Charaktery - 7 / 2006 / Spis treści

Wstęp

Dokładka 19

Ponoć generał de Gaulle zapytany przez dziennikarza, czy dąży do szczęścia, odparł: „Bierze mnie pan za idiotę?”. Marks lub Engels (albo obydwaj razem i jednocześnie) twierdzili, że szczęście to „ideał świń”? Co złego jest w dążeniu do szczęścia? Być może to, że najczęściej szczęście utożsamiamy z czymś zupełnie innym niż jest?

Zobacz więcej

Odkrywamy szczęścia szczyty

To nieprawda, że za pieniądze szczęścia nie można kupić. Można, tylko trzeba wiedzieć, gdzie i za ile. Takie zakupy powinny dać nam dobra, które można wykorzystać trwale, na przykład do zbudowania swojej pozycji społecznej. Bo wysoka pozycja jest najbardziej uniwersalnym, a być może też najskuteczniejszym środkiem do osiągnięcia szczęścia - uważa Wiesław Baryła.

Zobacz więcej

Każdy maluje swoją tęczę

Drogowskazy na drodze do szczęścia stawia prof. dr hab. Janusz Czapiński. Janusz Czapiński jest psychologiem, prorektorem Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania, wykładowcą na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jest autorem kilku teorii dotyczących emocjonalnych i poznawczych mechanizmów adaptacji, m.in. cebulowej teorii szczęścia. Od 1991 r., razem z socjologami, ekonomistami i demografami, prowadzi badania nad jakością życia Polaków.

Zobacz więcej

Droga do szczęścia

Kto z nas nie chce być szczęśliwy? Kto przynajmniej raz w życiu nie usłyszał pytania: „Czy jesteś szczęśliwy?” lub nie postawił go sobie sam? „Życzę ci szczęścia!...” - to z kolei słowa najczęściej wypowiadane do innych w ważnych dla nich dniach czy momentach życia.

Zobacz więcej

Moja pierwsza teoria

Między trzecim a czwartym rokiem życia każdy z nas dokonuje zdumiewającego odkrycia: dostrzega umysły innych ludzi, ich emocje, pamięć, przekonania. Rodzi się w nas nasza pierwsza teoria - teoria umysłu - pisze Tomasz Kozłowski.

Zobacz więcej

Kosmiczne dzieci bez korzeni

Czy to możliwe, aby człowiek powstał z pyłu kosmicznego tak jak w filmie science fiction? Aby narodził się nie wiedząc, kim jest jego ojciec i nie mając szans, by kiedykolwiek się tego dowiedzieć? W takiej sytuacji są dzieci urodzone w wyniku sztucznego zapłodnienia. A konsekwencje tego są równie poważne, co smutne.

Zobacz więcej

śLinia ataku

„Opluwanie to element taktyki” - powiedział swego czasu menedżer Arsenalu Londyn George Graham. Rzeczywiście - futbolowe gwiazdy z dziką pasją strzykają w siebie śliną na boisku, ale i poza nim. Aż trudno uwierzyć, że całe zastępy sławnych i zarabiających krocie piłkarzy dają upust agresji, plując na rywali.

Zobacz więcej

Spokojnie, to tylko valium

Miliony ludzi zawdzięczają mu spokój i wyciszenie. Milionom pomógł w poradzeniu sobie z trudnościami świata. Valium. Lek, który skromy chemik Leo Sternbach wyprodukował zupełnie przypadkiem.

Zobacz więcej

Sztuczki akwizytora

Czy potrafisz od razu i bezbłędnie rozpoznać akwizytora? Czy wiesz, jak sobie z nim poradzić? Jak mu odmówić - grzecznie, acz stanowczo? Jeśli nie, zajrzyj do rad Marty Makowskiej.

Zobacz więcej

Malowana zebra, czyli tożsamość na rozdrożu

„Kiedyś byłem dumny z tego, że jestem taki mieszany. Nazywałem siebie zebrą. To mój ulubiony zwierzak, biało-czarny. Cieszyłem się, że jestem taką mieszanką” - opowiada syn Polki i Kenijczyka, wychowany w Kenii. Problem zaczyna się wtedy, gdy osoby o podwójnym pochodzeniu próbują ustalić swoją tożsamość. Czasem mają z tym kłopot. Być „zebrą” nie jest łatwo.

Zobacz więcej

Dzicy ludzie nauki

Gdy Napoleon Chagnon ogłosił, że w niektórych społecznościach przemoc pełni ważną ewolucyjnie rolę, rozpętał naukową wojnę. Jej uczestnicy, naukowcy, zachowywali się w niej podobnie do „dzikich ludzi”, których zwyczaje leżały u podstaw teorii Chagnona.

Zobacz więcej

Poszukiwacz światów zaginionych

Niewielu z tych, którzy interesowali się procesami zachodzącymi w mózgu, dysponowało tak bogatym materiałem badawczym jak ten radziecki uczony. Pracował on z żołnierzami, którzy doznali urazów głowy w czasie bitew II wojny światowej.

Zobacz więcej

Zbawienne złudzenia

Właśnie minęła kolejna rocznica czerwcowych wyborów 1989 roku, które dały początek przemianom w Polsce. Nie doszłoby do nich bez kompromisu Okrągłego Stołu, który był możliwy dzięki... złudzeniom jego uczestników.

Zobacz więcej

Wyjątkowo wyjątkowi

Kim Peek zna na pamięć ponad 7600 książek oraz wszystkie numery kierunkowe i kody pocztowe w Stanach Zjednoczonych. Tom Greene Bethune, który znał tylko 100 słów, potrafił bezbłędnie zagrać na fortepianie ponad 7 tys. utworów. Czy ludzie ci starali się o wpis do Księgi rekordów Guinnessa? Nie. To osoby z zespołem sawanta - rzadko spotykanym stanem, w którym wraz z zaburzeniami rozwojowymi, takimi jak autyzm czy upośledzenie umysłowe, współwystępują nadzwyczajne umiejętności.

Zobacz więcej

Dylematy pana Hyde'a

Dlaczego przyłapani na kłamstwie czy występku nie potrafią przyznać się do winy? Co powoduje, że sądzimy, że winni są zawsze inni? Jakie mechanizmy osobowości powodują, że ktoś idzie w zaparte? Czy u kogoś, kto przez lata żyje w kłamstwie, może nastąpić rozszczepienie osobowości? Jakub Kołodziej jest psychologiem i psychoterapeutą. Prowadzi własny Ośrodek Terapeutyczno-Szkoleniowy ANIMA w Lublinie. W psychoterapii wykorzystuje podejście integracyjne. Interesuje się psychologią narracyjną oraz suicydologią, czyli psychologią samobójstw. W pracy doktorskiej analizował „Strukturę depresji u młodzieży po próbach samobójczych”. W „Charakterach” pisał (m. in.) na temat poczucia winy, krzywdy, gniewu i przebaczenia, rozstań i szacunku dla drugiej osoby.

Zobacz więcej

Flesze wspomnień

Pamiętasz moment, w którym dowiedziałeś się o o ataku na World Trade Center? Gdzie wtedy byłeś? Co robiłeś? Kto Ci o tym powiedział? Wydaje Ci się, że pamiętasz wszystko wiernie, ze szczegółami, jakby to było wczoraj. Gotów jesteś przysiąc, że tak to właśnie było, niemal widzisz tę chwilę w swojej pamięci. I bardzo się mylisz.

Zobacz więcej

Praktycznie

fot. istock

Nieustanny wstyd, ciągła wina

Wstyd i poczucie winy zwykle pojawiają się, kiedy DDA zaczynają opowiadać o swojej historii i o tajemnicach rodzinnych. Wiele z nich odczuwa je niemal nieprzerwanie.

Zobacz więcej

fot. laflor/istockphoto

Okiełznać stres

Wiemy, wiemy: stres jest niezdrowy, uprzykrza nam życie, pogarsza samopoczucie, toruje drogę infekcjom... A jednak go nie unikniemy. Na szczęście możemy go trochę okiełznać. Jest na to kilka sposobów.

Zobacz więcej

I

Zamordowana Regina Fisz ze swym dzieckiem na posadzce szpitala. Fot. Julia Pirotte/ze zbiorów Żydowskiego Instytutu Historycznego

A jak bratem, a jak katem...

4 lipca 1946 roku wzburzony tłum mieszkańców Kielc zamordował 42 żydowskich sąsiadów.Przypominamy zorganizowaną przez "Charaktery" dyskusję wybitnych naukowców na temat przyczyn antysemityzmu w powojennej Polsce.

 

Zobacz więcej