Charaktery - 8 / 2007 / Spis treści

Wstęp

Heroizm dnia zwykłego

Granica między dobrem a złem przebiega w sercu każdego człowieka – pisał Aleksander Sołżenicyn. W każdym z nas czai się potencjalne zło, ale i każdy ma w sobie uśpionego bohatera, który czeka na odpowiednią chwilę. Na moment, gdy komuś dzieje się zło. I wtedy może stanąć złu na drodze, powstrzymać je. Bo antidotum na zło jest heroizm, ale także takie codzienne, zwykłe bohaterstwo.

Zobacz więcej

Intymny mały świat

Prywatność jest bezcenna, bo czyni nas kimś wyjątkowym. Stwarza azyl, w którym naprawdę możemy być sobą. Bronimy więc swej prywatności, cierpimy, gdy ktoś ją naruszy. Zdarza się jednak, że wyprzedajemy ją innym. Bywa też, że naruszamy cudzą prywatność, kradniemy ją. Dlaczego tak się dzieje?

Zobacz więcej

Swatka w sieci

Miliony ludzi szukają w sieci miłości. Każdego dnia starają się przez Internet znaleźć sobie kogoś - na randkę lub na życie. Wydaje się, że wystarczy wejść na odpowiednią stronę. Lecz czy można wierzyć zamieszczonym tam anonsom? Czy randki internetowe często kończą się sukcesem?

Zobacz więcej

Tajemnice niemalowanego drewna

Dlaczego ludzie odpukują w niemalowane drewno? Albo łapią się za guzik, widząc kominiarza? Czemu zakładają szczęśliwe amulety lub czerwoną bieliznę na maturę? Dlaczego ludzie są przesądni?

Zobacz więcej

Siostra prostytutek

W to, żeby mający duże pieniądze panowie mogli się zabawiać, zaangażowane są luksusowe agencje towarzyskie. Wszystko strzeżone, pełna anonimowość. Bawią się na różne sposoby, o których nie da się nawet opowiadać. O seksbiznesie, prostytutkach i ich klientach mówi ANNA BAŁCHAN.

Zobacz więcej

Nasienie Albionu

Jedynie co piąty Amerykanin wywodzi się z Wysp Brytyjskich, a jednak to Anglosasi od początku zdominowali USA. To oni stworzyli zręby tego, co dziś nazywa się amerykańskim charakterem narodowym. Jak do tego doszło?

Zobacz więcej

Podwójne życie mózgu

Mamy jeden mózg, ale w nim dwie półkule. Na co dzień - robiąc różne rzeczy - nie zastanawiamy się, która z nich pracuje. Zazwyczaj współdziałają, połączone ze sobą. A co by było, gdyby je rozciąć? Czy stalibyśmy się dwiema osobami? W której półkuli mieści się nasze „ja”?

Zobacz więcej

Jak się tworzą szare komórki

Po latach badań i wątpliwości wiemy już na pewno, że w naszych mózgach przez całe życie powstają nowe komórki nerwowe. Ciągle jednak nie wiemy: po co?

Zobacz więcej

Spotkałem nawet szczęśliwych Polaków

Czy Polacy czują się szczęśliwi? Czy pieniądze dają nam szczęście? Dlaczego Polak smutny po rozwodzie? Skoro nikomu nie ufamy, to jak się rozwijamy? I co mogą władze? Wszystko to tłumaczy JANUSZ CZAPIŃSKI. Prof. dr hab. Janusz Czapiński jest psychologiem społecznym, prorektorem Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania, pracuje też na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jest autorem kilku teorii dotyczących adaptacji, m.in. cebulowej teorii szczęścia. Od 1991 roku razem z socjologami, demografami i ekonomistami bada jakość życia Polaków.

Zobacz więcej

Rzeczy pierwsze...5

<b>Alessandro Baricco w jednej ze swoich książek zapytuje: „Czy można zrobić ludzi, którzy nie czynią zła?”.</b> Słowem: ludzi dobrych. Kto zaś nie chciałby być dobrym człowiekiem? Prawie każdy z nas chce być dobry i - co więcej - prawie każdy myśli, że jest dobry. Dobre mniemanie o sobie nie należy do doświadczeń wyjątkowych. Co innego zdanie o innych ludziach. Inni to - zdaniem zewnętrznych obserwatorów - jakże często ludzie z natury swojej źli...

Zobacz więcej

Jak uwodzi zło?

Po jednej stronie Hitler, Eichmann, Stalin, Mao Tse Tung - ludzie będący uosobieniem zła. Po drugiej Ghandi, matka Teresa, Martin Luther King, Irena Sendlerowa - bohaterowie czyniący dobro. Dzieli ich nieprzepuszczalna, jak sądzimy, granica. Wierzymy, że gdzieś po tej dobrej stronie jesteśmy my. Wprawdzie nie bohaterowie, ale zwykli, mili, raczej dobrzy ludzie. Tacy, którzy nie skrzywdzą innych, nie zadadzą im bólu, nie poniżą. Czy tak jest naprawdę wyjaśnia w rozmowie z „Charakterami” PHILIP ZIMBARDO.

Zobacz więcej

Jestem częścią większej całości

Doświadczenie pokazuje, że wszystko, co jest dla człowieka ważne, może zostać naruszone lub zniszczone. To wywołuje strach. I Są dwa sposoby radzenia sobie z nim. Jeden, to ten, w którym odwołujemy się do boskiego planu. W drugim utożsamiamy się z wyższym, ponadjednostkowym dobrem. Ja Przyjmuję ten drugi sposób. Ujmuję siebie jako naukowca, jako obywatela tego kraju, jako człowieka związanego z rodziną. I w działaniach na rzecz tych wartości upatruję sensu swojego istnienia - mówi Janusz Reykowski. Prof. dr hab. Janusz Reykowski jest profesorem psychologii, wybitnym psychologiem społecznym i politycznym. Przez wiele lat zajmował się psychologią emocji i stresu, potem motywacją do działań prospołecznych, a ostatnio interesuje go teoria rozwiązywania konfliktów. Napisał wiele książek, m.in.: „Eksperymentalna psychologia emocji”, „Motywacja, postawy prospołeczne a osobowość”, „Social and Moral Values (współredaktorzy Nancy Einsenberg i Ervin Staub) oraz „Logika walki. Szkice z psychologii konfliktu społecznego w Polsce”. W 1980 roku stworzył Instytut Psychologii PAN, którym kierował do 2002. Jest współzałożycielem Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie i przewodniczącym jej Rady Programowej. Angażował się w działania społeczne i polityczne. W 1989 roku był członkiem Biura Politycznego KC PZPR. Uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu jako współprzewodniczący (wspólnie z prof. Geremkiem) zespołu ds. reform politycznych.

Zobacz więcej

Praktycznie

Żeby było normalnie...

Mam 24 lata. Jestem DDA, mój ojciec jest alkoholikiem. O tym, że należę do tej niechlubnej grupy ludzi, dowiedziałam się z Waszego miesięcznika jakieś dwa lata temu.

Zobacz więcej

fot. Wavebreakmedia/istockphoto

Z FAS-trygowane dzieci

Co trzecia kobieta w ciąży sięga po kieliszek, a skutki tego bywają dramatyczne. Nawet niewielka ilość alkoholu wypitego przez matkę może nieodwracalnie zaburzyć rozwój dziecka, które nosi w swym łonie.

Zobacz więcej

Laboratorium

Ojciec naukowej psychologii

Psychologia jako nauka narodziła się jesienią 1879 roku. To wtedy przy Uniwersytecie Lipskim otwarta została pierwsza pracownia psychologiczna. Zorganizował ją profesor Wilhelm Wundt (ur. 16 sierpnia 1832), którego uważa się za ojca naukowej psychologii.

Zobacz więcej

A wszystko to ty

Kim jestem? - zastanawiamy się czasem, szczególnie gdy musimy podjąć ważne decyzje. Szukamy siebie, tej jednej niepowtarzalnej osoby, dostrzegając, że są w nas różne światy, różne „ja”.

Zobacz więcej