Charaktery - 8 / 2010 / Spis treści

Wstęp

Wolność

Wolności nie cierpią ci, którzy nie ufają innym, pragną równości, boją się odpowiedzialności oraz miłośnicy porządku, najlepiej koszarowego...

Zobacz więcej

Na temat

Wszystko za wolność?

„Wolność kocham i rozumiem, wolności oddać nie umiem” - te słowa rockowej ballady zachwycały pod koniec lat osiemdziesiątych wielu Polaków. Trudno się jednak oprzeć wrażeniu, że większość z nas bardziej kocha wolność niż ją rozumie. Może rozumieć jej wcale nie chcemy - wystarczy nam, że ją kochamy? Wierzymy, że dzięki niej nasze życie się odmieni, a my staniemy się lepsi i piękniejsi... Choć o wolności śpiewamy i ustawiamy ją w parze z cnotami, to na co dzień uczymy się żyć w niewoli - wymieniamy kupony wolności na bezpieczeństwo i wygodę. Mówimy: muszę, tak trzeba, nie mam wyjścia! Sami zamykamy się w schematach, przywykamy do murów. A jednak tęsknimy, by choć przez chwilę poczuć się wolnymi. Co nam przeszkadza, by stać się takimi naprawdę?

Zobacz więcej

Siły woli do woli

To czy jesteśmy wolni, czy też nie... nie ma znaczenia. Ważne, czy wierzymy w wolną wolę. Jeśli tak, to stajemy się bardziej uczciwi, moralni, traktujemy innych fair. Jeśli nie, to kłamiemy, oszukujemy i kradniemy - dowodzi ROY F. BAUMEISTER i zdradza, jak odzyskać i trenować siłę woli. Roy F. Baumeister jest profesorem psychologii, pracuje na Florida State University, gdzie wspólnie z Dianne M. Tice kieruje Laboratorium Psychologii Społecznej. Jego zainteresowania dotyczą wolnej woli, świadomości, podejmowania decyzji, dokonywania wyborów. Stworzył m.in. koncepcję woli jako zasobu energetycznego związanego z „ja”. Zajmuje się również problemem przynależności, odrzucenia i wykluczenia społecznego. Autor ponad 400 publikacji, m.in. książek: Identity: Cultural Change and the Struggle for Self; Meanings of Life; Social Psychology and Human Nature. Po polsku ukazała się książka Utrata kontroli. Jak i dlaczego tracimy zdolność samoregulacji (współautor), a wkrótce nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN do księgarń trafi Zwierzę kulturowe.

Zobacz więcej

Praktycznie

W matni uprzedzeń

O twoim sukcesie lub porażce decyduje nie tylko to, co o tobie myślą inni ludzie, ale może nawet bardziej to, jak ty sam myślisz o sobie. Jeśli wmawiasz sobie, że będziesz kiepskim kierowcą, bo jesteś kobietą, lub nie poradzisz sobie z prowadzeniem firmy, bo nikt w twojej rodzinie nie miał głowy do interesów - tak właśnie będzie. Stereotypy zmniejszają naszą wydajność. Jak zatem z nimi walczyć?

Zobacz więcej

Poszukiwany: dobry pracownik

Co to jest dobra praca? W jakich warunkach nasza praca może stać się dobra? Czy każdy może mieć dobrą pracę? To pytania, które zaprzątają głowę prof. HOWARDA GARDNERA - światowej sławy psychologa, twórcę teorii inteligencji wielorakich.

Zobacz więcej

Sny są jak listy

Niezinterpretowany sen jest jak nieotwarty list, czytamy w jednej z ksiąg Talmudu. Warto go otworzyć, bo dzięki temu zyskamy wgląd w nasze podświadome życie. W snach powracają do nas myśli i emocje, które odrzucamy od siebie na jawie. Właściwa interpretacja snu może przynieść ulgę i poczucie uwolnienia.

Zobacz więcej

Laboratorium

Seks według Carrie

Mają 35-40 lat, żyją bez zobowiązań i poczucia winy z tego powodu. Ciotkom dopytującym, kiedy wyjdą za mąż, odpowiadają: żeby zjeść ciastko, nie trzeba kupować cukierni. Kiedy mają ochotę na seks, robią to, co do niedawna było zarezerwowane dla mężczyzn. Idą na podryw, a rano... wyrzucają faceta z łóżka.

Zobacz więcej

Solidarność jajników to mit

Kobieta wybaczy mężczyźnie najgorsze świństwo, ale kobiecie nie daruje nawet małego błędu. Kobiety stosują ukrytą agresję wobec swoich koleżanek: obmawiają je, tyranizują i bojkotują, z uśmiechem na ustach wbijają im nóż w serce. O przyczynach tej agresji Aleksander Król rozmawia z badaczką ciemnej strony kobiecej natury.

Zobacz więcej

Najbliżsi sobie wrogowie

Braterskie więzi, siostrzane uczucia - to synonimy silnej i wyjątkowej miłości. W życiu bywa inaczej: bracia kłócą się, a siostry nie odzywają się do siebie latami, bo noszą w sobie urazy z dzieciństwa... Czemu ludzie, w żyłach których płynie ta sama krew, nie potrafią nawiązać ze sobą dobrych relacji?

Zobacz więcej

Wyznawcy zabobonu

Przesądy to nie tylko nieszkodliwe odpukiwanie w niemalowane drewno. Mogą także wpływać na ceny domów, liczbę ofiar wypadków samochodowych, wskaźniki zgonów i aborcji. Zabobony zmuszają szpitale do marnowania dużych sum pieniędzy na niepotrzebną opiekę nad pacjentami. Dlaczego pozwalamy, aby irracjonalne przekonania wpływały na nasze myśli i zachowania?

Zobacz więcej

Tylko jedno ci w głowie

Głodny człowiek myśli tylko o jedzeniu. Wszystko kojarzy mu się z ulubionym daniem. O znaczeniu uwagi pisze MATT FIELD, którego tekst ukazał się w sierpniowym numerze miesięcznika „The Psychologist” (www.thepsychologist.org.uk), współpracującego w Polsce wyłącznie z „Charakterami”. W oryginalnej wersji językowej artykuł jest dostępny na stronie www.charaktery.eu.

Zobacz więcej

Życie, śmierć i ja

Ocieranie się o śmierć - i to symboliczne, i to dosłowne - jest doświadczeniem wielu ludzi. Wielu boi się śmierci, ale w miarę starzenia coraz rzadziej i coraz mniej. Zdarzają się i tacy jak Lew Tołstoj, którzy pozostają z nadzieją, że „może mnie jednak ominie”... Czy ci, którzy się nie boją, są coraz bardziej nieczuli? Czy tracą wrażliwość? Czy przywykli do myśli o śmierci?

Zobacz więcej

Mózg pod hipnozą

Choć naukowcy potwierdzili, że hipnoza może wspomóc leczenie, podchodzimy do niej z rezerwą. Hipnoza kojarzy nam się bowiem z jakąś tajemniczą mocą, pod której wpływem stajemy się narzędziem w rękach hipnotyzera. Czy nasz mózg rzeczywiście ulega jakiejś niezwykłej sile?

Zobacz więcej

Wakacje ze zwidami

Wymarzony urlop na końcu świata lub w malowniczej góralskiej chatce w Tatrach może zmienić się w horror. Niektórym turystom zmiana klimatu nie tylko nie służy, ale wręcz szkodzi: są rozbici i agresywni, przeżywają stany depresyjne, a nawet wydaje im się, że są... mesjaszami.

Zobacz więcej

I

Kronikarz ludzkich słabości

Wilhelm Stekel chętnie nazywał siebie „lekarzem duszy”. Potrafił wydobyć najintymniejsze sekrety i myśli od osób poddających się psychoterapii. Jednym z jego pacjentów był Otto N., który opowiedział mu o swoich przeżyciach doznanych podczas letniej kanikuły w Misdroy, czyli Międzyzdrojach. Stekel opublikował te wyznania w dwutomowym zbiorze Sexual Aberrations.

Zobacz więcej

Wiesław zwany Łukaszem

Jeździ na rolkach, kocha dobrą literaturę, kolekcjonuje anioły i fotografuje drzwi. Jego wykłady „hipnotyzują” studentów i słuchaczy. Profesor Wiesław Łukaszewski, wybitny autorytet w dziedzinie psychologii społecznej i psychologii osobowości, w środowisku znany jako „Łukasz”, kończy 70 lat.

Zobacz więcej

Końca świata... nie będzie?

Katastrofiści i badacze starożytnych przepowiedni znają już datę końca świata: 21 grudnia 2012 roku. Data jest jedna, ale scenariuszy kilka: Ziemię zniszczy tajemnicza planeta Nibiru albo zwiększona magnetyczna aktywność Słońca. Miejsce katastrofy: amerykański Park Narodowy Yellowstone. Jak naukowcy komentują te proroctwa?

Zobacz więcej

Nie uciekniemy od niej

Nie filmowałem rzężenia czy płaczu za uchodzącym życiem. Starałem się pokazać ludzi, którzy nie są upokorzeni śmiercią, ale próbują stawić jej czoło - mówi o swoich najnowszych dokumentach reżyser MARCIN KOSZAŁKA, który przekłada traumy i osobiste lęki na język filmów. W jednym z nich on i jego siostra konfrontują się z odejściem swoich rodziców...

Zobacz więcej