Charaktery - 7 / 2004 / Spis treści

Wstęp

PSYCHOLOG W DRUŻYNIE

Psycholog sportowy to często mediator, wychowawca, a nawet spowiednik.

Zobacz więcej

GÓRY DLA WYTRWAŁYCH

Bez poczucia lęku i strachu alpinistom trudno byłoby zdobywać najwyższe szczyty. Wspinaczce wysokogórskiej towarzyszą skrajne emocje: od paraliżującego strachu lub lęku po wszechogarniającą euforię. To pożądane i konieczne, aby wspinacze odczuli satysfakcję i osiągnęli swoje cele.

Zobacz więcej

Ruchome zdrowie

Pogłębianie istniejących kontaktów z ludźmi, nawiązywanie nowych, odkrywanie w sobie umiejętności, a przede wszystkim wzmacnianie własnego zdrowia – to tylko niektóre korzyści z aktywnego wypoczynku.

Zobacz więcej

DOZWOLONE WSPOMAGANIE

Psychologia pomaga w osiąganiu rekordów tak samo, jak ciężki trening i medycyna. Przed ostatnimi igrzyskami olimpijskimi niemal cała ekipa amerykańska uczestniczyła w specjalnych programach psychologicznych. Psychologia pomaga w osiąganiu rekordów tak samo, jak ciężki trening i medycyna.

Zobacz więcej

AGRESYWNI ZWYCIĘZCY

Skąd się bierze agresja? Czy bez agresji można być mistrzem sportu? Kiedy opłaca się grać nieczysto? Jak oduczyć sportowców zbytniej agresji? Na te i inne pytania odpowiada profesor Tadeusz Rychta. Profesor Tadeusz Rychta jest psychologiem sportu, pracownikiem naukowym Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie (pracuje tu od 1956 roku). Współtworzył polską szkołę psychologii sportu. Interesuje się osobowością sportowców i studentów AWF oraz psychologicznymi problemami związanymi z dopingiem farmakologicznym. Bada związki między zachowaniami celowymi a osobowością sportowców. Ma licencję trenera piłki ręcznej. Lubi uprawiać działkę i uwielbia swoich pięciu wnuków.

Zobacz więcej

RYCERZ Z SZALIKIEM

Kodeks szalikowców przypomina kodeks średniowiecznych rycerzy. Dlaczego? Wbrew pozorom szalikowcy kierują się pewnym kodeksem etycznym: nie atakują dzieci i kobiet, walczą do końca, a tchórzostwo uważają za godne pogardy. To upodabnia ich zasady do kodeksu średniowiecznych rycerzy.

Zobacz więcej

Ciężkie czasy dla seksu

Jeśli wierzyć mediom, podobno już 200 milionów ludzi praktykuje cyberseks, czyli uprawianie przeróżnych form aktywności seksualnej za pośrednictwem Internetu. W sieci pojawia się coraz więcej stron o charakterze erotycznym, czatów, dzięki którym w odrębnych "pokojach" można uprawiać wirtualny seks z osobą oddaloną nawet o tysiące kilometrów.

Zobacz więcej

Ich dwoje, a osób sześć

Fantazje erotyczne są i dobre, i złe. Te pierwsze wzbogacają życie intymne, zbliżają partnerów do siebie. Te drugie mogą prowadzić do poważnych zaburzeń, nawet do rozbudzenia skłonności homoerotycznych.

Zobacz więcej

WEWNĘTRZNE OPOWIEŚCI SEKSEM PODSZYTE

Jeżeli fantazje są zbyt mocno stłumione lub ich brakuje, życie psychiczne jest zubożone. Kiedy zastępują realność, człowiek żyje w świecie iluzji.

Zobacz więcej

DOBRE KPINY

Kpiny i drwiny rozładowują napięcia, mogą wzmacniać istniejące więzi i pomagać w nawiązywaniu nowych. Drwiny zwiększają trwałość związków, jeśli partnerzy lubią się sprzeczać. Ale najbardziej zaskakujące jest to, że kpiny żon zmniejszają tempo bicia serc mężów i uspokajają ich!

Zobacz więcej

Codzienna gra w miny

Autoprezentacja jest tak naturalna, jak oddychanie. W naszym życiu nie ma właściwie sytuacji, w której bylibyśmy zupełnie od niej wolni.

Zobacz więcej

KULTURA MOJA, TWOJA. NASZA?

W majowych „Charakterach” wiele miejsca poświęciliśmy psychologii międzykulturowej, a szczególnie psychologicznym skutkom wchodzenia w odmienne kultury. W tym numerze omawiamy niektóre mity związane z tym procesem.

Zobacz więcej

PRZYZIEMNI MARZYCIELE.

Dlaczego marzenia uczniów są tak konwencjonalne? Rzadko który młody człowiek jest na tyle silny wewnętrznie, by wykraczać poza schemat. Zbyt oryginalni, zbyt odważni, zbyt błyskotliwi zazwyczaj odstają od ogółu, niechętnie są przyjmowani do grupy, pozostają poza nawiasem akceptacji. W najlepszym wypadku zostaną uznani za dziwaków.

Zobacz więcej

ZDROWY STARY MÓZG

Nawet mózg osób w podeszłym wieku może pracować wydajnie, sprawnie kierować pracą organizmu. Trzeba go tylko możliwie często używać.

Zobacz więcej

NIE CHCĘ BYĆ TYM Z BIDULA

Nie umiem szybko i bezboleśnie adaptować się do sytuacji. Próbowałem, ale na krótko starczało mi cierpliwości. W pewnym momencie wybuchałem i zaczynały się problemy. Z pierwszych dni w domu dziecka pamiętam niewiele – duży budynek, potem pokój. Ale co się później działo... mam dziurę w pamięci – opowiada MARIUSZ MAŚLANKA.

Zobacz więcej

SŁOWA, OBRAZY, DŹWIĘKI 26

EWA RÓŻALSKA wierzy fotografii, PRZEMYSŁAW TOBOŁA pochyla się nad losem "Dziewczyny z perłą" i zaprasza do Cieszyna, a BRONISŁAW MAJ analizuje wiersz Dariusza Suski.

Zobacz więcej

CZTERY TROPY

CEZARY W. DOMAŃSKI poszukuje wpływów literatury na psychologię.

Zobacz więcej