Charaktery - 8 / 2006 / Spis treści

Wstęp

Dokładka 20

Wędrówką jedną życie jest człowieka; Idzie wciąż, / Dalej wciąż, Dokąd? Skąd? / Dokąd! Skąd! / Dokąd! Skąd! Jak zjawa senna życie jest człowieka; Zjawia się, / Dotknąć chcesz,

Zobacz więcej

Człowiek rusza w drogę

Nie ma chyba innego gatunku na ziemi, który wyruszałby w drogę tylko dlatego, że... może wyruszyć. Skąd wzięło się w człowieku zamiłowanie do podróżowania? Czy drzemie w naszych genach? Czy dopomina się o nie dopamina? A może jest wynikiem jakiejś presji społecznej? - zastanawia się Krzysztof Szymborski.

Zobacz więcej

Podróże z temperamentem

Są tacy, którzy podróżują po to, żeby znaleźć miejsca ciche i spokojne, z dala od ludzi. Są też tacy, którzy pojadą tylko tam, gdzie jest szum, gwar, mnóstwo ludzi. Są wreszcie tacy, którzy „podróżują”, nie ruszając się z domu - zamknięci w czterech ścianach surfują po Internecie, a znajomym wysyłają maile z widokami miejsc, do których właśnie „dojechali”.

Zobacz więcej

Rzut okiem na oko ośmiornicy

Jeden z moich kolegów naukowców, równy mi wiekiem, przez całe swoje życie spędzał urlopy nieopodal Warszawy. Nie lubił podróżować. Czuł się bezpiecznie, gdy nie musiał zmieniać miejsca, w którym spędzał urlopy, gdy nie ponosił ryzyka związanego ze zmianą miejsca pobytu. Oczywiście, mogę też przytoczyć wiele przykładów moich znajomych, którzy zachowują się wręcz odwrotnie - podróżują w miarę możliwości czasowych i finansowych, poznają świat.

Zobacz więcej

Magiczna moc dotyku

Latem bliżej nam do siebie. Odkryte i opalone ciała tulą się i obejmują. Wiedzą, co robią. Dotyk sygnalizujący miłość i przywiązanie jest naszą podstawową potrzebą, równie silną jak głód, a może nawet silniejszą.

Zobacz więcej

Moje dziecko już TO robi

Rodzice nigdy nie są przygotowani na to, że ich dzieci wkroczą w dorosłość i seksualność. Swoimi zachowaniami zwykle tylko psują relacje z dorastającymi pociechami - opowiada Wiesław Sokoluk.

Zobacz więcej

Kibic schodzi z drzewa

Szalikowcy nie chcą się nawzajem zniszczyć - zależy im przede wszystkim na zmuszeniu przeciwników do ucieczki, na poniżeniu ich. Szczególnym szacunkiem cieszą się te grupy, które pokonały wrogów na ich własnym terenie.

Zobacz więcej

Przemocą oduczeni przemocy

Wojna jest przekleństwem ludzkości i pytanie, dlaczego ludzie wykazują skłonność do zorganizowanej przemocy, nie jest czysto akademickim. Od odpowiedzi na nie zależeć może nasza przyszłość. Czy prowadzenie wojen jest konsekwencją ludzkiej natury, czy też jest aberracją i przejawem patologii?

Zobacz więcej

„Ja” w świata stronach

Wyraź siebie, miej własne zdanie - słyszymy zewsząd - i bądź sobą. No dobrze, czyli kim? Zależy, w jakiej stronie świata - wschodniej czy zachodniej - żyjesz. „Zawsze wraca się do siebie - napisała przed laty Agnieszka Osiecka - tylko niech mi ktoś odpowie - gdzie to jest?”. Dla przeciętnego Amerykanina „być sobą” to znaczy być kimś odrębnym, kto jest w opozycji wobec innych. A w Chinach czy Japonii „ja” jest zawsze częścią większej całości, powiązaną na stałe z ludźmi wokół.

Zobacz więcej

Sam wykułem swój los

- Ze wszystkiego, czego doświadczam w życiu, staram się wyciągać wnioski. Ubogacają mnie wszystkie przeżycia, nawet te najbardziej przykre. Dzięki temu należę do stosunkowo nielicznych szczęśliwców, którzy mogą uznać swoje życie za spełnione - opowiada prof. Jan Strelau, wybitny psycholog, autorytet moralny, wychowawca i mistrz wielu najbardziej znanych polskich psychologów, np. Andrzeja Eliasza, Edwarda Nęcki, Bogdana Zawadzkiego, Dariusza Dolińskiego, czy Włodzimierza Oniszczenki. W czerwcu Profesor skończył 75 lat.

Zobacz więcej

Genealog „złej krwi”

To między innymi badania Henrego Goddarda stały się podstawą do przyjęcia w Stanach Zjednoczonych aktów prawnych, na mocy których w XX wieku planowano wysterylizować kilkadziesiąt tysięcy osób niepełnosprawnych umysłowo. Najbardziej zagorzali krytycy Goddarda twierdzą, że to za jego sprawą do nauki o człowieku wdarły się rasizm i dyskryminacja.

Zobacz więcej

Krzepiąca nieuchronność fatalnego losu

Efekt patrzenia wstecz polega na tym, że ludzie przeceniają szanse zajścia zdarzeń, które już wystąpiły. Efekt ten powoduje, że dzięki przypisywanej im nieuchronności, wydarzenia te są odczuwane jako mniej przykre, łatwiejsze do zniesienia.

Zobacz więcej

Łamigłówki czasu

W jaki sposób do naszych mózgów i umysłów docierają informacje o czasie? Nie posiadamy przecież żadnych receptorów czasu na skórze, w gałkach ocznych, czy na języku?

Zobacz więcej

Mózg układa puzzle

Cóż może być równie lekkiego, łatwego i przyjemnego, jak kontemplowanie wspaniałego zachodu słońca nad morzem albo słuchanie ulubionej muzyki? A przecież, żeby nam było lekko, łatwo i przyjemnie, nasz mózg musi w ułamku sekundy poskładać w spójną całość niezliczoną liczbę informacji docierających do niego z komórek receptorowych. I robi to, a na dodatek niemal się nie myli!

Zobacz więcej

Ukryta dźwignia handlu

Jak reklama działa poza naszą świadomością? Czy można skłonić mężczyznę, aby zaczął kupować podpaski? Czy naprawdę potrafimy odróżnić od siebie colę od pepsi? Jakie potrzeby tak naprawdę zaspokaja telefon komórkowy? O reklamie mówi dr hab. Dominika Maison. Dominika Maison jest psychologiem. Pracuje na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadzi badania nad oddziaływaniem reklamy. Współpracuje z różnymi firmami, zajmując się badaniem wizerunku marki. Napisała m.in.: „Utajone postawy konsumenckie. Analiza możliwości wykorzystania metody IAT” oraz „Zogniskowane wywiady grupowe. Jakościowa metoda badań marketingowych”. Jest redaktorem i współautorem książki „Propaganda dobrych serc - czyli rzecz o reklamie społecznej”.

Zobacz więcej

Kim jest psychopata?

Powierzchowny wdzięk, emocjonalna obojętność, brak lęku i poczucia winy przy jednoczesnej obojętności na to, jak konsekwencje ich działań wpływają na innych - to portret psychopatów. I wcale nie są nimi tylko groźni przestępcy. Równie dobrze psychopatami mogą być szanowani obywatele - prezesi firm, artyści, czy politycy.

Zobacz więcej

W dżungli wrażeń

Dziecku ze stwierdzonym ADHD należy stawiać wyzwania stosowne do jego możliwości. Nie można dawać mu poleceń typu: „bądź grzeczny”, bo dla dziecka z ADHD bycie grzecznym to jak wejście na Mount Everest zimą.

Zobacz więcej

Nauczyć się rozmawiać

Prezentujemy Państwu fragmenty „Pamiętnika” Moniki Suchańskiej, który uznaliśmy za najciekawszy spośród prac przysłanych na nasz konkurs „»Charaktery« poprawiają charaktery”. Pani Monika Suchańska w bardzo autentyczny i szczery sposób opisała dwa miesiące swojego życia. Zaimponowała nam konsekwencją w dążeniu do zmiany charakteru i swoją walką o lepsze życie. Od pani Moniki można uczyć się optymizmu i dystansu do siebie i innych.

Zobacz więcej

Medytacja to nasza inspiracja

Ojciec Jan Bereza pisze o roli medytacji w chrześcijaństwie.

Zobacz więcej

Praktycznie

Krzywda, która tkwi głęboko

Dzieci Dorosłych Alkoholików często noszą w sobie poczucie krzywdy, choć zwykle nie bardzo nawet zdają sobie z tego sprawę. Gdy pełni niepewności przychodzą pierwszy raz do mnie i opowiadają o swoim dzieciństwie, zaczynają im płynąć łzy.

Zobacz więcej