Charaktery - 7 / 2013 / Spis treści

Wstęp

Sen

Freud potrafił (na czas jakiś) przekonać świat, że senniki są niepotrzebne, bo tak czy inaczej śnimy tylko sny erotyczne. Często żałuję, że nie miał racji.

Zobacz więcej

Na temat

fot. Choreograph/istockphoto

Życie ze snu

Jung twierdził, że to list pisany przez Jaźń. Dla Freuda był uwolnieniem ukrywanego pragnienia. To w nim do królów i proroków przychodzili anielscy posłańcy, a nawet sam Bóg. Mędrcom objawiała się tam prawda, filozofom idee, a wynalazcom rozwiązania nurtujących problemów. Sen, przedsionek innej rzeczywistości. Co dzieje się po drugiej stronie rzęs, gdy usypiamy? Czy sny coś znaczą? Coś nam mówią?

Zobacz więcej

Tajemnice snu

Sen przenosi nas do wirtualnej rzeczywistości, w której nie ma rzeczy niemożliwych. Co noc bierzemy udział w przedziwnych wydarzeniach wykreowanych przez nasz śniący umysł, przygotowując się w ten sposób do życia na jawie - twierdzi J. Allan Hobson, amerykański badacz snu.

Zobacz więcej

Praktycznie

fot.PeopleImages/istockphoto

Na zawsze razem sobą znudzeni

Uwaga żony, uwaga mężowie! Pojawił się nowy „wirus”, niebezpieczny dla związków: małżeńska melancholia. Czy może zagrażać również wam? Jak się przed nim ustrzec?

Zobacz więcej

fot. Massonstock/istockphoto

Piękno rządzi

Świat należy nie tyle do odważnych, co urodziwych. Uroda jest najlepszym listem polecającym - twierdził Michel de Montaigne. Otwiera drzwi, zjednuje serca, pomaga zdobyć partnera i ciekawą pracę. Czy naprawdę pięknym żyje się lepiej?

Zobacz więcej

Na zawsze razem znudzeni

Uwaga żony, uwaga mężowie! Pojawił się nowy „wirus”, niebezpieczny dla związków: małżeńska melancholia. Czy może zagrażać również wam? Jak się przed nim ustrzec?

Zobacz więcej

Cuda, nie diety

Listę popularnych diet co roku uzupełnia nowy sposób na pozbycie się 20 kg w trzy tygodnie. Jedne zakazują słodyczy i ziemniaków, inne nabiału, ale są też takie, które każą jeść to, co jadł człowiek... z epoki kamienia łupanego! Czy są diety cud, a jeśli tak, to jak wybrać tę najlepszą dla siebie?

Zobacz więcej

Ojcowie, paplajcie

Pokazać swoje uczucia, czasem słabość, wątpliwości - to jest wielkość ojców. Powiedzieć dziecku, że jest się z niego dumnym - teraz, dzisiaj, a nie na łożu śmierci. Więcej spontaniczności, „paplania” - radzi ojcom Luis Alarcon Arias.

Zobacz więcej

Ćwiczenie własnych uczuć

Coraz więcej osób, które chcą nauczyć się lepiej identyfikować, nazywać i wypowiadać uczucia, korzysta z treningu interpersonalnego. Na czym on polega i co zyskują jego uczestnicy?

Zobacz więcej

Miłość po partnersku

Pranie, sprzątanie, zakupy, dzieci... wszystko na mojej głowie. Traktuj mnie jak partnerkę, a nie jak służącą! - krzyczy żona. Bardziej liczysz się ze zdaniem swojej matki niż z moim - narzeka mąż. Chcemy, by nasze relacje były partnerskie. Co to właściwie oznacza? Czego wymaga prawdziwe partnerstwo?

Zobacz więcej

Laboratorium

rys. Meilun/istockphoto

Stary człowiek i co może? [Psychologia dziś]

Ledwie zdążymy dojrzeć, a już tracimy możliwości poznawcze. Nie da się ukryć - mózg, jak reszta ciała, starzeje się. Czy to normalne, czy to już choroba?

Zobacz więcej

Człowiek. Instrukcja obsługi [Psychologia dziś]

Błądzimy wszyscy. Wszyscy, tylko nie ja. Błędy widzimy głównie u innych. Ci, którzy potrafią dostrzec je u siebie, są nie tylko bliżsi prawdy, ale także bardziej wytrwali, skuteczni i zdrowsi - twierdzi Hanna Brycz.

Zobacz więcej

Zapomniany prorok seksu [Psychologia dziś]

Świat dowiedział się o nim za sprawą filmu „Niebezpieczna metoda” - o szorstkiej przyjaźni Junga i Freuda. W tle przewija się postać Ottona Grossa, tak przerysowana, że każde jej pojawienie się wywołuje salwy śmiechu. Pokazany jako błazen, Gross był jednak postacią tragiczną.

Zobacz więcej

I

Płynny świat

Wirtualna rzeczywistość to taka spauperyzowana metafizyka. Kiedyś człowiek posiadał - wirtualną rzecz jasna - duszę i dbał o jej potrzeby, dostarczając piękna i dobra. Teraz ma awatary i tyle tożsamości i profili, ile sobie winszuje - mówi Ignacy Karpowicz.

Zobacz więcej

Róż szkoda

„Zielony Dół” - wzorcowy ośrodek, w którym osoby chorujące psychicznie pracują i równocześnie leczą się - decyzją urzędową może zostać zlikwidowany. Pacjenci, którzy zyskali szansę włączenia się w życie społeczne, stracą bezpieczny azyl.

Zobacz więcej

Sceptycyzm

Czy jesteś pewien tego, co wiesz? Bardzo możliwe, że choć twoje władze poznawcze funkcjonują normalnie, to jednak nie informują cię rzetelnie o świecie. Nie popadaj zatem w poznawcze samozadowolenie.

Zobacz więcej