Charaktery - 8 / 2005 / Spis treści

Wstęp

Związani siecią

W sieci możliwe jest to, co wydaje się nie do pogodzenia: intymna bliskość i związek na odległość. Tu ludzie zwierzają się sobie z największych sekretów. Tu, ukrywając czasem swoją tożsamość, mogą być naprawdę sobą. Tu można pokochać kogoś, kogo się nigdy nie widziało, a nawet uprawiać seks.

Zobacz więcej

Szczęście online

Kontakty przez Internet mogą być szczególnie ważne dla osób, które w rzeczywistym świecie mają nie najlepsze relacje z ludźmi.

Zobacz więcej

Ślubuję cię kochać

Jak dochować wierności, gdy kuszą nas piękne kobiety i sławni mężczyźni, samochody, podróże i zaszczyty, które samym swoim istnieniem mówią: „Zostaw wszystko, co było dla ciebie ważne; tylko ja sprawię, że będziesz szczęśliwy”?

Zobacz więcej

Dotrzymane obietnice

Lepiej jest czegoś w ogóle nie obiecywać niż ryzykować złamanie słowa. Koszty niedotrzymanej obietnicy potrafią przewyższyć zyski, jakie osiągamy w momencie jej składania.

Zobacz więcej

Uwaga, zaraźliwy nastrój

Kiedy widzimy film w kinie, w towarzystwie innych śmiejących się ludzi, jesteśmy bardziej rozbawieni niż wtedy, gdy oglądamy go sami w domu. A stały kontakt z osobami depresyjnymi sprawia, że stajemy się bardziej narażeni na depresję. Nastrój jest bowiem zaraźliwy - nawetna odległość.

Zobacz więcej

Czas na psychoterapię

Pod koniec wakacji wiele osób myśli o wprowadzeniu zmian w swoim życiu. Niektórzy decydują się wtedy na rozpoczęcie psychoterapii. Kiedy i z jakimi problemami można, a kiedy trzeba zgłosić się na psychoterapię? Jaki rodzaj terapii wybrać? Istnieje wiele szkół psychoterapii. Rodzaj pomocy psychologicznej zależy od predyspozycji, problemów i oczekiwań osoby, która jej potrzebuje. Jakie są rodzaje psychoterapii? Na jakich koncepcjach teoretycznych się opierają i jakimi metodami się posługują? Co nam oferują? Jakich efektów możemy się spodziewać, zgłaszając się na dany rodzaj psychoterapii? Jak długo trwa terapia? Ile trzeba za nią zapłacić? Gdzie szukać pomocy? Czym się kierować, wybierając ośrodek i psychoterapeutę? Na te pytania odpowiemy w kolejnych numerach „Charakterów”. Przybliżymy podstawowe nurty psychoterapii, ich założenia i metody pracy. Podamy też adresy renomowanych ośrodków, a niektóre z nich szerzej zaprezentujemy. W tym numerze omawiamy terapię psychoanalityczną. Za miesiąc opiszemy terapię poznawczo-behawioralną.

Zobacz więcej

Głęboko, coraz głębiej, czyli terapia psychoanalityczna

Psychoanaliza zakłada, że problemy pacjenta mają swoje źródło w nieświadomości. Motywy i fantazje - choć nieświadome - wpływają na sposób przeżywania i myślenia o sobie i świecie, na podejmowane przez nas decyzje, a także na utrzymywanie się przykrych objawów. W obrębie psychoanalizy istnieje wiele podejść. W Polsce dominuje wpływ teorii relacji z obiektem, którą opracowała Melania Klein. Teoria ta zakłada, że jako bardzo małe dzieci tworzymy sobie pewne wyobrażenie o naszych relacjach z ludźmi. Umysłowe reprezentacje różnych aspektów tych relacji nazywane są obiektami wewnętrznymi. Obiekty wewnętrzne powstałe w kontaktach z ważnymi dla nas osobami określają sposób, w jaki odczuwamy siebie i to, czego spodziewamy się po innych. Zgodnie z tą teorią szukamy obiektu, a nie - jak zakładał Zygmunt Freud - rozładowania napięcia. Przewodnik po tej formie terapii: założenia, zasady, metody, czas trwania, ceny, adresy ośrodków.

Zobacz więcej

Koń trojański na palaczy

Co się dzieje, gdy palacz na paczce papierosów widzi napis: „Palenie zabija”? Pojawia się w nim konflikt między jawną pozytywną i utajoną negatywną postawą wobec palenia. Im silniejsza jest negatywna postawa, tym większego doświadcza konfliktu i... tym szybciej sięga po kolejnego papierosa.

Zobacz więcej

Mózg w zalotach

Coraz więcej wiemy o tym, co się dzieje w mózgach zakochanych osób. Okazało się, że miłość przypomina chorobę, a kobiety przeżywają ją zupełnie inaczej niż mężczyźni.

Zobacz więcej

Pod gruszą na dowolnym boku

Po co odpoczywamy? Kiedy odpoczynek męczy? Czy można pracować na okrągło? O znaczeniu odpoczywania mówi Roman Cieślak.

Zobacz więcej

O dwóch takich, co połączyli Freuda i Pawłowa

W sierpniu przypada rocznica urodzin Johna Dollarda i Neala E. Millera - amerykańskich psychologów, którzy próbowali połączyć trzy wielkie tradycje intelektualne: eksperymentalną psychologię uczenia się, psychoanalizę i socjologię.

Zobacz więcej

Na myśl, że jestem małpą

Nie lubimy myśleć, że jesteśmy zwierzętami. Przypomina nam to bowiem, że jedyną pewną rzeczą na tym świecie jest śmierć. Co więcej, takie myślenie sprawia, że spada nasze zainteresowanie seksem. Seks jest czynnością bardzo zwierzęcą i przez to kojarzy się ze śmiercią. Na szczęście wypracowaliśmy sobie ludzki sposób na nieśmiertelność.

Zobacz więcej

Chodzą za mną „Charaktery”

W jubileuszowych, setnych „Charakterach” (nr 5/2005) zachęciliśmy was, by powspominać. Opisywaliście chwile, gdy pierwszy raz spotkaliście „Charaktery”, i tekst, który na długo pozostał wam w pamięci. Okazuje się, że spotkanie z nami nierzadko zmieniło was i wasze życie. Oto fragmenty wybranych listów. Ich autorom prześlemy upominki. Za wszystkie poruszające wypowiedzi dziękujemy.

Zobacz więcej

Zanieczyszczony umysł

Każdy student wie, że na egzamin lepiej wejść przed prymusami, bo po nich można być gorzej ocenionym. Kobiety porównują się z modelkami z kolorowych pism i w efekcie są niezadowolone ze swojego wyglądu. Wielu menedżerów ocenia wartość raportu na podstawie liczby tabel i wykresów. To przykłady mentalnych błędów. Czy można oczyścić z nich umysł?

Zobacz więcej

Pigułki z krainy czarów

Mamy czasem nadzieję, że coś, co zażyjemy - jak ciasteczko z „Alicji w krainie czarów” - szybko i bez wysiłku odmieni nas i nasze życie. Zdarza się, że chorzy obdarzają pigułki uczuciami podobnymi do tych, jakie żywią do ludzi - złoszczą się na lek lub są mu wdzięczni. Leki dają choremu poczucie bezpieczeństwa i pewność, że go nie opuszczą.

Zobacz więcej

Stukanie się łokciami, czyli co zostało z tamtych lat

Wydarzenia Sierpnia ’80 były, jak napisał Ryszard Kapuściński, świętem podniesionych głów i wyprostowanych rąk, czyli czasem odzyskania dumy społecznej, narodowej i własnej podmiotowości. Pojawiła się więź międzyludzka. Podobnie było w dniach choroby i śmierci Jana Pawła II. Jaki mechanizm zadziałał i dlaczego teraz tego nie doświadczamy? Mówi się, że solidarność między ludźmi umarła. Czy takie zdarzenia mogą przeminąć bez śladu? Co się stało z tamtą solidarnością?

Zobacz więcej

Etyka charakteru

Etycy cnót przywołują jako świeckich świętych między innymi Gandhiego, Martina Luthera Kinga, Matkę Teresę z Kalkuty, Alberta Sweitzera. Ich postawy moralne przekonują do podejmowania wyzwań moralnych bardziej niż uniwersalne moralne zasady.

Zobacz więcej

Uwolnij swój głos

Słuch można wyrobić. Czasem wystarczy kogoś posłać na naukę gry na skrzypcach. To jest potworna praca, ale świetnie wyrabia słuch. Najczęściej jednak fałszujemy, bo nie dajemy głosowi pokazać, kim tak naprawdę jesteśmy - przekonuje Aneta Łastik, pieśniarka i pedagog, w rozmowie z Wojciechem Mikołuszką.

Zobacz więcej

Religia na amerykańską modłę

W Stanach Zjednoczonych niemal na każdym skrzyżowaniu ulic, obok lub naprzeciw stacji benzynowej, na skraju niemal każdego parku stoi kościół albo kościółek. Ameryka jako imperium dominujące, od którego zależy postęp w prawie każdej dziedzinie, w tym także postęp światowego religijnego pluralizmu, najpierw musi dać sobie radę z własnym rozgorączkowanym spolaryzowaniem religijnym. Jak na ironię, pielęgnowanie chrześcijańskiego fundamentalizmu w USA dokonuje się ręka w rękę z walką z fundamentalizmem islamskim.

Zobacz więcej

Praktycznie

Sagi rodzinne

„Nigdy się nie żeń”, „Dzieci to tylko kłopoty”, „Nie ufaj ludziom” – takie i inne mity przekazywane są w rodzinach od pokoleń. Jak wpływają one na nasze życie? O przekazach rodzinnych mówi Ewa Chalimoniuk.

Zobacz więcej