Charaktery - 7 / 2012 / Spis treści

Wstęp

Rozstania

Ludzie rozstają się z tych samych powodów, dla których się spotykają: bo pragną szczęścia albo poszukują sensu.

Zobacz więcej

Na temat

Serce przy sercu w rozterce

On wydaje się idealnym przewodnikiem, ona wspaniałą towarzyszką podróży. Ruszamy w nieznane; ważne, że razem, we dwoje. Ale droga się rozwidla, kierunki plączą. Albo jeździmy w kółko, przybywa bagażu. Coraz częściej pojawiają się przystanki uczuć, wahania i niepewność, dokąd zmierzamy... Za nami szmat drogi. Przed nami mgła. Wysiąść czy jechać dalej? Zawrócić czy przyspieszyć? I kim naprawdę jest osoba, która towarzyszy nam od lat? Serce jest w rozterce.

Zobacz więcej

Praktycznie

fot.PeopleImages/istockphoto

Jego wysokość lęk

Coraz więcej osób odczuwa na co dzień trudny do pokonania lęk. Boją się sytuacji, osób, zadań lub... właściwie sami nie wiedzą czego. Ale wiedzą, że się boją - coraz silniej. Skąd bierze się paraliżujący lęk i jak nad nim zapanować?

Zobacz więcej

fot. Miramiska/istockphoto

Urodzeni podwójnie

Z roku na rok będzie się rodzić coraz więcej bliźniąt, trojaczków, a może i czworaczków - prognozują naukowcy. Jakie radości i jakie trudności towarzyszą rodzicom dzieci z ciąż mnogich?

Zobacz więcej

30 sekund na miłość

Panowie, czy wiecie, ile czasu potrzebujecie, by zrobić na kobiecie wrażenie? Naukowcy obliczyli, że...30 sekund. Pół minuty randki i już wiemy, czy stoi przed nami świetny kandydat na partnera, czy totalny fajtłapa.

Zobacz więcej

Wodzeni za nos

W sklepach, kawiarniach, zakładach usługowych...wszędzie coś czuć. Tam, gdzie czymś się handluje, unosi się w powietrzu subtelna woń. Przypadek? A może ktoś próbuje wodzić nas za nos?

Zobacz więcej

Powrót do taty

Ojcowie i synowie, córki i ojcowie - oba tematy wzbudziły ogromne zainteresowanie Czytelników. Otrzymaliśmy wzruszające listy i świadectwa tęsknoty za bliskością, obecnością ojca w naszym życiu. Poszukajmy wspólnie DROGI DO OJCA.

Zobacz więcej

Laboratorium

Geografia istnienia

Dla jednych świat jest linią, dla innych kołem. Pierwsi chcą być lepsi od wszystkich, drudzy dopasowują się do ludzi i dbają, by zachować twarz. Ludzie na świecie nie tylko mówią różnymi językami, ale mają odmienne wyobrażenie o sobie, innych, sukcesie i szczęściu - wyjaśnia prof. Paweł Boski.

Zobacz więcej

Oko świadomości

Przyłapać świadomość na gorącym uczynku, in flagranti... bezcenne dla każdego badacza. Wydaje się, że zjawisko rywalizacji obuocznej daje taką możliwość.

Zobacz więcej

Autobiografia wciąż nowa

Być kimś zupełnie innym, zostawić to wszystko i zacząć nowe, zupełnie odmienne życie - komu z nas nie zdarzyło się o tym pomarzyć? Są jednak i tacy, którzy wciąż muszą stawać się nową osobą. Wciąż muszą wymyślać, kim są.

Zobacz więcej

I

Kto pyta, nie siedzi na drzewach

Filozofia jest takim rodzajem myślenia, które zarazem poprzedza i wykracza poza naukę. Jest pokrewne myśleniu religijnemu czy nawet poetyckiemu, ale tym się od nich różni, że jest myśleniem, które chce być racjonalne, niedogmatyczne - mówi prof. Małgorzata Kowalska.

Zobacz więcej