Charaktery - 7 / 2011 / Spis treści

Wstęp

Seksualny performance

Seks jest w coraz mniejszym stopniu prostym narzędziem rozpowszechniania genów, a coraz częściej staje się artystycznym performance.

Zobacz więcej

Na temat

foto: iStock

Seks na głos

Zbadaliśmy go w laboratoriach, przeanalizowaliśmy w eksperymentach. Pokazaliśmy go w filmach, a w internecie całkowicie odarliśmy z intymności. A jednak nadal jest tajemnicą.

Zobacz więcej

Mamo, tato, to jest seks?

Dziewczyny po weekendzie łykają w szkole tabletki antykoncepcyjne po stosunku, tak jak się łyka witaminę C. Robią to, nawet jeśli są dziewicami - mówi Zbigniew Izdebski, seksuolog i doradca rodzinny.

Zobacz więcej

Praktycznie

fot. Wojciech Wojtkielewicz

Odkryj w sobie bohatera

Byłem „złym naukowcem”. Przez czterdzieści lat zajmowałem się złem. Tworzyłem sytuacje, które sprawiały, że dobrzy ludzie robili złe rzeczy. Teraz chciałbym to odwrócić. Stworzyć środowisko sprzyjające kształtowaniu bohaterstwa - mówi Philip Zimbardo.

Zobacz więcej

Jak być piękną?

Żeby stać się atrakcyjną kobietą nie potrzebujesz ani idealnej figury, ani kosztownych operacji plastycznych. Psychologowie przekonują, że przepis na bycie piękną jest w zasięgu ręki każdej kobiety.

Zobacz więcej

Zdrada? Jest na to rada

Pretekstów do zdrady nie brakuje. Zdradzający zawsze znajdzie wytłumaczenie. Czy nie ma sposobu, by uchronić się przed niewiernością? Jest. Intymność.

Zobacz więcej

Rozwód z molestowaniem w tle

Fałszywe oskarżenia o molestowanie seksualne stają się koronnym argumentem w sprawach rozwodowych. To straszna broń. Przetrąca życie dzieciom, niszczy oskarżanych, deprawuje oskarżających.

Zobacz więcej

Czas na zmiany

Czasami chcemy się zmieniać, kiedy indziej musimy. Tak czy inaczej zmieniać się warto. To wszyscy wiemy. Tylko... kto i jak może takich zmian dokonać?

Zobacz więcej

Złudzenia zombie

Wydaje nam się, że jesteśmy panami samych siebie. Że dokładnie wiemy, co się z nami dzieje i kontrolujemy to, co robimy. Wydaje nam się.

Zobacz więcej

Przeszczepione życie

Jest dla ciebie nerka! - taką wiadomość otrzymuje zaledwie co trzecia osoba oczekująca na przeszczep. Tymczasem dla tysięcy chorych transplantacja nerki, płuc, serca, trzustki czy wątroby to jedyna szansa na życie. Dlaczego brakuje dawców? Czemu podchodzimy do przeszczepów nieufnie? Co o nich wiemy?

Zobacz więcej

Związani przeszłością

Zachowania, które pozwalały dzieciom alkoholików przetrwać dzieciństwo, w dorosłym życiu mnożą problemy w relacjach. Co sprawia szczególne trudności partnerom osób z syndromem DDA?

Zobacz więcej

Przemoc subtelnie ukryta

Przemoc najczęściej jest świetnie zakamuflowana i chętnie usprawiedliwiana. Stosujemy ją, bo chcemy wpływać na innych, ale efekt jest odwrotny - czujemy się winni, a otoczenie widzi w nas kogoś słabego. Czy można być silnym bez agresji?

Zobacz więcej

Laboratorium

fot. Ljupco/istockphoto

Zaprojektuj swój sen

Częściej miewają je dzieci. Sny, o których wie się, że są snem. Takie, na które można wpływać i kontrolować je. Sny świadome. Jak w mózgu rodzi się ten fenomen?

Zobacz więcej

Ręka na końcu języka

Wyobraźmy sobie stereotypowego Włocha: mówi szybko i dużo, strasznie przy tym gestykulując. Ta urocza przypadłość jest, jak się okazuje, wynikiem specyficznej organizacji umysłu. Ręce - nie tylko Włocha - pomagają wyciągać z głowy poszukiwane słowa.

Zobacz więcej

Melodia emocji

Muzyka jest czymś więcej niż tylko źródłem przyjemności. Jest językiem, który pozwala się porozumieć ludziom w różnym wieku, a nawet z różnych kręgów kulturowych.

Zobacz więcej

Paliwo dla inteligencji

Od czasów pionierskich badań Francisa Galtona wiedza o istocie inteligencji znacznie się poszerzyła. Jakie jej sekrety odkrywają najnowsze badania na ten temat - zdradza James R. Flynn, nowozelandzki badacz ludzkiego umysłu.

Zobacz więcej

Chorobliwy brak słów

Chorzy na otępienie czołowo-skroniowe najczęściej nie wiedzą, że coś im dolega. Zachowują się jak czteroletnie dzieci, a zarazem uważają, że z powodzeniem mogą prowadzić samochód – mówi Andrew Kertesz.

Zobacz więcej

Mechanik psychiki

Sieczenow wierzył, że manipulując odruchami, można mieć wpływ na ukształtowanie natury ludzkiej. Sądził, iż możliwe jest wychowywanie ludzi-rycerzy, którzy czyniliby wyłącznie dobro, dla których moralność byłaby podstawowym - odruchowym - motorem działania.

Zobacz więcej

I

Era lasera

Stoimy u progu rewolucji porównywalnej do tej, jakiej dokonał w naszym życiu prąd elektryczny. Teraz sprawcą będzie uporządkowany strumień światła. Czeka nas epoka lasera.

Zobacz więcej