Charaktery - 6 / 2012 / Spis treści

Wstęp

Ojcowie i córki

Zapatrzeni w romantyczny obraz miłości ojca i córki, łatwo tracimy z pola widzenia wersje znacznie mniej romantyczne. A powinniśmy o nich pamiętać.

Zobacz więcej

Na temat

Męskość rodzi kobiecość

Córki nieobecnych, obojętnych, nadgorliwych, zazdrosnych ojców. Córki noszone na rękach albo spychane z kolan. Nieustannie egzaminowane, ciągle pod lupą albo traktowane jak kumple. Kobiety. Ojcowie są zwierciadłem, w którym one się przeglądają. Kiedy widzą swoją słabość, a kiedy moc?

Zobacz więcej

Wciąż się uczę moich córek

Kiedy nie zgadzam się z synem, wiem, w czym tkwi istota konfliktu. W przypadku córek czuję, że się z nimi nie zgadzam, ale... z czym dokładnie? Dalibóg - nie wiem. Świata moich córek stale się uczę - zdradza Krzysztof Jedliński, ojciec dwóch córek i jednego syna.

Zobacz więcej

Praktycznie

Tracę kontrolę

Mam 18 lat. Mój ojciec był alkoholikiem, zmarł, gdy miałam 6 lat. Żyliśmy w biedzie, ponieważ mama zarabiała bardzo mało, a miała na utrzymaniu troje dzieci. Wychowywałam się praktycznie sama, w okresie buntu piłam i brałam narkotyki.

Zobacz więcej

Czerwone wygrywa, a białe...? 

Spór o to, czy nasi piłkarze wystąpią na Euro w koszulkach z orłem, czy bez, z punktu widzenia psychologii nie miał większego znaczenia. Sensowniejszy byłby upór, aby Polacy występowali wyłącznie w czerwonych koszulkach.

Zobacz więcej

Do łóżka z sekretem

Zakochani nie mają przed sobą tajemnic? Bzdura. Każda para żyje z niepisaną listą tematów, których świadomie unika. „Z iloma facetami ona spała?”, Zdradził mnie po ślubie?” - to najczęstsze pytania, na które niekoniecznie chcemy znać odpowiedź...

Zobacz więcej

Róbcie, co chcecie

Realizacja mocnych postanowień wcale nie musi być męczarnią nie do zniesienia. Zamiast zaciskać zęby i zmuszać się do wprowadzania zamiarów w życie, lepiej posłuchać, co ma do powiedzenia nasze ciało - przekonuje niemiecka terapeutka Maja Storch.

Zobacz więcej

Opór do zmiany

Wstań i zrób 10 pajacyków. Już? Nie? Dlaczego? Pewnie z tego samego powodu, z jakiego nie udaje się w firmach wprowadzić wielu zamierzonych zmian: ponieważ nie wystarczy wydać ludziom polecenie, żeby coś zrobili.

Zobacz więcej

Dzieci gorszego Boga

Słysząc diagnozę „dziecko będzie niepełnosprawne”, rodzice nie wiedzą, co tak naprawdę ich czeka. Ta niewiedza pozwala im przetrwać pierwsze tygodnie. Później pojawia się strach, epizody depresji. Ratunkiem są autentyczne, silne relacje z bliskimi.

Zobacz więcej

Jesteś świetny, ale... 

Niskie poczucie własnej wartości - cierpią z tego powodu zarówno osoby, które nie radzą sobie w życiu, jak i te, które osiągają sukces za sukcesem. Ciągle przeglądają się w oczach innych ludzi, ciągle czują się nie dość dobre. Dlaczego tak się dzieje i co może im pomóc?

Zobacz więcej

Życie rozpisane na role

„Dasz radę”, „jesteś odważny”, „jesteś słaby”, „zawsze będziesz ze mną”... Wychowani z takimi przekazami odgrywamy role: obrońcy, powiernika, ofiary... Czy wychodząc z rodzinnego domu, wychodzimy również z ról, które tam pełniliśmy?

Zobacz więcej

Laboratorium

Więcej znaczy gorzej 

Co dzień od rana wciąż musimy wybierać: w co się ubrać, co zjeść na śniadanie, jaki jogurt kupić w hipermarkecie, co obejrzeć w telewizji... Czasem opcji jest tak wiele, że w głowie zaczyna wirować. Psychologowie potwierdzają: wiele wariantów do wyboru może być tak dokuczliwe, jak wyboru brak.. 

Zobacz więcej

Drzwi do pamięci

Pamięć robocza pozwala nie tylko przechowywać informacje przez krótki czas, ale również wykonywać na nich operacje umysłowe. Bez niej nie bylibyśmy w stanie przetwarzać stale napływających do nas danych.

Zobacz więcej

Zbrodnia, wina i kara

Anders Breivik przekroczył wiele granic. Czy był szalony? Czy mógł postąpić inaczej? - zastanawia się Józef Krzysztof Gierowski.

Zobacz więcej

Zwodniczy umysł

Czasem osaczają nas myśli, które paraliżują nasze działania i wyłączają z życia. Czy można sobie z nimi poradzić? Można - na przykład tak, jak zrobił to bohater filmu „Piękny umysł”. Mentalne upiory można po prostu życzliwie zignorować.

Zobacz więcej

Tajemnice płynnej mowy

Co sprawia, że niektórzy są erudytami i swoją wymową potrafią oczarować tłumy słuchaczy? Co w mózgu odpowiada za wybitne talenty językowe? Jakie mechanizmy powodują, że rodzą się językowi geniusze?

Zobacz więcej

I

Kolor nie jest dla mnie tajemnicą

Malarstwo jest głuche jak pień, świat malarza jest światem ciszy. Ale muzyka to kolory: Ravel - brąz i fiolet, Debussy to żółcienie i błękity - o emocjach, malarstwie i muzyce opowiada Jan Kanty Pawluśkiewicz.

Zobacz więcej