Charaktery - 6 / 2012 / Spis treści

Wstęp

Ojcowie i córki

Zapatrzeni w romantyczny obraz miłości ojca i córki, łatwo tracimy z pola widzenia wersje znacznie mniej romantyczne. A powinniśmy o nich pamiętać.

Zobacz więcej

Na temat

Męskość rodzi kobiecość

Córki nieobecnych, obojętnych, nadgorliwych, zazdrosnych ojców. Córki noszone na rękach albo spychane z kolan. Nieustannie egzaminowane, ciągle pod lupą albo traktowane jak kumple. Kobiety. Ojcowie są zwierciadłem, w którym one się przeglądają. Kiedy widzą swoją słabość, a kiedy moc?

Zobacz więcej

Wciąż się uczę moich córek

Kiedy nie zgadzam się z synem, wiem, w czym tkwi istota konfliktu. W przypadku córek czuję, że się z nimi nie zgadzam, ale... z czym dokładnie? Dalibóg - nie wiem. Świata moich córek stale się uczę - zdradza Krzysztof Jedliński, ojciec dwóch córek i jednego syna.

Zobacz więcej

Praktycznie

Tracę kontrolę

Mam 18 lat. Mój ojciec był alkoholikiem, zmarł, gdy miałam 6 lat. Żyliśmy w biedzie, ponieważ mama zarabiała bardzo mało, a miała na utrzymaniu troje dzieci. Wychowywałam się praktycznie sama, w okresie buntu piłam i brałam narkotyki.

Zobacz więcej

Do łóżka z sekretem

Zakochani nie mają przed sobą tajemnic? Bzdura. Każda para żyje z niepisaną listą tematów, których świadomie unika. „Z iloma facetami ona spała?”, Zdradził mnie po ślubie?” - to najczęstsze pytania, na które niekoniecznie chcemy znać odpowiedź...

Zobacz więcej

Róbcie, co chcecie

Realizacja mocnych postanowień wcale nie musi być męczarnią nie do zniesienia. Zamiast zaciskać zęby i zmuszać się do wprowadzania zamiarów w życie, lepiej posłuchać, co ma do powiedzenia nasze ciało - przekonuje niemiecka terapeutka Maja Storch.

Zobacz więcej

Opór do zmiany

Wstań i zrób 10 pajacyków. Już? Nie? Dlaczego? Pewnie z tego samego powodu, z jakiego nie udaje się w firmach wprowadzić wielu zamierzonych zmian: ponieważ nie wystarczy wydać ludziom polecenie, żeby coś zrobili.

Zobacz więcej

Jesteś świetny, ale... 

Niskie poczucie własnej wartości - cierpią z tego powodu zarówno osoby, które nie radzą sobie w życiu, jak i te, które osiągają sukces za sukcesem. Ciągle przeglądają się w oczach innych ludzi, ciągle czują się nie dość dobre. Dlaczego tak się dzieje i co może im pomóc?

Zobacz więcej

Życie rozpisane na role

„Dasz radę”, „jesteś odważny”, „jesteś słaby”, „zawsze będziesz ze mną”... Wychowani z takimi przekazami odgrywamy role: obrońcy, powiernika, ofiary... Czy wychodząc z rodzinnego domu, wychodzimy również z ról, które tam pełniliśmy?

Zobacz więcej

Laboratorium

Zbrodnia, wina i kara

Anders Breivik przekroczył wiele granic. Czy był szalony? Czy mógł postąpić inaczej? - zastanawia się Józef Krzysztof Gierowski.

Zobacz więcej

Zwodniczy umysł

Czasem osaczają nas myśli, które paraliżują nasze działania i wyłączają z życia. Czy można sobie z nimi poradzić? Można - na przykład tak, jak zrobił to bohater filmu „Piękny umysł”. Mentalne upiory można po prostu życzliwie zignorować.

Zobacz więcej

Tajemnice płynnej mowy

Co sprawia, że niektórzy są erudytami i swoją wymową potrafią oczarować tłumy słuchaczy? Co w mózgu odpowiada za wybitne talenty językowe? Jakie mechanizmy powodują, że rodzą się językowi geniusze?

Zobacz więcej

I

Kolor nie jest dla mnie tajemnicą

Malarstwo jest głuche jak pień, świat malarza jest światem ciszy. Ale muzyka to kolory: Ravel - brąz i fiolet, Debussy to żółcienie i błękity - o emocjach, malarstwie i muzyce opowiada Jan Kanty Pawluśkiewicz.

Zobacz więcej