalencja jest ważnym sygnałem i może przynieść mu korzyści - twierdzi Ewa Trzebińska.

Zobacz więcej

I

Czas, który pozostał

Mój film nie miał być zapisem odchodzenia. Chciałam raczej pokazać rzecz najprostszą: że można smakować życie, dotykać go, czerpać ze zwykłej codzienności i relacji z drugim człowiekiem. Nie ma nic cenniejszego – Aneta Kopacz opowiada o niezwykłym filmowym portrecie Joanny Sałygi.

Zobacz więcej

Wisła - ostatni smok

Poi, karmi, czyści, chroni. Odpuszcza winy, darowuje kary, ma nieskończoną cierpliwość. Daje życie zwierzętom, roślinom i ludziom. W zabetonowanej i zatłoczonej Europie nie ma drugiej takiej rzeki - wielkiej, dzikiej i wspaniałomyślnej.

Zobacz więcej

Naśladowanie i brak

Sztuka pozwala nam uzupełniać naturę, dodając do niej to, czego sama nam nie ofiarowała.

Zobacz więcej