Charaktery - 8 / 2003 / Spis treści

Wstęp

POKUSY I ROZSĄDEK

Niewinne pokusy ubarwiają życie, przynosząc dużo radości. Gdy jednak uleganie zachciance niszczy cel, na którym nam bardzo zależy, pojawia się poczucie winy.

Zobacz więcej

Widzę dobre, ale idę za złym

Czasami pokusa "łatwego" zysku jest silniejsza niż strach przed prawem czy wyznawany system wartości - zauważa ZBIGNIEW ZALESKI.

Zobacz więcej

Ja nie ukradnę, ale on tak

Takich, którzy byliby skłonni powiedzieć o sobie, że są mniej uczciwi od innych, nawet wieloletni pracownik tartaku policzyłby na palcach jednej ręki – twierdzi DARIUSZ DOLIŃSKI.

Zobacz więcej

JAK ŚWIAT KUSI DZIECI

Dla zdrowego, normalnie rozwijającego się, otoczonego miłością dziecka świat jest pełen pokus. Przyciąga uwagę, nęci, wabi.Im bardziej dziecko czuje się kochane i bezpieczne, tym odważniej bada otaczający je świat – uważa MARTA BIAŁECKA-PIKUL.

Zobacz więcej

WYBORY PAMIĘCI

Na czym polega wybiórczość pamięci? Dlaczego czasem nie możemy sobie przypomnieć ważnego numeru telefonu?Jak emocje wpływają na naszą pamięć? Na czym polega wybiórczość pamięci? Czemu ona służy? Jak emocje wpływają na naszą pamięć? Odpowiada ANDRZEJ HANKAŁA. Dr. hab. Andrzej Hankała jest adiunktem katedry psychologii uczenia się i pamięci Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w badaniach nad pamięcią, szczególnie nad wybiórczością procesów pamięci i percepcji. Opublikował wiele prac z tego zakresu.

Zobacz więcej

Rozstania i powroty, czyli bilans zysków i strat

Kiedy przynajmniej jeden z partnerów nie może znieść odrobiny wolności drugiego, związek prędzej czy później musi się skończyć.

Zobacz więcej

Odejścia bez powrotów

Marek zapytał mnie w którymś momencie: ?Dlaczego mam z nią być, skoro jej już nie kocham??. Ale choć on jej już nie kocha, to dlaczego to wszystko wydaje się takie smutne i niesprawiedliwe, mówiąc wprost – niedobre?

Zobacz więcej

DZIECI TO DAR NA CHWILĘ

Dzieci są podarunkiem od losu tylko na kilkanaście lat naszego życia i musimy się zgodzić z tym, że kiedyś od nas odejdą – pisze JAROSŁAW JAGIEŁA.

Zobacz więcej

Kiedy chcesz, kiedy możesz

W szkole uczymy się masy różnych faktów, a nikt nie uczy tego, jak planować swoje działania czy radzić sobie z silnymi emocjami.

Zobacz więcej

WSPARCIE CZYNNE CAŁĄ DOBĘ

W porównaniu z grupami spotykającymi się twarzą w twarz, internetowa grupa jest o wiele bardziej szczera w ujawnianiu swoich problemów i tajemnic.W Internecie można znaleźć pomoc i wsparcie niemal w każdej sytuacji – twierdzi MAŁGORZATA OSIPCZUK.

Zobacz więcej

O SEKSIE PRAWDZIWIE

W czerwcowych „Charakterach” pisaliśmy o seksie. Teraz wyjaśniamy pytania i mity z nim związane.Mity związane z seksem analizuje KAZIMIERZ SZCZERBA.

Zobacz więcej

RÓWNA PŁEĆ

Myśli Karen Horney, szukające wyjścia z impasu, w który wprowadziła nas kultura, mogą stać się pierwszym krokiem na drodze do wzajemnego zrozumienia się płci. A przecież w życiu o to chodzi - często także feministkom. Karen Horney zupełnie odmieniła podejście psychoanalizy do miejsca i roli kobiet w społeczeństwie - przekonuje EWA TRUSZKIEWICZ.

Zobacz więcej

CZARY ZA BIAŁYM WITRAŻEM

Przejażdżka po przedmieściach Mesy nie jest specjalnie miłym doświadczeniem. Szare, zaniedbane budynki przy Main Street zagracają małe ulice, jakby nie było żadnego powodu ich dalszego trwania. Aż do Robson Street nie ma nic, na czym można by choć na chwilę zatrzymać wzrok. I nagle wśród tej szarej mgły pojawia się jasny promień, który przyciąga uwagę wędrujących w dół ulicy. Kolorowy, stary dom, udekorowany bożonarodzeniowymi lampkami, woła po imieniu wszystkich przechodzących obok niego. Niewielu odrzuca zaproszenie. Mogą się wahać, ale wielki szyld przełamuje ich niepewność. Ten szyld głosi: Coffee Talk.O niezwykłym, pełnym magii miejscu opowiada ZOFIA M. WOSIŃSKA.

Zobacz więcej

PSYCHOLOGIA BEZ PSYCHOLOGÓW

Z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Opolskiego odchodzą najlepsi naukowcy. ZBIGNIEW GÓRNIAK starał się dowiedzieć, dlaczego tak się dzieje.

Zobacz więcej

CIAŁO, UMYSŁ, DUSZA XVIII

JAKUB KOŁODZIEJ podpowiada, jak można rozstać się godnie, zaś EWA SZPERLICH i DANUTA GRUSZCZYŃSKA radzą, jak rozmawiać z dzieckiem o nowym tatusiu.

Zobacz więcej

ZAWSZE WRACAM NA BRZESKĄ

Warto angażować swoje życie po to, by kochać innych i być przez nich kochanym. Ograniczanie otwartości i ucieczka od życia w prawdzie jest niebezpieczną pokusą - mówi brat Moris. O pokusach niepokojących nie tylko zakonników opowiada brat MORIS. Brat Moris jest w zgromadzeniu Małych Braci Jezusa od blisko 50 lat. Święcenia kapłańskie przyjął 30 lat temu. Przebywał w Maroku i Algierii, następnie zajmował się formacją Małych Braci Jezusa we Francji. Od 13 lat mieszka w Polsce, a od 10 przy ul. Brzeskiej w Warszawie. Jest autorem książek „Brat Karol de Foucauld” i „Za Jezusem z Nazaretu”.

Zobacz więcej

SŁOWA, OBRAZY, DŹWIĘKI 18

PRZEMYSŁAW TOBOŁA ostrzega przed kontratakiem Matriksa, a BRONISŁAW MAJ analizuje wiersz Edwarda Hirscha.

Zobacz więcej

ZNAKI WOLNOŚCI

O długich włosach i innych symbolach poczucia wolności pisze MICHAŁ BUCHOWSKI.

Zobacz więcej

Nowy tata w domu

Słyszałem, jak mama mówiła do babci, że chce wyjść za mąż za wujka Marka i że on niedługo będzie z nami mieszkał. Wcale mi się to nie podoba. Marek jest nawet fajny, ale jak przychodzi, a nie na stałe. Będzie się rządził w naszym domu i udawał mojego tatę, a ja tatę mam i się z nim spotykam w każdą sobotę i niedzielę, i nowego wcale nie potrzebuję. (Antek, 10 lat)

Zobacz więcej