Charaktery - 6 / 2010 / Spis treści

Wstęp

Nawroty uczuć

Wielkie uczucia, to Ziemia Obiecana, a to oznacza ziemię nadal nieznaną. Bo Ziemia Obiecana to, jak wiemy, przede wszystkim droga, a nie sam cel drogi.

Zobacz więcej

Na temat

foto: istock

Miłość - reaktywacja

Taaak, oczywiście kochamy się, chcemy być ze sobą... Ale czujemy się tak, jakby to, co nas łączy, było już tylko piękną fotografią ślubną, a nie żywymi emocjami. Uczucie oklapło. Czy można tchnąć w nie znów życie? Czy można pokochać się na nowo?

Zobacz więcej

Niezwyczajnie zakochani...

Poznali się w Stanford University. Ona była doktorantką, on prowadził słynny eksperyment więzienny. Jako jedyna zaprotestowała przeciwko temu kontrowersyjnemu badaniu. W efekcie on przerwał swój eksperyment. Rok później PHILIP ZIMBARDO i CHRISTINA MASLACH pobrali się. Światowej sławy psychologowie są ze sobą od 38 lat. Na naszych łamach ujawniają, na czym polega sekret ich związku i jak walczą z małżeńską rutyną.

Zobacz więcej

Praktycznie

fot. Juanmonino/istockphoto

Na ostatnim szczeblu kobiecości

Uderzenia gorąca, poty, bezsenność, zmęczenie, płaczliwość, poczucie bezsensu, a nawet depresja - to pierwsze objawy menopauzy. Ten etap wymaga od kobiety zbudowania na nowo swojej tożsamości. Jak pokonać ogromny stres towarzyszący przekwitaniu?

Zobacz więcej

W pułapce perfekcjonizmu

Od dziecka słyszą, że stać ich na więcej, że jeśli coś robią, to mają robić to idealnie albo wcale. Dorośli „prymusi” sami podnoszą sobie poprzeczkę. Biorą na siebie coraz więcej obowiązków, pracują do późnej nocy, a i tak nie są zadowoleni z efektów, bo przecież mogłoby być lepiej... Kiedy perfekcjonizm przestaje być zaletą, a staje się chorobą?

Zobacz więcej

Koncert złych życzeń

Jeśli ktoś ma ucierpieć, to wszyscy, a nie ja sam. Jeśli mam mało, to niech inni mają jeszcze mniej. Jeśli komuś ma być dobrze, to pod warunkiem, że mnie będzie lepiej. Brzmi jak początek upiornego dekalogu? Niestety, zdaniem badaczy powszechnie się nim kierujemy.

Zobacz więcej

Z emocjami do twarzy

Czy te oczy mogą kłamać? - takie pytanie pada w piosence wykonywanej przez Jana Pietrzaka. Nie mogą! Nawet wtedy, gdy mamy przyklejony uśmiech lub udajemy powagę i smutek - uważa DAN HILL, ekspert w dziedzinie analizy mimiki twarzy. Jak rozpoznać prawdziwe emocje ukryte w spojrzeniu? 

Zobacz więcej

Cud zabliźniania ran

Choć kochamy naszych bliskich - partnerów, dzieci, rodziców - czasem ich ranimy, i oni też nas krzywdzą. Dlatego każdy z nas szuka przebaczenia i ma szansę wybaczyć innym. Czy przebaczenie jest możliwe nawet wtedy, gdy wcale nie chcemy się pojednać?

Zobacz więcej

Laboratorium

Transfer uczuć

Udziela nam się radość sąsiada, który właśnie otrzymał awans. W kinie cała sala pęka ze śmiechu na komedii, która tak naprawdę wcale nie jest śmieszna. W jaki sposób emocje rozpowszechniają się w sieci społecznej - wyjaśniają Peter Totterdell, Karen Niven i David Holman. Tekst ukazał się w czerwcowym numerze miesięcznika „The Psychologist” (www.thepsychologist.org.uk), który w Polsce współpracuje wyłącznie z „Charakterami”. W oryginalnej wersji językowej artykuł jest dostępny na stronie www.charaktery.eu.

Zobacz więcej

Dusza nad przepaścią

Na świecie co 40 sekund ktoś odbiera sobie życie. Gdyby tylko lekarze i krewni w miarę wcześnie rozpoznali sygnały ostrzegawcze i w odpowiednim czasie zareagowali, wielu samobójstwom można by zapobiec. Psychiatra Barbara Schneider z Uniwersytetu J.W. Goethego we Frankfurcie wyjaśnia, jakie czynniki podnoszą ryzyko popełnienia samobójstwa.

Zobacz więcej

Zostań swoim przyjacielem

Dobre traktowanie siebie często bywa moralnie podejrzane. Wychowując dzieci, rzadko uczymy je, że warto dbać o swoje potrzeby. Miłość własną mylimy z egoizmem. Niesłusznie. Dobre traktowanie siebie i innych to przecież dwie strony tego samego medalu.

Zobacz więcej

Naród po żałobie

Z doświadczenia żałoby po katastrofie rządowego samolotu pod Smoleńskiem zrodziły się w Polakach dwie psychologiczne potrzeby: poszukiwanie liderów o tradycjonalistycznych i zachowawczych poglądach oraz wynikająca z cierpienia skłonność do altruizmu. Która z tych postaw przeważy?

Zobacz więcej

Kryzys to nie porażka

Jak ludzie reagują na negatywne zdarzenia? Czy są przygotowani na kryzys? W jaki sposób przekazują sobie informacje o problemach? Odpowiedzi na te pytania poszukuje prof. Kate Sweeny, twórczyni teorii podejmowania decyzji w sytuacjach kryzysowych (Crisis decision theory). 

Zobacz więcej

Antypsychiatra o dwóch twarzach

Jeden z najbardziej znaczących psychiatrów XX wieku, Ronald Laing, był wyjątkowo kontrowersyjnym człowiekiem i lekarzem. Na opinię tę złożyły się jego poglądy na temat przyczyn zaburzeń psychicznych, a także ogromne zaangażowanie w sprawy pacjentów i obojętność wobec... bliskich.

Zobacz więcej

Bat na panów swego losu

Zakładamy, że jesteśmy racjonalni i kontrolujemy swoje namiętności. Ale to nieprawda. Rozsądek jest elastyczny i podpowiada nam to, co chcemy usłyszeć w danym momencie - uważa amerykański psycholog HOWARD RACHLIN. Czy można zatem nauczyć się samokontroli? 

Zobacz więcej

Jak mówi mózg

Gdy wypowiadamy nawet najprostsze słowa: kot, dziękuję, ładny, nasz mózg stapia wyładowania miliardów neuronów. To skomplikowane i zagadkowe procesy... Osoby z uszkodzoną częścią płata czołowego w lewej półkuli nie powtórzą prostego zdania „Tylko bez ale!”, a nie mają kłopotu z „Dzielny jeździec usiekł Tatarzyna szablą”. Dlaczego?

Zobacz więcej

I

Chłodnym okiem na ocieplenie

Od kilkunastu lat toczy się spór o to, czy grozi nam globalne ocieplenie. Część naukowców i ekologów lansuje katastroficzne wizje i nawołuje do wprowadzenia kosztownych programów, które rzekomo mają chronić środowisko. Czy rzeczywiście grozi nam drastyczne i bezprecedensowe ocieplenie klimatu?

Zobacz więcej

Chłopcy z domku z kart

Gdy pierwszy raz usłyszałem diagnozę: autyzm wczesnodziecięcy, nie miałem pojęcia, co to oznacza. Po kilku latach okazało się, że mój drugi syn też jest autystyczny. Czekały nas godziny, tygodnie, lata żmudnej pracy i terapii całej rodziny. Popełnialiśmy wiele błędów, które korygował czas.Nauczyliśmy się traktować Grzesia i Piotra jak naszych nauczycieli. Próbujemy zajrzeć do ich zamkniętego świata i otworzyć ich na nasz.

Zobacz więcej