Charaktery - 7 / 2006 / Spis treści

Wstęp

Każdy maluje swoją tęczę

Drogowskazy na drodze do szczęścia stawia prof. dr hab. Janusz Czapiński. Janusz Czapiński jest psychologiem, prorektorem Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania, wykładowcą na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jest autorem kilku teorii dotyczących emocjonalnych i poznawczych mechanizmów adaptacji, m.in. cebulowej teorii szczęścia. Od 1991 r., razem z socjologami, ekonomistami i demografami, prowadzi badania nad jakością życia Polaków.

Zobacz więcej

Droga do szczęścia

Kto z nas nie chce być szczęśliwy? Kto przynajmniej raz w życiu nie usłyszał pytania: „Czy jesteś szczęśliwy?” lub nie postawił go sobie sam? „Życzę ci szczęścia!...” - to z kolei słowa najczęściej wypowiadane do innych w ważnych dla nich dniach czy momentach życia.

Zobacz więcej

Sztuczki akwizytora

Czy potrafisz od razu i bezbłędnie rozpoznać akwizytora? Czy wiesz, jak sobie z nim poradzić? Jak mu odmówić - grzecznie, acz stanowczo? Jeśli nie, zajrzyj do rad Marty Makowskiej.

Zobacz więcej

Poszukiwacz światów zaginionych

Niewielu z tych, którzy interesowali się procesami zachodzącymi w mózgu, dysponowało tak bogatym materiałem badawczym jak ten radziecki uczony. Pracował on z żołnierzami, którzy doznali urazów głowy w czasie bitew II wojny światowej.

Zobacz więcej

Wyjątkowo wyjątkowi

Kim Peek zna na pamięć ponad 7600 książek oraz wszystkie numery kierunkowe i kody pocztowe w Stanach Zjednoczonych. Tom Greene Bethune, który znał tylko 100 słów, potrafił bezbłędnie zagrać na fortepianie ponad 7 tys. utworów. Czy ludzie ci starali się o wpis do Księgi rekordów Guinnessa? Nie. To osoby z zespołem sawanta - rzadko spotykanym stanem, w którym wraz z zaburzeniami rozwojowymi, takimi jak autyzm czy upośledzenie umysłowe, współwystępują nadzwyczajne umiejętności.

Zobacz więcej

Dylematy pana Hyde'a

Dlaczego przyłapani na kłamstwie czy występku nie potrafią przyznać się do winy? Co powoduje, że sądzimy, że winni są zawsze inni? Jakie mechanizmy osobowości powodują, że ktoś idzie w zaparte? Czy u kogoś, kto przez lata żyje w kłamstwie, może nastąpić rozszczepienie osobowości? Jakub Kołodziej jest psychologiem i psychoterapeutą. Prowadzi własny Ośrodek Terapeutyczno-Szkoleniowy ANIMA w Lublinie. W psychoterapii wykorzystuje podejście integracyjne. Interesuje się psychologią narracyjną oraz suicydologią, czyli psychologią samobójstw. W pracy doktorskiej analizował „Strukturę depresji u młodzieży po próbach samobójczych”. W „Charakterach” pisał (m. in.) na temat poczucia winy, krzywdy, gniewu i przebaczenia, rozstań i szacunku dla drugiej osoby.

Zobacz więcej

Praktycznie

fot. istock

Nieustanny wstyd, ciągła wina

Wstyd i poczucie winy zwykle pojawiają się, kiedy DDA zaczynają opowiadać o swojej historii i o tajemnicach rodzinnych. Wiele z nich odczuwa je niemal nieprzerwanie.

Zobacz więcej

fot. laflor/istockphoto

Okiełznać stres

Wiemy, wiemy: stres jest niezdrowy, uprzykrza nam życie, pogarsza samopoczucie, toruje drogę infekcjom... A jednak go nie unikniemy. Na szczęście możemy go trochę okiełznać. Jest na to kilka sposobów.

Zobacz więcej