Charaktery - 7 / 2010 / Spis treści

Wstęp

Radość

Istotą wszelkiej radości jest tajemnica. Jak wtedy, kiedy w gęstym lesie leżymy na młodym mchu i patrzymy między koronami drzew w sam środek wszechświata.

Zobacz więcej

Na temat

Oda do radości

Rodzimy się z nią, ufnie obnażamy się w bezzębnym uśmiechu, patrzymy oczami wielkimi jak spodki, bo każda chwila niesie niespodziankę... Potem wyrzynają nam się zęby, bliźni kąsają i świat staje ością w gardle. Grymas wszystkowiedzy wypiera uśmiech, gorzko naśmiewamy się z niej, że to niby kiczowaty symbol naiwnych i głupich... A przecież, gdy stajemy się głusi na jej głos i ślepi na jej blask, nasze życie staje się mdłe, bezdźwięczne i zanurzone w mroku. Odnaleźć radość, iskrę bogów nie jest trudno. Bo przecież... Radość tryska z piersi ziemi, Radość pije cały świat. Dziś wchodzimy, wstępujemy na Radości złoty ślad. Ona w sercu, w zbożu, w śpiewie, ona w splocie ludzkich rąk, z niej najlichszy robak czerpie, z niej najwyższy niebios krąg.

Zobacz więcej

Szczęście jest bilansem

Na poczucie szczęścia składa się bilans negatywnych i pozytywnych emocji, smutków i radości. Ten bilans jest charakterystyczny dla danej osoby, każdy ma jakiś wrodzony, uwarunkowany biologicznie pułap przeżywania pozytywnych emocji. Szczęśliwsi niż zaprogramowała nas natura możemy być krótko - mówi profesor EWA TRZEBIŃSKA. Prof. dr hab. EWA TRZEBIŃSKA jest psychologiem klinicznym, kieruje Instytutem Psychologii Klinicznej i Katedrą Psychologii Pozytywnej w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Zajmuje się zdrowiem psychicznym i jego emocjonalnymi przesłankami, a także zaburzeniami osobowości. Autorka wielu książek, dwie ostatnie to Psychologia pozytywna i Szaleństwo bez utraty rozumu. Z badań nad zaburzeniami osobowości.

Zobacz więcej

Praktycznie

fot. lucentius/istockphoto

Kowale własnego szczęścia

Wciąż gonimy za szczęściem. Pracujemy, gromadzimy rzeczy i oszczędzamy pieniądze. Ale czy to one dają szczęście? Martin Seligman, twórca psychologii pozytywnej, przekonuje, że klucz do szczęścia tkwi w nas samych, w naszych zaletach i cnotach.

Zobacz więcej

fot. choja/istockphoto

Choroba rozsiana w czasie i przestrzeni

Wyjście do sklepu czy kawiarni, wizyta u fryzjera, spotkanie ze znajomymi dla wielu osób cierpiących na stwardnienie rozsiane pozostają w sferze marzeń. Na czym polega choroba, która przewraca życie do góry nogami?

Zobacz więcej

fot: MariaDubova/istockphoto

Życie na niczym

Jestem dorosłym dzieckiem alkoholika. Nic mi się w życiu nie udało i niestety jest coraz gorzej. Nie radzę sobie z problemami, ciągle płaczę i ze wszystkimi kłopotami jestem sama, nie mam w nikim oparcia...

Zobacz więcej

Kłopoty z samooceną 

Niska samoocena jest niczym kosmiczna czarna dziura. Potrafi pochłonąć całą naszą energię. Pozbawić nas radości i przyjaciół. Nie ma takiego sukcesu, którego by nie wessała. Marzeń, których by nie przemieniła w pył. Ale można wyrwać się z pola grawitacji niskiej samooceny, uwolnić się od samokrytycznych myśli. I zobaczyć siebie z drugiej, jasnej strony.

Zobacz więcej

Wypaleni wyrobnicy 

Cyniczni urzędnicy i szefowie bezdusznie podchodzący do ludzi, wyczerpani nauczyciele gardzący sobą i uczniami, bezradni terapeuci z poczuciem nieskuteczności własnych działań - co ich łączy? Wszyscy prawdopodobnie doświadczają wypalenia zawodowego. Czym jest ten stan, na który narażone są osoby pracujące z ludźmi? Co go powoduje?

Zobacz więcej

Laboratorium

grafika: istockphoto/chuntise

Teoria spisku 

Czarne skrzynki celowo podmieniono, załoga samolotu specjalnie została wprowadzona w błąd, mgłę wywołano sztucznie, a za wszystkim stoją Rosjanie i Donald Tusk! To tylko niektóre z teorii spiskowych, które zasypały nas po tragedii pod Smoleńskiem. Skąd się biorą i dlaczego wiara w nie jest tak popularna?

 

Zobacz więcej

Laska dziadka 

Ona jest atrakcyjną blondynką, on - łysawym emerytem z brzuszkiem. Dzielą ich 43 lata. Mogłaby być jego wnuczką, ale zostanie żoną. Jak to możliwe, że młoda Polka zakochała się w leciwym Irlandczyku? Czy duża różnica wieku może być... seksowna?

Zobacz więcej

Seksolatki

Jeszcze wczoraj były ułożonymi dziewczynkami z nosem w książkach, dzisiaj zachowują się jak panienki lekkich obyczajów. Hasło z portali dla nastolatek: „seks jest łatwy, młodość wieczna!” to teraz ich credo. Dorośli gorszą się nastoletnią seksualnością, a ona przecież rodzi się w... rodzinnym domu.

Zobacz więcej

Ja na własny użytek 

Poznaj samego siebie - zachęcał napis nad wejściem do wyroczni w Delfach. Poznać siebie... Czy to możliwe, skoro tyle w nas dzieje się poza naszą świadomością, a obraz siebie zmienia się co chwilę?

Zobacz więcej

Słowa, które zmieniają mózg

Badania nad placebo służą nie tylko zrozumieniu natury placebo, ale także tego, jak działa nasz mózg. Słowa wypowiadane przez lekarza i rytuały, które stosuje, zmieniają chemię i przebieg połączeń w mózgu. A ponieważ zarówno placebo, jak i aktywne substancje aktywują te same mechanizmy, to czynniki psychologiczne wpływają także na działanie leków. O swoich najnowszych badaniach pisze specjalnie dla „Charakterów” prof. FABRIZIO BENEDETTI - jeden z najwybitniejszych badaczy placebo na świecie. Prof. FABRIZIO BENEDETTI jest profesorem fizjologii i neurobiologii na Uniwersytecie Turyńskim oraz w Narodowym Instytucie Neurobiologii w Turynie. Należy do czołowych badaczy mechanizmów działania placebo. Jest autorem i współautorem wielu przełomowych badań z tego zakresu. W 2009 roku opublikował książkę Placebo Effects: Understanding the Mechanisms in Health and Disease, podsumowującą 15 lat prowadzonych przez niego badań nad placebo.

Zobacz więcej

Filozof neuropsychologii

W maju 1921 roku pięciu niemieckich uczonych podpisało z wydawnictwem Julius Springer Verlag kontrakt na wydawanie czasopisma „Psychologische Forschung”. Inicjatywa była dość ryzykowna, rynek wydawał się nasycony periodykami psychologicznymi. Ale nowe pismo - którego jednym z założycieli był profesor neurologii Kurt Goldstein - miało bardzo klarowną misję.

Zobacz więcej

Neurony do szczęścia potrzebne

Badano czekoladoholików. Obserwowano szczury, które padały z wyczerpania, bo nie mogły oderwać się od dźwigni stymulującej ich mózgi. Badacze różnymi sposobami próbowali odkryć neuronalne ośrodki przyjemności. Mylili się, potem korygowali błędy. Dziś już wiedzą, jak wykluwa się w naszym mózgu szczęście. Ta wiedza pozwala pomóc tym, którzy czują się nieszczęśliwi.

Zobacz więcej

Dziedziczenie bez zasad

Dziś w laboratoriach molekularnych na całym świecie królują epigenetycy. Dzięki najnowszym technologiom i coraz bardziej precyzyjnym mikroskopom docierają do świata coraz mniejszych struktur i odkrywają genetyczne tajemnice chorób - nie tylko ciała, ale i ducha...

Zobacz więcej

A ja wam pokażę

Jestem do niczego - tak myślą o sobie dorosłe dzieci alkoholików, ale zaraz potem stają na rzęsach, by udowodnić całemu światu, że jest zupełnie inaczej. Że potrafią więcej niż ktokolwiek myśli. Ciągle oczekują od otoczenia pochwał i docenienia. Czemu ich nie otrzymują?

Zobacz więcej

Seks pod kołderką kultury 

Seks bez miłości to puste doświadczenie. Ale wśród pustych doświadczeń to jedno z najlepszych - zauważa Woody Allen. Seks uprawiają i zwierzęta, i ludzie. Ale my uprawiamy go inaczej: nie kochamy się na oczach innych, za to korzystamy z lateksowych fetyszy. Żaden inny gatunek tego nie potrafi! Znamy seks dla rozrywki, dla okazania sobie miłości, dla zarobku. Dlaczego tak się dzieje? Bo jesteśmy zwierzętami kulturowymi - pisze Roy F. Baumeister.

Zobacz więcej

I

Doktor w gruncie rzeczy nieśmiały

Paula Sawicka opowiada o swojej przyjaźni z Markiem Edelmanem.

Zobacz więcej