Charaktery - 6 / 2013 / Spis treści

Wstęp

Gniew

Spośród wielu możliwych reakcji na niepowodzenie bardzo często wybieramy gniew, bo jest to prosty sposób pokazania sobie samemu, że mamy jeszcze siłę.

Zobacz więcej

Na temat

Złość się i ...słuchaj

Boimy się jej u innych, boimy się własnej. Odcinamy się od niej... i od siebie. Albo przeciwnie - wybuchamy z byle powodu. Co krok znajdujemy powody, by się złościć. Może sami je sobie stwarzamy? Złość. Ona nie zawsze jest zła. Jak jej wysłuchać, by w nią nie popaść?

Zobacz więcej

Łatwopalni

Gniew bardzo często jest wtórną emocją, która przykrywa niepokój czy lęk. A te dwie emocje są dzisiaj powszechne. Niejeden człowiek patrzy w lustro i mówi: „Boję się, czy sobie poradzę, czy zarobię tyle, by spłacić kredyty, czy nie zostanę wyrzucony z pracy, czy dobrze wychowam dzieci…”. Dominuje niepokój o przyszłość, brakuje poczucia bezpieczeństwa - uważa Piotr Fijewski.

Zobacz więcej

Praktycznie

fot. martin-dm/istockphoto

Uzależnieni od syndromu

Nie mam pracy, bo jestem DDA. Moje związki są nieudane, bo jestem DDA. Jestem nieszczęśliwy, bo jestem DDA. Co zyskują, a co tracą osoby, które budują swoją tożsamość na etykietce: „jestem Dorosłym Dzieckiem Alkoholików”?

Zobacz więcej

Przyjaźń niejedno ma imię

Skąd się biorą przyjaźnie? Czy przyjaźń oznacza pokrewieństwo dusz i nadawanie na tych samych falach? A może o tym, kto zostanie naszym przyjacielem, decyduje zwykły przypadek?

Zobacz więcej

Rycerz traci kopię

Przystojny brunet usiłuje doradzać Ci przy zakupie komputera. Doradza, choć nie jest pracownikiem sklepu... Jest rycerski i dżentelmeński czy też... seksistowski i dyskryminuje Cię jako kobietę? Takie dylematy towarzyszą współczesnej walce płci, w której orężem jest polityczna poprawność.

Zobacz więcej

Tablety na święty spokój

Pracująca matka poświęca dziś dziecku średnio godzinę dziennie, ojciec - kwadrans. Wspólne spędzanie czasu ogranicza się zwykle do rodzinnego oglądania telewizji, „sposobem” na święty spokój coraz częściej jest wręczenie malcowi tabletu. Czy tak musi wyglądać współczesne rodzicielstwo?

Zobacz więcej

Strącone z tronu

Pojawienie się w życiu jedynaka brata lub siostry jest jak...tsunami. Potem jest jeszcze gorzej, gdy rodzice rozsądzają spory między rodzeństwem i zawsze biorą czyjąś stronę. Jak kochać mądrze, nie kochając „po równo”?

Zobacz więcej

Świat jednej sali

Wyobraź sobie, że dotyk zwykłej bawełnianej bluzki sprawia ci ból, a zapach gotowanego mleka wytrąca z równowagi, twoje zmysły szaleją. Tak czują się osoby z zaburzoną integracją sensoryczną. To dla nich powstała nowatorska terapia...zmysłowego węszenia, ostrożnego poznawania świata.

Zobacz więcej

Laboratorium

Polak w świecie pieniędzy [Psychologia dziś]

Materialiści wierzą, że ich problemy życiowe wynikają z braku pieniędzy; jeśli będą ich mieli więcej, wszystko się poprawi. Pracują więc, zarabiają, ale problemy nie znikają. Bo ich źródło leży gdzie indziej.

Zobacz więcej

Zorientowani inaczej [Psychologia dziś]

Geny, działanie hormonów, a może przeciwciał u matki? Co sprawia, że u jednej na sto osób - a może znacznie częściej - pożądanie kieruje się ku własnej płci? Gdzie naukowcy poszukują przyczyn homoseksualizmu?

Zobacz więcej

Alfabet złudzeń [Psychologia dziś]

Likantropia, urojona parazytoza, syndrom Fregoliego, erotomania, paranoja pieniacza - to tylko nieliczne przykłady schorzeń, w których chory traci kontakt z rzeczywistością. Ich katalog jest bardzo urozmaicony.

Zobacz więcej

Miłość w 3 wymiarach [Psychologia dziś]

Gdzie ukryte są źródła intymności, namiętności i zaangażowania? Co decyduje o tym, że nasz związek rozkwita lub nie wytrzymuje próby czasu? Odpowiedzi na te pytania podsuwa trójczynnikowa teoria miłości.

Zobacz więcej

Mali Einsteini [Psychologia dziś]

Bardzo się myli ten, kto myśli, że dzieci są głupiutkie. Alison Gopnik przekonuje, że nawet małe dzieci przewyższają zdolnościami najmądrzejszych naukowców i najbardziej zaawansowane komputery.

Zobacz więcej

Los duszy wrażliwej [Psychologia dziś]

Przez lata pomagał pacjentom uporać się z chorobą psychiczną, by w końcu, okrutnym zrządzeniem losu, na takową zapaść. Tadeusz Jaroszyński - neurolog i psycholog. Właśnie minęło 80 lat od jego śmierci.

Zobacz więcej

I

Bóbr, czyli kto tu jest szkodnikiem

Wszyscy narzekają na bobry, bo zalane łąki, podkopane drogi lub wały to ich robota... Straty są jednak niewielkie w porównaniu do korzyści, bowiem bobry również naprawiają to, co zepsuł człowiek.

Zobacz więcej

Gra ciałem

Teatr od początku posługiwał się językiem ciała - najprostszym, najbardziej naturalnym i dlatego czytelnym. W ciele jest jakiś szczególny język, który może nas wyrazić. Pomóc odsłonić osobowość odgrywanej postaci - mówi Piotr Fronczewski.

Zobacz więcej

Czy istnieje przeszłość?

Co się stało z przeszłymi wydarzeniami? Czy wciąż tkwią w czasoprzestrzeni, gdzie zawsze się rozgrywają? A może to rzeczy teraźniejsze sprawiają, że przeszłe zdarzenia wciąż istnieją?

Zobacz więcej