Charaktery - 6 / 2011 / Spis treści

Wstęp

Jedzenie

Zastanawiam się, w jakim stopniu jedzenie, szczególnie gdy wokół są ludzie bliscy, może stanowić przeciwwagę dla ciemnej strony życia.

Zobacz więcej

Na temat

ilustracja: Getty Images

Odważ się żyć

Ciało. Ciągle podwyższamy mu poprzeczkę, wymagamy, aby było sprawniejsze, atrakcyjniejsze, szczuplejsze. Za chwile słabości katujemy je ćwiczeniami i głodówkami. Robimy wiele, by je - kilogram po kilogramie - stracić. Czy jednak w mniejszym ciele odnajdziemy siebie?

Zobacz więcej

Pan(i) swojej wagi 

Oprah Winfrey słucha cały świat. Ale własne ciało nie słucha jej. Gdy Oprah kształtuje opinię w Stanach, jej ciało tyje i chudnie na przemian. Im bardziej traci na wadze, tym bardziej jej ciało się buntuje.

Zobacz więcej

Kilogramy emocji 

Jedzenie bywa plasterkiem na całe zło. Cudownym środkiem, który zaspokaja wszelkie nasze potrzeby. Zażywamy go więc, przeżywając emocje. Emocje z czasem mijają, ale nie bez śladu. Zostają po nich kilogramy. Realne, choć emocjonalne.

Zobacz więcej

Praktycznie

Seks w rozmiarze XXXXXL

Dla feedersa nadwaga czy otyłość partnerki nie jest problemem, wręcz przeciwnie - podnieca go każdy dodatkowy centymetr w jej biodrach. W jego fantazjach pojawia się obraz kobiety, która „rośnie w oczach”...

Zobacz więcej

Zawód: psycholog

Jak co roku rzesze zdających na studia spośród wielu różnych kierunków wybiorą psychologię. Czy słusznie? Czy to dobry wybór na życie zawodowe? Czy zawód psychologa nie okaże się zawodem?

Zobacz więcej

Quasi-dorośli kontra iGeneracja

Pojawili się nowi dorośli i nowe dzieci. „Rejuvenilesi” wiodą zapracowane życie, pielęgnując swoje dziecięce upodobania i zamiłowanie do zabawy. „Elektroniczne dzieci” opanowały zdobycze technologii w stopniu często przewyższającym umiejętności rodziców.

Zobacz więcej

Zapach strachu

Czy jesteśmy w stanie wyczuć, kiedy inni się boją? Tak. Najnowsze badania naukowców z Aachen i Monachium pokazują, jak strach innych osób podświadomie wpływa na nasze zachowanie.

Zobacz więcej

Moje życie z Rettem

Pod choinkę Ola zażyczyła sobie bluzkę, spódnicę i balerinki. Te ostatnie trzeba było wymieniać, bo Świętemu Mikołajowi pomyliły się rozmiary. To nic, że Ola w nich nie zatańczy. I tak są piękne.

Zobacz więcej

Laboratorium

Suma wszystkich lęków

Świadomość własnej kruchości i nieuchronnej śmierci napawa nas wielką trwogą. Lęk przed śmiercią może prowadzić do powstawania i wzmacniania uprzedzeń, postaw etnocentrycznych oraz agresji. Jednak wcale nie musi tak być! - przekonuje TOM PYSZCZYNSKI, amerykański psycholog społeczny, współtwórca teorii opanowywania trwogi.

Zobacz więcej

Kora szalenie emocjonalna

Co dzieje się w mózgu, gdy odczuwamy podziw lub współczucie? Czy towarzyszą tym uczuciom takie same procesy jak podczas podstawowych emocji, takich jak szczęście i smutek? Dlaczego mózg reaguje inaczej, gdy obserwujemy ból fizyczny, a inaczej, gdy widzimy cierpienie psychiczne?

Zobacz więcej

Klasyfikator smaków

W wielu źródłach znaleźć można sugestię, jakoby Friedrich Kiesow, pionier psychologii eksperymentalnej we Włoszech, był Polakiem z pochodzenia. Jest to jednak błędna informacja.

Zobacz więcej

Słowa bez znaczenia

Język jest naszym przewodnikiem po świecie. Kiedy słowa tracą znaczenie, świat staje się dla nas nierozpoznawalny, wręcz nierealny. Pojawiają się halucynacje i urojenia.

Zobacz więcej

Skażone rodzicielstwo

Bycie ojcem/matką to zadanie szczególnie trudne dla ludzi, którzy sami nie mieli dzieciństwa, bo wychowywali się w rodzinach alkoholowych. Zbyt szybko musieli dojrzeć i przejąć obowiązki dorosłych. Czego obawiają się tak bardzo, że sami nie chcą mieć dzieci?

Zobacz więcej

Słowne judo 

Nasze rozmowy często przypominają walkę na słowa. Oskarżenia, epitety, cięte riposty. Zranieni i wywołani na matę możemy oddać cios. Albo łagodnie i miękko skierować czyjś impet daleko od siebie.

Zobacz więcej

I

Zepchnięci z kosmicznego piedestału

Człowiek zwykł uważać swoje miejsce we wszechświecie za szczególne, a siebie za wyróżnionego. Najnowsze badania spychają go jednak coraz niżej w kosmicznej hierarchii.

Zobacz więcej