Charaktery - 6 / 2008 / Spis treści

Wstęp

Rzeczy pierwsze...15

To oczywiście naiwne i sentymentalne, ale wszyscy chowamy w sercu naiwne sentymenty, napisał Amos Oz. Dodajmy, że nie tylko w sercu. Mamy różne kryjówki także w głowie i lubimy do nich zaglądać co czas jakiś. Ta mania wspominania przeszłości – wypomina Alessandro Barrico.

Zobacz więcej

W pogoni za króliczkiem na białym koniu

Zawsze wnosimy w związki jakieś wiano. Bywa, że takim wianem jest „ten trzeci”, którego nosimy w głowie. Jakaś historia z młodości, ktoś, w kim byliśmy zakochani. Barbara Niechcic przez całe życie u boku Bogumiła nosiła w sercu obraz Józefa Tolibowskiego. Być może każdy ma takiego „trzeciego” w głowie. Po co go trzymamy? Komu i czemu on służy? Ewa Chalimoniuk, psycholog, jest terapeutą i licencjonowanym trenerem Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Ma kilkunastoletnie doświadczenie w pracy z młodzieżą oraz z osobami uzależnionymi od narkotyków i ich rodzinami. Pracuje w Laboratorium Psychoedukacji, zajmuje się terapią indywidualną, rodzinną i grupową. Andrzej Wiśniewski, doktor filozofii, jest psychoterapeutą i superwizorem psychoterapii. Pracuje w Laboratorium Psychoedukacji. Jest kierownikiem Studium Terapii Rodzin, prowadzi terapię rodzin.

Zobacz więcej

Potomek na zamówienie

Wiele adopcji w Polsce kończy się niepowodzeniem. Rodzice adopcyjni często nie zdają sobie sprawy, że czeka ich trudniejsze rodzicielstwo, większe wyzwania wychowawcze i kryzysy. Do adoptowania dziecka motywował ich głównie brak własnego, rodzonego.

Zobacz więcej

Kochanie! Ja wszystko za ciebie zrobię

Karmisz swojego siedmioletniego syna, sznurujesz mu buty i nosisz za niego tornister? Nie ma się czym chwalić! Choć czasem nadmierna troska o dziecko wydaje się zdrowa i potrzebna, to tak naprawdę powoduje konsekwencje równie groźne jak skutki zaniedbywania lub manipulacji dzieckiem.

Zobacz więcej

Twórcze ego Eriksona

Na początku XX wieku sensację prowincjonalnej społeczności Buehl wzbudzał jasnowłosy chłopczyk, spacerujący po uliczkach miasteczka ze swą piękną lecz samotną matką. Ciekawskie spojrzenia i wścibskie pytania skończyły się dopiero wtedy, gdy wyjechali do Karlsruhe. Malcem tym był późniejszy wybitny psychoanalityk Erik Erikson, którego jeden z biografistów nazwał „architektem tożsamości”.

Zobacz więcej

Ludzkość to mój nos

Heroiczny czyn jest nadzwyczajny, ale dokonują go zwykli ludzie. Tacy jak my. W każdym z nas jest ktoś na miarę Ireny Sendler, kto czeka na swój czas, by przeciwstawić się złu, by ratować świat. Taka okazja może nam się nadarzyć tylko raz. Nie wolno jej przegapić. Prof. Philip Zimbardo jest psychologiem, emerytowanym profesorem Stanford University. Zajmuje się m.in. psychologią zła, terroryzmu i dehumanizacji, wpływem społecznym i perswazją. Od czasu słynnego stanfordzkiego eksperymentu więziennego bada, dlaczego w pewnych sytuacjach dobrzy ludzie czynią źle. Wyniki tych 40-letnich studiów zawarł w książce „The Lucifer Effect: Understanding How Good People Turn Evil”, (edycję polską przygotowuje na jesień Wydawnictwo Naukowe PWN). Jest autorem najpopularniejszego podręcznika psychologii „Psychologia i życie”. Od lat bada też przyczyny nieśmiałości; wyniki opisał w książce „Nieśmiałość”.

Zobacz więcej

Morderca z profilu

Wiemy, co zrobił: zamordował, zgwałcił, udusił, utopił. Wiemy, mniej więcej, gdzie i kiedy to się stało. Pozostaje kwestia: kto to zrobił? Z pomocą przychodzi profilowanie. Nie jest to jasnowidzenie ani wróżenie z fusów, ale profesjonalna, oparta na psychologii metoda opracowania sylwetki nieznanego sprawcy, określenia jego cech.

Zobacz więcej

Umysł podróżujący w czasie

Wehikuł czasu to odwieczne marzenie ludzkości. Na razie tylko bohaterowie opowieści science fiction przemieszczają się fizycznie w czasie. Co nie znaczy, że w rzeczywistości nie podróżujemy do przeszłości lub przyszłości. Codziennie organizujemy takie wyprawy... w umyśle, dzięki specyficznej pracy mózgowia!

Zobacz więcej

Na otyłość... psycholog

U podłoża otyłości nierzadko leżą problemy natury psychologicznej. Dlatego coraz więcej osób z nadwagą szuka pomocy u psychologa. W jaki sposób może on pomóc? Czy można stracić zbędne kilogramy dzięki wizytom w gabinecie specjalisty?

Zobacz więcej

Na temat

fot. m-gucci/istockphoto

Nawroty do namiętności z przeszłości

Ktoś spotkany dawno temu, kogo powinniśmy już całkiem zapomnieć - czemu wraca co noc we wspomnieniach? Jakaś miłość sprzed lat, młodzieńcza. Dawno powinniśmy o niej zapomnieć. A wciąż nie potrafimy.

Zobacz więcej

Praktycznie

Zachęcać do terapii?

Jesteśmy małżeństwem od dziesięciu lat. Co prawda od początku wiedziałem, że ojciec mojej żony jest niepijącym alkoholikiem, ale nie zdawałem sobie sprawy z tego, że jego przeszłość alkoholowa wywarła aż taki wpływ na to, jaka jest moja żona.

Zobacz więcej

fot. Katarzyna Bialasiewicz/istockphoto

Krajobraz po zdradzie

Zdrada to problem dwojga partnerów - zarówno tego, który zdradził, jak i zdradzonego. Często zapominamy o tym, a potem dziwimy się, że związek się rozpada, bo żadne z nas nie umiało zacząć rozmowy. Ale... czy w ogóle warto ją zaczynać?

Zobacz więcej