Charaktery - 8 / 2009 / Spis treści

Wstęp

Rzeczy pierwsze

Ja. Ja. Ja. I jeszcze: A ja... A ja... A ja... I jeszcze: Moje. Moje. Moje. Słyszeliście to? Musieliście to słyszeć. Nie można tego nie słyszeć. Ja jest wszędzie. Ja jest wszechwładne.

Zobacz więcej

Uzależnieni od samych siebie

Spotkanie z narcyzem, to jak audiencja u jego wysokości króla. Masz jakieś pięć minut, żeby powiedzieć ze dwa, trzy zdania, a potem już tylko słuchasz i podziwiasz. Pierwsza rzecz, która mnie poraża w kontakcie z narcyzami, to brak jakiejkolwiek wdzięczności. Takie osoby nikomu nic nie zawdzięczają, do wszystkiego doszły swoją ciężką pracą i swoją wyjątkowością – mówi Lubomira Szawdyn.

Zobacz więcej

Narcyzi nadchodzą

Próżność, powierzchowność, roszczeniowość. To symptomy narcyzmu. Widać je wokół: salony piękności pełne klientów, płytkie relacje internetowe spod znaku „zero zobowiązań” zamiast dawnych przyjaźni, McRezydencje, gdzie na 300 m kw. mieszka jedna osoba. Symptomy są wyraźne, pytanie tylko, czy to epidemia narcyzmu, czy może już pandemia... Dr W. Keith Campbell jest profesorem na Wydziale Psychologii University of Georgia. Specjalizuje się w psychologii społecznej i psychologii osobowości. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół takich zagadnień jak narcyzm, poczucie własnej wartości, samokontrola. Autor książki When You Love a Man Who Loves Himself oraz współautor The Narcissism Epidemic: Living in the Age of Entitlement.

Zobacz więcej

Seks w kryzysie

Źle się dzieje w sypialniach trzydziestolatków! Źle to mało powiedziane. Coraz częściej tam po prostu... nic się nie dzieje. Młodzi, zdrowi, aktywni Polacy unikają seksu. Tłumaczą się zmęczeniem i stresem, lękiem o swoją karierę i spłatę kredytu. Czy to rzeczywiście prawdziwe powody ich niechęci do seksu?

Zobacz więcej

Tortem w mózg

Rozrywka jest jak deser - nienaturalnie silne stężenie tego, co lubimy najbardziej. Pytanie tylko, czy zbyt duża ilość takiego deseru nie przyprawi nas o mdłości? Cóż, może. Codziennie udowadniają to media.

Zobacz więcej

Synku, to się nazywa kasa...

Pieniądze... Czy chcemy tego, czy nie – świat dorosłych bez nich nie istnieje. A czy świat dziecka może się bez nich obejść? Do pewnego wieku tak, ale prędzej czy później będziemy musieli wprowadzić dziecko w świat pieniądza. Pytanie tylko: kiedy i jak? Czy dobrą formą wprowadzania w ów świat jest wypłacanie kieszonkowego?

Zobacz więcej

Śniło mi się, że śpię

W snach walczymy ze smokami, latamy, odwiedzamy miejsca, w których nigdy w życiu nie byliśmy. Po obudzeniu często pytamy sami siebie: co też mogło to znaczyć? Nad naturą snu i funkcją, jaką pełnią marzenia senne zastanawia się Mark Blagrove. Tekst ukazał się w sierpniowym numerze miesięcznika „The Psychologist”, który w Polsce współpracuje wyłącznie z „Charakterami”.

Zobacz więcej

Neuronowe czary-mary

Przez długi czas sądzono, że w mózgu dorosłego człowieka nie powstają nowe komórki nerwowe. Dzisiaj wiadomo już, że to rozstrzygnięcie nie dotyczy przynajmniej dwóch rejonów w mózgu. Benedikt Berninger i Magdalena Götz chcą zrozumieć, co umożliwia powstawanie w nich nowych neuronów.

Zobacz więcej

Uwolnić od lęku

Jak pozbyć się fobii? W jaki sposób wygasić reakcje lękowe na bodźce wcale nie zagrażające cierpiącym na fobię ludziom, którym wydaje się, że na każdym kroku czyha na nich niebezpieczeństwo? Nowych metod walki z lękiem dostarczają najnowsze rezultaty badań prof. Roberta A. Rescorli - jednego z czołowych światowych badaczy warunkowania klasycznego. Robert A. Rescorla jest profesorem psychologii na Uniwersytecie Pensylwanii. Należy do czołówki badaczy podstawowych procesów uczenia się: warunkowania klasycznego i instrumentalnego. Jest współtwórcą modelu Rescorli-Wagnera. Swoimi badaniami dokonał swoistego przewrotu kopernikańskiego w rozumieniu mechanizmów warunkowania klasycznego. Jako działacz międzynarodowej organizacji Habitat for Humanity, pomagającej niezamożnym rodzinom w budowie mieszkań, gościł przed kilku laty w naszym kraju.

Zobacz więcej

Bardzo skromny człowiek

W sporze o strukturę przeżyć psychicznych, który toczył się w pierwszej dekadzie ubiegłego wieku, znaczące miejsce zajęli tak zwani psychologowie całości. Ich zdaniem odbieramy świat całościowo, a nie poprzez sumowanie wrażeń czy spostrzeżeń. Jednym z twórców tej koncepcji był William Stern.

Zobacz więcej

Psycholog na Czerwonej Planecie

Ludzka stopa dotknie Marsa już za 20 lat? To całkiem możliwe, ale decydujące będą wyniki eksperymentu, prowadzonego przez europejską i rosyjską agencję kosmiczną. Sześć osób zamknięto w ciasnym pomieszczeniu na prawie dwa lata, bo sukces lotu zależy od wytrzymałości psychicznej jego uczestników.

Zobacz więcej

Święty spokój w celi

Ciemność widzę, ciemność - wołał Maksio w „Seksmisji”. A co mówili uczestnicy eksperymentu Harolda Bextona i jego współpracowników? Zamknięto ich w małych, pustych pomieszczeniach i odcięto od jakichkolwiek bodźców z zewnątrz. Nic nie widzieli, nie słyszeli, nie czuli. I trwali w tej nicości dziesiątki godzin, aż w końcu ujrzeli... procesję wiewiórek z plecakami.

Zobacz więcej

Ile nieświadomości w twórczości

Proces twórczy przypomina zdobywanie wiedzy o świecie przez dzieci. Powstanie twórczej idei polega, podobnie jak poznawanie świata przez dziecko, na konstruowaniu czegoś nowego na podstawie dostępnych danych. Oba procesy mają początkowo charakter nieświadomy.

Zobacz więcej

Era czułych robotów?

Rok 2045 według niektórych naukowców ma być początkiem nowej ery w historii świata - ery maszyn myślących. Wtedy to mają powstać pierwsze roboty, które zaczną przypominać swojego stwórcę - człowieka. Maszyny te mają nie tylko myśleć, ale również czuć. Czy rzeczywiście wkrótce powstaną roboty dorównujące intelektem człowiekowi? I czy ich „mózg” będzie wierną kopią ludzkiego mózgu, a może jego doskonalszą wersją?

Zobacz więcej

Kac po ekstazie

Ecstasy, marihuana, nikotyna... Przez krótki czas świat wydaje się lepszy. Czy warto po nie sięgać dla kilku chwil zapomnienia...

Zobacz więcej

Na temat

fot. efenzi/istockphoto

Pochłonięci sobą

Spotykasz kogoś, kto słucha cię z zachwytem. Zakochujesz się. A potem jest już tylko gorzej. Być może jesteś z kimś, kto jest nadmiernie, narcystycznie pochłonięty sobą. Można być z kimś takim i nie dać się pochłonąć. Ale trzeba znać kilka zasad.

 

Zobacz więcej

Praktycznie

Boję się otworzyć

Mam 27 lat. Od niedawna chodzę na terapię, miałam już pięć spotkań. Wychowałam się w rodzinie, w której ojciec dużo pił. Kiedy miałam 12 lat wyprowadził się z domu i zostaliśmy we trójkę: mama, starszy brat i ja.

Zobacz więcej