Charaktery - 8 / 2011 / Spis treści

Wstęp

I tak i nie

Niezliczone są żarty na temat tych, którzy „chcieliby, a boją się”. Tymczasem nie jest to tylko godna politowania słabość ludzka, którą jednym ruchem można zastąpić stanowczością.

Zobacz więcej

Na temat

grafika: styf22/istokphoto

Na huśtawce uczuć

Coś nas przyciąga i równocześnie odpycha. Ktoś budzi w nas seksualne pożądanie, a zarazem czujemy przed nim lęk. Partner w takim samym stopniu wzbudza w nas miłość i przywiązanie, jak i drażni z powodu swych nawyków. Ambiwalencja. Jak sobie z nią radzić?

Zobacz więcej

Wahając się do celu 

Nie lubimy sprzeczności. Niesłusznie. Choć nieprzyjemne, kryją w sobie ważne rozwiązania. Chronią przed błędnym krokiem. Zamiast od nich uciekać, lepiej zobaczyć, dokąd nas poprowadzą - przekonuje Agnieszka Popiel.

Zobacz więcej

Praktycznie

Ludzie przy-jaźni

Powiadają, że w swoich przyjaciołach możemy się przeglądać jak w lustrze - jeśli tylko wiemy, pod jakim kątem patrzeć. Czy rzeczywiście tak jest? Czy człowieka można poznać przez jego przyjaciół?

Zobacz więcej

Pożądane złe wrażenie

Nieudacznik, sierotka, naiwniak albo wredny typ - kto chciałby tak wypaść?! A jednak często celowo kreujemy taki właśnie swój wizerunek. I co więcej, okazuje się to skuteczne.

Zobacz więcej

Ofiary z wyboru

Wiecznie skrzywdzeni! Gdziekolwiek się zatrudnią – szef nimi pomiata, koledzy wykorzystują, nawet kserokopiarka odmawia im posłuszeństwa. Czy to możliwe, że mają w swym złym losie spory udział? I że wystarczy czasem unieść brodę, by piekło się skończyło? Przekonuje o tym Jacek Santorski.

Zobacz więcej

Świat sklejony na nowo

Pamięć traumy może być ważną kotwicą, która – kiedy zaczynamy się zapędzać - przywraca nam system wartości, koryguje nasze zapędy i wskazuje, że w życiu najważniejsze jest... życie - przekonuje Elżbieta Zdankiewicz-Ścigała.

Zobacz więcej

Mapa pomocy dla DDA

Coraz więcej mówi się i pisze o terapii dla dorosłych dzieci alkoholików, a oferta pomocy psychologicznej dla nich jest coraz bogatsza. Jak z niej korzystać?

Zobacz więcej

Złość się pod kontrolą

W nerwach zdarza nam się mówić i robić rzeczy, których normalnie nigdy byśmy nie zrobili. Czasem, by uniknąć konfliktu, tłumimy złość tak długo, jak tylko się da. Niepotrzebnie. Złość jest pożytecznym sygnałem, trzeba tylko umieć nad nią panować.

Zobacz więcej

Pod lawiną cudzych pragnień 

Wiemy, czego chcemy. Wiemy, jak to osiągnąć, a jednak nie robimy pierwszego kroku. Dlaczego? Bo czasem chcemy cudzym chceniem. Nie wiemy, że nasze własne dążenia i pragnienia są inne...

Zobacz więcej

Laboratorium

Czy myślisz jak Polak?

Niemiec myśli jak Niemiec, bo... mówi po niemiecku. Naukowcy udowodnili właśnie to, co było od lat spekulacją: osobliwości języka ojczystego - jego gramatyka i zasób słów - mają wpływ na sposób postrzegania świata i stosunek do niego.

Zobacz więcej

Myślenie kontra doświadczenie 

Człowiek jest istotą obdarzoną niezwykłą inteligencją. Niestety, swe wspaniałe zdolności często wykorzystuje w bardzo niemądry sposób. Wybitny badacz osobowości SEYMOUR EPSTEIN wyjaśnia, dlaczego tak się dzieje.

Zobacz więcej

Uciec z więzienia umysłu

Jakże łatwo zamykamy się w więzieniu własnego umysłu, za kratami nieśmiałości, fatalizmu i bierności. Jak łatwo sami sobie stwarzamy piekło... Na szczęście można się z niego wyzwolić. Przekroczyć mury egoizmu i uprzedzeń, nie czekając na innych stworzyć niebo tu, na ziemi.

Zobacz więcej

Mózg decyduje

Sprzedać czy kupić? Pożyczyć, schować, pojechać, uciec, wrócić, zostawić, puścić, rzucić, zawiązać, zjeść, wypić, ukochać? Tyle pytań, każde wymaga błyskawicznej decyzji. Jak radzi sobie z tym mózg?

Zobacz więcej

Psycholog, który chciał zrozumieć 

Koncepcja psychologii, jaką proponował Wilhelm Dilthey, nie była zgodna z ówczesną wizją tej nauki. Nawiązywali do niej głównie ci myśliciele, których rozczarował dorobek pionierów psychologii eksperymentalnej.

Zobacz więcej

Po co ten dym? 

Kto pogardza innymi, ten żyje w błogim poczuciu własnej doskonałości. Pogardzani z kolei nie mają szacunku ani dla siebie, ani dla tych, którzy nimi pogardzają.

Zobacz więcej

Woda życia 

Sproszkowane mumie, rozgniecione żmije, rtęć, opium, asfalt, róg jednorożca - historia medycyny pokazuje, że ludzie byli (i są) w stanie połknąć wszystko, byleby zapewnić sobie wieczną młodość i niezniszczalne zdrowie.

Zobacz więcej

I

W szponach szpanu

Dajemy się uwieść konsumpcyjnemu kłamstwu, że o człowieku więcej niż on sam mówi jego status czy posiadane przedmioty. To dowód naszej umysłowej nieporadności, głębokiego, bo zakodowanego w ciągu tysięcy lat ewolucji, nieprzystosowania do świata mody, marketingu i konsumeryzmu.

Zobacz więcej

Korporacja w bidulu 

Zamiast imprezy integracyjnej - wizyta w domu dziecka. Coraz częściej korporacje „oddelegowują” pracowników, by czynili dobro. Dla dzieci z domów dziecka kontakt z pracownikami korporacji to szansa na poznanie i naśladowanie ludzi, którzy odnieśli sukces. Dla pracowników zaś okazja, by zostawić świat „po sobie” lepszym...

Zobacz więcej