Charaktery - 8 / 2004 / Spis treści

Wstęp

Bezwstyd bezmiłości

Zażenowanie jest fundamentem intymności, która wymagai wstydu, i stopniowego, nieśpiesznego z niego rezygnowania.

Zobacz więcej

W USA NIKT NIKOGO NIE ZABIJA

Kim są ludzie uzależnieni od przemocy? Czy sceny z filmu mogą zachęcać do agresji? Jak sobie radzić z agresją i wrogością? Prof. Brad J. Bushman jest wybitnym specjalistą w dziedzinie agresji, wykładowcą psychologii społecznej na University of Michigan w Ann Arbor. Należy do Society of Experimental Social Psychology i International Society for Research on Aggression. Jest redaktorem „Personality and Social Psychology Bulletin” i „Aggressive Behavior”. Za swoją pracę naukową otrzymał w 1988 roku nagrodę Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego. Napisał wiele prac na temat przemocy i agresji.

Zobacz więcej

GAFA TO MOJA SPECJALNOŚĆ

Wystarczy chwila nieuwagi, ogłupienia lub zła ocena sytuacji, by popełnić gafę i popaść w towarzyskie tarapaty. W efekcie pojawia się zakłopotanie. Nieopatrznie ściągając uwagę innych, gafowicz staje się „więźniem” własnego skrępowania.

Zobacz więcej

NIEWAŻNE, ILE ŻYJESZ, WAŻNE, JAK

O spotkaniach z Jackiem Kuroniem opowiadają psychologowie.

Zobacz więcej

Taktyka na krytyka

Kiedy cię ktoś krytykuje, nie usprawiedliwiaj się, nie chowaj głowy w piasek, nie atakuj. Potraktuj to, co ta osoba mówi o tobie, jako jej zdanie, jedno z wielu. Czyjeś słowa ranią tylko wtedy, gdy na to pozwolimy.

Zobacz więcej

POWIEDZ MI, CO CIĘ ŚMIESZY, A POWIEM CI, KIM JESTEŚ

Nie bez powodu jakiś dowcip nas śmieszy, a inny zraża lub przeraża. Zależy to od naszej osobowości. Na przykład dowcipy o tematyce seksualnej preferują osoby, które są pozytywnie nastawione do płci przeciwnej i zadowolone ze swoich kontaktów intymnych.

Zobacz więcej

OSWAJANIE SŁÓW

O życiu na pograniczu świata dźwięków i świata ciszy pisze AGNIESZKA GÓRSKA.

Zobacz więcej

SAM SOBIE STEREM

O pułapkach i porażkach w kontrolowaniu siebie i swojej wagi pisze GRAŻYNA WIECZORKOWSKA.

Zobacz więcej

UDAWAĆ NAPRAWDĘ

Najtrudniej jest podjąć decyzję, czy się obnażyć, czy odkryć swoje kompleksy. Śmieję się, że różnica między mną a ekshibicjonistą jest cienka, ale wyraźna. Ekshibicjonista lubi to robić, a mnie to męczy. Jerzy Stuhr jest aktorem teatralnym i filmowym, reżyserem, profesorem w dziedzinie sztuk teatralnych, rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Ukończył polonistykę na UJ i Wydział Aktorski krakowskiej PWST. W Starym Teatrze, w spektaklach Konrada Swinarskiego, Jerzego Jarockiego i Andrzeja Wajdy, stworzył wybitne kreacje aktorskie. Grał m.in. Piotra Wierchowieńskiego w „Biesach”, Piotra Wysockiego w „Nocy listopadowej”, AA w „Emigrantach”, Horodniczego w „Rewizorze” i Porfirego w „Zbrodni i karze”. Od początku lat 80. współpracuje z teatrami włoskimi. Zagrał główne role w filmach „Wodzirej” Feliksa Falka i „Amator” Krzysztofa Kieślowskiego. Od lat 90. tworzy kino autorskie. Wyreżyserował „Spis cudzołożnic”, „Historie miłosne”, „Tydzień z życia mężczyzny”, „Duże zwierzę” i „Pogodę na jutro”; zagrał w tych filmach główne role. Należy do Europejskiej Akademii Filmowej.

Zobacz więcej

PRZEBUDZENIE DO LOTU

O znaczeniu świadomości w rozważaniach Anthony'ego de Mello pisze JACEK KONARSKI.

Zobacz więcej

Na scenie życia

Swoboda histrioników w wyrażaniu uczuć bywa tak przekonująca, że nawet dla terapeutów mogą być fascynującymi i czarującymi pacjentami.

Zobacz więcej