Charaktery - 7 / 2009 / Spis treści

Wstęp

Dr Google... czyli na co jestem dziś chory.

Dr Google – tak nazywa się najpopularniejszy ostatnio na świecie lekarz. Zna się na wszystkich schorzeniach. Dzięki jego podpowiedziom wyleczysz katar sienny, zdiagnozujesz u siebie bruksizm lub dowiesz się, że masz triskaidekafobię. Doktor Google jest lepszy nawet od dr. House?a – jest zupełnie domowy.

Zobacz więcej

Szare komórki padają

Jesteśmy przekonani, że wykorzystujemy tylko niewielką część możliwości naszego mózgu. Wydaje się więc, że jego zasoby są niewyczerpane. Nic bardziej błędnego. Zmęczony mózg nie boli, jak mięśnie, ale odmawia posłuszeństwa. Niekiedy ogarnia nas znużenie, które nie mija nawet po długim śnie.

Zobacz więcej

Język w zalotach

Flirt ma coś z boskiego aktu tworzenia. Nie tylko może skończyć się trójką dzieci, ale potrafi nawet Ryszarda zamienić w Miśka. O języku zalotów mówi językoznawca – dr MAŁGORZATA MAJEWSKA.

Zobacz więcej

Rzeczy pierwsze

Nieustannie słyszę, że ktoś jest zmęczony. Czasami odnoszę wręcz wrażenie, że zmęczenie, to (obok alkoholu) największe i niewyczerpane dobro narodowe Polski. Kiedy zaś słyszę o zmęczeniu, w mojej głowie pojawiają się różne obrazy.

Zobacz więcej

W ogrodzie ziemskich rozkoszy

Seks nie jest niczym zdrożnym, to namiastka życia wiecznego - przekonuje polski zakonnik, autor książki okrzykniętej katolicką Kamasutrą. Obok niej w księgarniach leży książka o koszernym seksie, w której rabin szczególnie doradza pozycję klasyczną. Duchowni zachęcają, by „rajski ogród” odkryć we własnym łóżku, przy pomocy ciała.

Zobacz więcej

Margaret prawie z Chrzanowa

W reklamie telewizyjnej jej czeski bohater, przekonawszy się, że pochwalił piwo z polskiego browaru, wypowiada w zakłopotaniu słynne zdanie „Moja babicka pohazí z Chrzanowa”. To samo mogłaby powiedzieć Margaret Lowenfeld, uczona angielska, pediatra i psycholog, „po mieczu” Polka.

Zobacz więcej

Władcy umysłów

Przez ponad 20 lat CIA wydawała miliony dolarów, by opracować techniki kontroli umysłu. W ramach projektu MK-ULTRA, w blisko 150 projektów zaangażowano uniwersytety, szpitale, placówki więzienne. Naukowcy, lekarze, ale i zupełni laicy prowadzili eksperymenty psychologiczne i medyczne, czasem niezwykle okrutne, czasem na Bogu ducha winnych ludziach.

Zobacz więcej

Reżyserzy własnego życia

Nasze doświadczenie jest jak film. Czasem jego fabuła związana jest z cierpieniem, przysparza komuś lub nam bólu. Ale gdy jesteśmy uwikłani w fabułę, niezmiernie trudno jest to zobaczyć i zmienić. Natomiast dzięki uważności możemy dostrzec poszczególne elementy naszej historii jak pojedyncze klatki filmu. Wówczas łatwiej dokonać jej zmiany. Dr ANDREW OLENDZKI jest wykładowcą m.in. na Uniwersytecie Harvarda, wieloletnim dyrektorem Stowarzyszenia Medytacji Wglądu, dyrektorem oraz starszym wykładowcą w Barre Centre, Centrum Studiów Buddyjskich w stanie Massachussets w USA, autorem wielu publikacji na temat uważności i medytacji. Z dr. Olendzkim rozmawia dr Paweł Holas, prezes Polskiego Towarzystwa Mindfulness, które zrzesza osoby zainteresowane praktykowaniem uważności. W listopadzie ub.r. zorganizowało ono międzynarodową konferencję na temat praktycznego zastosowania buddyzmu w zachodniej psychologii („Praktyka i Teoria Mindfulness”), której gościem specjalnym był Andrew Olendzki.

Zobacz więcej

W kółko ten kwadrat

Amatorzy nierozwiązanych zagadnień od ponad dwóch tysięcy lat łamią sobie głowy nad kwadraturą koła. Nie zraża ich to, że rozstrzygnięcie problemu w wersji zaproponowanej przez starożytnych... jest niemożliwe. Co jednak znaczy „niemożliwe” w matematyce? Dlaczego kwadratura koła nadal budzi emocje i jaki związek ma z nią niezwykła liczba π?

Zobacz więcej

Cierpiące dzieci Münchhausena

Ludzie są skłonni robić przerażające rzeczy, by zainteresować sobą innych. Na przykład wpędzają siebie lub swych najbliższych, swoje dzieci w śmiertelną chorobę. Takie przypadki określa się jako zespół Münchhausena.

Zobacz więcej

Kurs na sukces

Sukces to nie łut szczęścia ani przypadek. Sukces należy samemu zaplanować, a potem na niego zapracować. Często wiedzie do niego droga usłana porażkami. Najważniejsze jednak, by wystartować z pełną mocą i konsekwentnie lecieć do celu - mówi BRIAN TRACY. BRIAN TRACY prowadzi szkolenia z zakresu strategii, zarządzania, sprzedaży, rekrutacji, motywowania pracowników, rozwoju zawodowego i osobistego. Jest twórcą wielu programów szkoleniowych adresowanych do ludzi na każdym poziomie organizacji. Założyciel firmy szkoleniowej Brian Tracy International. Autor 42 książek, m.in.: Maksimum osiągnięć; Zarządzanie czasem; Sposób na sukces; Psychologia sprzedaży; Turbocoach.

Zobacz więcej

Pomocnik na trudne czasy

Kim jest dziś filozof, czym filozofia? Dlaczego są w odwrocie? Co grozi społeczeństwu odciętemu od filozoficznych korzeni, takiemu, które codziennie „gąbką ściera horyzont”? - Kompletne sprymitywizowanie. Myślowe i moralne schamienie - ostrzega profesor Tadeusz Gadacz w rozmowie z Dariuszem Bugalskim. Profesor TADEUSZ GADACZ, wybitny filozof i historyk filozofii, uczeń ks. prof. Józefa Tischnera. Autor ponad 130 prac naukowych, tłumacz, wydawca. Charyzmatyczny wykładowca akademicki. Zajmuje się historią filozofii współczesnej, filozofią Boga i religii, metafizyką, filozofią człowieka i edukacji. Wiosną tego roku w księgarniach ukazał się pierwszy tom Historii filozofii XX wieku, następny pojawi się we wrześniu. Historia ma być monumentalnym, dwunastotomowym cyklem, opus vitae Profesora.

Zobacz więcej

Na temat

fot. Massonstock/istockphoto

Baczność! Odpocznij!!

Zmęczenie dopada nas podstępnie. Krzyżuje plany, odbiera radość. Chcemy je pokonać, czasem sięgając po chemiczne specyfiki. Nawet jeśli odzyskamy siły, to na krótko. Potem przychodzi jeszcze większe wyczerpanie.

Zobacz więcej

Praktycznie

Psuję każdy związek

Mój tata miał problem alkoholowy, i chyba nawet nadal go ma, tyle że z powodów zdrowotnych i po rozwodzie musiał przestać sięgać po wódkę i piwo. Pamiętam z dzieciństwa pijanego tatę, często za kierownicą...

Zobacz więcej