Charaktery - 7 / 2005 / Spis treści

Wstęp

Imię jak cień

Dzieci uważają, że gdyby zabrać im imiona, przestałyby być sobą. Dorośli na pytanie: "Kim jesteś?", często odpowiadają, podając swoje imię. To imiona powodują, że dla otoczenia stajemy się konkretnymi osobami. Ale źle dobrane, mogą narazić nas na ośmieszenie, a nawet na poważne zaburzenia psychiczne.

Zobacz więcej

Nienazwane nie istnieje

Dzieci nieochrzczone trafiały do otchłani; one jakby nie istniały, chowano je poza murami cmentarzy. Niby były ludźmi, ale jednak niezupełnie, gdyż nie miały imion.

Zobacz więcej

Uczony, czyli człowiek

Kiedyś podczas dyskusji z Michaelem nad wspólną pracą naukową, do której włączyliśmy teorię osobowości opracowaną przez jego ojca - Hansa J. Eysencka - nie bez wahania poruszyłam problem wybranego przez niego zawodu.

Zobacz więcej

Córki i ich ojcowie

Kobiety pozbawione ojcowskiego wsparcia i ojcowskiej przychylności nigdy nie poczują się w pełni kobietami.

Zobacz więcej

Otwarci na życie

Ludzie otwarci są bardziej inteligentni, twórczy i ciekawi życia. Nie boją się zmian, lubią sztukę i filozofię, w dyskusjach szanują oponentów. Ale są też bardziej narażeni na depresję.

Zobacz więcej

Błogosławieństwo umiarkowanego neurotyzmu

Umiarkowany neurotyzm jest wręcz niezbędny do normalnego życia - chroni przed niebezpieczeństwem i podejmowaniem szkodliwych działań, pozwala na zmianę zachowań, sprzyja uczeniu się.

Zobacz więcej

Portret Złego

Najlepsi specjaliści od psychologicznego portretowania przestępców potrafią określić markę ich samochodów, ich upodobania seksualne, a nawet kolor i krój ulubionych ubrań.

Zobacz więcej

Przepraszam cię, mamo!

Andrzej, co z tobą? - Chcę jechać na grób mojej matki! - Ty? Na jej grób? Przecież to ty ją zabiłeś! - Zabiłem, zabiłem! Ale chcę jechać! - Po co? - Chcę jej powiedzieć... Przeeepraszam cię, maaamo! Andrzej na chwilę przestał walić głową w żelazną kratę zabezpieczającą drzwi izolatki i spojrzał na mnie niesamowicie smutnym i wylęknionym wzrokiem. Tego dnia o nic więcej go nie pytałem.

Zobacz więcej

Mózg, seks i nagrody

Seks jest czasochłonny, wymaga mnóstwa wysiłku, pochłania morze energii. Daje jednak taką dawkę przyjemności, że wszystkie te wady tracą znaczenie.

Zobacz więcej

Mózg testuje świat

Czytelniku, dlaczego jesteś pewien, że czytasz teraz realnie istniejące czasopismo? Dlaczego jesteś pewien, że ten numer „Charakterów” to nie wytwór twojej wyobraźni? Dlaczego jesteś pewien, że to, co widzisz za oknem, unosząc głowę znad czytanego tekstu, istnieje naprawdę, a nie jest wspomnieniem z przeszłości?

Zobacz więcej

Tropiciel nieświadomości

Jung był śmiałym wizjonerem, który odważył się wykorzystać dawno zapomniane lub odrzucone osiągnięcia nauki i kultury i otworzył nowe obszary badawcze dla psychologów.

Zobacz więcej

Cień, Anima, Wielka Matka

Archetypy wprowadzają porządek w życie osoby, społeczeństwa i kultury. Mogą uczynić człowieka mądrym, nawet mimo jego ograniczonej wiedzy. Taka mądrość jest niezastąpiona.

Zobacz więcej

Miłość w czasach liceum

Młodym ludziom bardziej zależy na byciu z drugą osobą niż na seksie z nią. To bycie daje im pewność, że są rozumiani, że mogą zaufać i otrzymać wsparcie.

Zobacz więcej

Kto komu pomaga i dlaczego

Kiedy altruizm jest altruizmem? Dlaczego pomagamy innym ludziom? Czemu kobiety częściej mogą liczyć na czyjąś pomoc? Profesor Eugene Burnstein jest wykładowcą psychologii na University of Michigan. Zajmuje się procesami zachodzącymi w grupach, zachowaniami i wpływem społecznym. W centrum jego zainteresowań znajdują się ewolucyjne modele altruizmu, w kontekście których analizuje adaptację do zmian społecznych, współpracę i poświęcenie.

Zobacz więcej

Antysemityzm od podszewki

Antysemityzm może istnieć w postaci „przetrwalnikowej”. Dopóki nie pojawi się wydarzenie, które go ożywi, nie oddziałuje znacząco na myśli, reakcje emocjonalne i zachowania swoich wyznawców. Gdy „się obudzi”, wywiera przemożny wpływ na ich myślenie i postępowanie.

Zobacz więcej

Nadziei uczą rodzice

Zadowolenie z życia, poczucie satysfakcji i sukcesu zawdzięczamy rodzicom. Oni mają największy wpływ na to, czy będziemy optymistami.

Zobacz więcej

My i ci gorsi

Antysemityzm podsyca wrogość, zatruwa stosunki między narodami. Utrwala w świecie obraz Polaka żydożercy. Jest źródłem zła. Należy go zwalczać.

Zobacz więcej

Zraniona godność

Jeśli ktoś w autobusie zwyzywa mnie - to nie znaczy, że mnie upokorzył. Jeśli ktoś nie posadzi mnie w pierwszym rzędzie - też nie ma powodu, żebym czuł się upokorzony.

Zobacz więcej

Dzieciństwo, życie-bycie...

Zanurzam się w otchłań pamięci, wydaje mi się, że potrafię powstrzymać to, co utracone, nieuchwytne; znieruchomieć. Jednakże towarzyszy tym powrotom świadomość, że tak naprawdę nie ma żadnego powrotu. Bowiem powrót taki jest także poszukiwaniem kryjówki w azylu, w kotlinie dzieciństwa, przed atakiem groźnej zewnętrzności, teraźniejszości, przed dźwiganiem trudu odpowiedzialności, wyboru między wartościami, przed ciężarem wolności. A wówczas powrót do dzieciństwa ma ożywić, dodać sił niby łyk wody ze świętego źródła.

Zobacz więcej

Cyfrowanie u Muniaka

Najważniejsza w naszym muzykowaniu jest chwila, w której się spotykamy. Każdy nosi w sobie jakieś przeżycia dnia codziennego - czasem jest dołek, czasem radosny nastrój, czasem spada w Krakowie ciśnienie... Właśnie dlatego ten sam temat może za każdym razem zabrzmieć zupełnie inaczej. Wspólnie chcemy nadać dźwiękom jakiś sens, jakąś zgodność. Żeby to się udało, musimy nasłuchiwać, co się dzieje wokół, słuchać uważnie, co gra kolega - o graniu jazzu w piwnicy ”U Muniaka” opowiadają Janusz Muniak i Marcin Ślusarczyk w rozmowie z Łukaszem Tischnerem.

Zobacz więcej

Szał ciał. Od metafizyki do metafizyczności

Istnienie domaga się ciała. I tylko ciała lub aż ciała. Istnienie współcześnie to rozpaczliwe potwierdzanie istnienia - bezustanny i niekończący się wysiłek (za)istnienia, poszukiwanie dowodów na istnienie siebie. Dotykanie ciała jest dotykaniem miejsca, z którego wydobywa się słowo...

Zobacz więcej