Charaktery - 7 / 2010 / Spis treści

Wstęp

Radość

Istotą wszelkiej radości jest tajemnica. Jak wtedy, kiedy w gęstym lesie leżymy na młodym mchu i patrzymy między koronami drzew w sam środek wszechświata.

Zobacz więcej

Na temat

Oda do radości

Rodzimy się z nią, ufnie obnażamy się w bezzębnym uśmiechu, patrzymy oczami wielkimi jak spodki, bo każda chwila niesie niespodziankę... Potem wyrzynają nam się zęby, bliźni kąsają i świat staje ością w gardle. Grymas wszystkowiedzy wypiera uśmiech, gorzko naśmiewamy się z niej, że to niby kiczowaty symbol naiwnych i głupich... A przecież, gdy stajemy się głusi na jej głos i ślepi na jej blask, nasze życie staje się mdłe, bezdźwięczne i zanurzone w mroku. Odnaleźć radość, iskrę bogów nie jest trudno. Bo przecież... Radość tryska z piersi ziemi, Radość pije cały świat. Dziś wchodzimy, wstępujemy na Radości złoty ślad. Ona w sercu, w zbożu, w śpiewie, ona w splocie ludzkich rąk, z niej najlichszy robak czerpie, z niej najwyższy niebios krąg.

Zobacz więcej

Szczęście jest bilansem

Na poczucie szczęścia składa się bilans negatywnych i pozytywnych emocji, smutków i radości. Ten bilans jest charakterystyczny dla danej osoby, każdy ma jakiś wrodzony, uwarunkowany biologicznie pułap przeżywania pozytywnych emocji. Szczęśliwsi niż zaprogramowała nas natura możemy być krótko - mówi profesor EWA TRZEBIŃSKA. Prof. dr hab. EWA TRZEBIŃSKA jest psychologiem klinicznym, kieruje Instytutem Psychologii Klinicznej i Katedrą Psychologii Pozytywnej w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Zajmuje się zdrowiem psychicznym i jego emocjonalnymi przesłankami, a także zaburzeniami osobowości. Autorka wielu książek, dwie ostatnie to Psychologia pozytywna i Szaleństwo bez utraty rozumu. Z badań nad zaburzeniami osobowości.

Zobacz więcej

Praktycznie

rys. paci77/istockphoto

Kowale własnego szczęścia

Wciąż gonimy za szczęściem. Pracujemy, gromadzimy rzeczy i oszczędzamy pieniądze. Ale czy to one dają szczęście? Martin Seligman, twórca psychologii pozytywnej, przekonuje, że klucz do szczęścia tkwi w nas samych, w naszych zaletach i cnotach.

Zobacz więcej

fot. choja/istockphoto

Choroba rozsiana w czasie i przestrzeni

Wyjście do sklepu czy kawiarni, wizyta u fryzjera, spotkanie ze znajomymi dla wielu osób cierpiących na stwardnienie rozsiane pozostają w sferze marzeń. Na czym polega choroba, która przewraca życie do góry nogami?

Zobacz więcej

fot: MariaDubova/istockphoto

Życie na niczym

Jestem dorosłym dzieckiem alkoholika. Nic mi się w życiu nie udało i niestety jest coraz gorzej. Nie radzę sobie z problemami, ciągle płaczę i ze wszystkimi kłopotami jestem sama, nie mam w nikim oparcia...

Zobacz więcej

Kłopoty z samooceną 

Niska samoocena jest niczym kosmiczna czarna dziura. Potrafi pochłonąć całą naszą energię. Pozbawić nas radości i przyjaciół. Nie ma takiego sukcesu, którego by nie wessała. Marzeń, których by nie przemieniła w pył. Ale można wyrwać się z pola grawitacji niskiej samooceny, uwolnić się od samokrytycznych myśli. I zobaczyć siebie z drugiej, jasnej strony.

Zobacz więcej

Wypaleni wyrobnicy 

Cyniczni urzędnicy i szefowie bezdusznie podchodzący do ludzi, wyczerpani nauczyciele gardzący sobą i uczniami, bezradni terapeuci z poczuciem nieskuteczności własnych działań - co ich łączy? Wszyscy prawdopodobnie doświadczają wypalenia zawodowego. Czym jest ten stan, na który narażone są osoby pracujące z ludźmi? Co go powoduje?

Zobacz więcej

Laboratorium

Laska dziadka 

Ona jest atrakcyjną blondynką, on - łysawym emerytem z brzuszkiem. Dzielą ich 43 lata. Mogłaby być jego wnuczką, ale zostanie żoną. Jak to możliwe, że młoda Polka zakochała się w leciwym Irlandczyku? Czy duża różnica wieku może być... seksowna?

Zobacz więcej

Seksolatki

Jeszcze wczoraj były ułożonymi dziewczynkami z nosem w książkach, dzisiaj zachowują się jak panienki lekkich obyczajów. Hasło z portali dla nastolatek: „seks jest łatwy, młodość wieczna!” to teraz ich credo. Dorośli gorszą się nastoletnią seksualnością, a ona przecież rodzi się w... rodzinnym domu.

Zobacz więcej

Ja na własny użytek 

Poznaj samego siebie - zachęcał napis nad wejściem do wyroczni w Delfach. Poznać siebie... Czy to możliwe, skoro tyle w nas dzieje się poza naszą świadomością, a obraz siebie zmienia się co chwilę?

Zobacz więcej

Teoria spisku 

Czarne skrzynki celowo podmieniono, załoga samolotu specjalnie została wprowadzona w błąd, mgłę wywołano sztucznie, a za wszystkim stoją Rosjanie! To tylko niektóre z teorii spiskowych, które zasypały nas po tragedii pod Smoleńskiem. Skąd się biorą i dlaczego w nie wierzymy - wyjaśniają Viren Swami i Rebecca Coles. Tekst ukazał się w lipcowym numerze miesięcznika „The Psychologist” (www.thepsychologist.org.uk), który w Polsce współpracuje wyłącznie z „Charakterami”. 

Zobacz więcej

Słowa, które zmieniają mózg

Badania nad placebo służą nie tylko zrozumieniu natury placebo, ale także tego, jak działa nasz mózg. Słowa wypowiadane przez lekarza i rytuały, które stosuje, zmieniają chemię i przebieg połączeń w mózgu. A ponieważ zarówno placebo, jak i aktywne substancje aktywują te same mechanizmy, to czynniki psychologiczne wpływają także na działanie leków. O swoich najnowszych badaniach pisze specjalnie dla „Charakterów” prof. FABRIZIO BENEDETTI - jeden z najwybitniejszych badaczy placebo na świecie. Prof. FABRIZIO BENEDETTI jest profesorem fizjologii i neurobiologii na Uniwersytecie Turyńskim oraz w Narodowym Instytucie Neurobiologii w Turynie. Należy do czołowych badaczy mechanizmów działania placebo. Jest autorem i współautorem wielu przełomowych badań z tego zakresu. W 2009 roku opublikował książkę Placebo Effects: Understanding the Mechanisms in Health and Disease, podsumowującą 15 lat prowadzonych przez niego badań nad placebo.

Zobacz więcej

Filozof neuropsychologii

W maju 1921 roku pięciu niemieckich uczonych podpisało z wydawnictwem Julius Springer Verlag kontrakt na wydawanie czasopisma „Psychologische Forschung”. Inicjatywa była dość ryzykowna, rynek wydawał się nasycony periodykami psychologicznymi. Ale nowe pismo - którego jednym z założycieli był profesor neurologii Kurt Goldstein - miało bardzo klarowną misję.

Zobacz więcej

Neurony do szczęścia potrzebne

Badano czekoladoholików. Obserwowano szczury, które padały z wyczerpania, bo nie mogły oderwać się od dźwigni stymulującej ich mózgi. Badacze różnymi sposobami próbowali odkryć neuronalne ośrodki przyjemności. Mylili się, potem korygowali błędy. Dziś już wiedzą, jak wykluwa się w naszym mózgu szczęście. Ta wiedza pozwala pomóc tym, którzy czują się nieszczęśliwi.

Zobacz więcej

Dziedziczenie bez zasad

Dziś w laboratoriach molekularnych na całym świecie królują epigenetycy. Dzięki najnowszym technologiom i coraz bardziej precyzyjnym mikroskopom docierają do świata coraz mniejszych struktur i odkrywają genetyczne tajemnice chorób - nie tylko ciała, ale i ducha...

Zobacz więcej

A ja wam pokażę

Jestem do niczego - tak myślą o sobie dorosłe dzieci alkoholików, ale zaraz potem stają na rzęsach, by udowodnić całemu światu, że jest zupełnie inaczej. Że potrafią więcej niż ktokolwiek myśli. Ciągle oczekują od otoczenia pochwał i docenienia. Czemu ich nie otrzymują?

Zobacz więcej

Seks pod kołderką kultury 

Seks bez miłości to puste doświadczenie. Ale wśród pustych doświadczeń to jedno z najlepszych - zauważa Woody Allen. Seks uprawiają i zwierzęta, i ludzie. Ale my uprawiamy go inaczej: nie kochamy się na oczach innych, za to korzystamy z lateksowych fetyszy. Żaden inny gatunek tego nie potrafi! Znamy seks dla rozrywki, dla okazania sobie miłości, dla zarobku. Dlaczego tak się dzieje? Bo jesteśmy zwierzętami kulturowymi - pisze Roy F. Baumeister.

Zobacz więcej

I

Doktor w gruncie rzeczy nieśmiały

Paula Sawicka opowiada o swojej przyjaźni z Markiem Edelmanem.

Zobacz więcej