Charaktery - 8 / 2008 / Spis treści

Wstęp

Rzeczy pierwsze...17

Znam siebie. Wiem, na co mnie stać. Potrafię przewidzieć, jak się zachowam... Ciągle słyszę takie okrzyki. Co rusz słyszę też osoby, które zaklinają, że one nigdy, przenigdy nie zrobiłyby nikomu krzywdy, tak jak ci strażnicy w eksperymencie Philipa Zimbardo. Zapewniają, że w żadnym wypadku nie oszukałyby nikogo, nawet gdyby przynosiło to spore korzyści. Szczególnie często takie zaklęcia słyszę w odniesieniu do zachowań zabarwionych ocenami moralnymi.

Zobacz więcej

Oszustwa człowieka uczciwego

„Wiem, kim jestem. Nikt nie zna mnie tak dobrze, jak ja siebie.” Na pewno? Z wielu powodów słabo znamy siebie samych, a niewiele powodów przemawia za tym, by poznać siebie lepiej. Oszukujemy się na miarę potrzeb i w miarę możliwości. Sami chętnie usypiamy rozum, ulegając demonom nieracjonalności... Dlaczego wpadamy w pułapkę złudzeń? Czy fałszywe przekonania mogą nas przed czymś chronić?

Zobacz więcej

Zjadanie słonia po kawałku

Zdradzona żona w aureoli męczennicy do grobowej deski gotowa jest prześladować męża za to, co zrobił. Moralna wyższość albo bycie ofiarą to przykłady złudzeń, którym ulegamy. Są jak proszki przeciwbólowe - znieczulają nas na krótko, na dłużej są źródłem problemów. Ale trudno się z nimi rozstać. Milena Karlińska-Nehrebecka jest certyfikowaną psychoterapeutką i superwizorem. Pracuje w Polskim Instytutucie Psychoterapii Integratywnej w Krakowie. W psychoterapii i superwizji prezentuje podejście integratywne. Ma wieloletnie doświadczenie jako nauczyciel psychoterapii i diagnozy.

Zobacz więcej

Dwie twarze singla

Ponad 5 milionów Polaków żyje samotnie, bez partnera. W pracy są energiczni, otwarci, przebojowi i kontaktowi. Prywatnie – niedostępni i nieufni. Single cierpią z powodu samotności, ale nie przyznają się do tego, a nawet twierdzą, że są z tego dumni! Jaką płacą cenę za życie bez pary?

Zobacz więcej

Adoptować żeby... urodzić?

Adopcja nie jest lekiem na niepłodność, choć kobiety, które nie mogą mieć własnych dzieci, często myślą o adopcji w ten sposób. Zwłaszcza gdy słyszą o tych, które zaszły w ciążę już po złożeniu wniosku o adopcję! Świadomie lub nie – łudzą się, że decyzja o adopcji odblokuje ich ciało. Czy tak się stanie?

Zobacz więcej

Napoleon nerwicy

Gdyby najsłynniejszy francuski badacz chorób układu nerwowego Jean-Martin Charcot nie zgolił wąsów, być może nie zrobiłby kariery... Tuż po studiach medycznych nie cieszył się wzięciem wśród bogatych pacjentów, więc jego przełożony zasugerował, że może to przez wąsy. Charcot bez sprzeciwu zgolił je i niebawem dostał posadę lekarza rodzinnego u wpływowego bankiera Benoîta Foulda, brata ministra finansów.

Zobacz więcej

Ofiary niezdarnego mózgu

Nie potrafią sprawnie ubrać się, lewa strona myli im się z prawą, wciąż o coś się potykają i przewracają przedmioty. Zwykłym gapom przytrafia się to od czasu do czasu. Jeśli jednak tak wygląda ich życie ciągle, to są dyspraktykami, u których w ten sposób objawiają się zaburzenia pracy mózgu.

Zobacz więcej

Zaklinacze szaleństwa

„Zapiekanie” głowy w piecu i wyrywanie z niej tzw. kamienia szaleństwa, upuszczanie krwi i wirowanie pacjenta na obrotowym taborecie, leczenie wystrzałami armatnimi, pozostawianie chorego nocą na cmentarzu, na którym aktorzy udawali powstających z grobów nieboszczyków... To tylko niektóre ze stosowanych w przeszłości kuriozalnych metod leczenia chorób psychicznych.

Zobacz więcej

Praktycznie

Nie wiem, kim jestem

W dzieciństwie ja i moja siostra miałyśmy osobne pokoje, ładne ciuchy, lalki Barbie i ojca, który wracał z pracy pijany. Czasami trwało to miesiącami.

Zobacz więcej