Charaktery - 6 / 2007 / Spis treści

Wstęp

Rzeczy pierwsze...3

<b>Kiedy mowa o wytchnieniu, zawsze na podorędziu pojawia się Bóg, który w ramach inteligentnego projektu sześć dni bez przerwy tworzył wszystko od zera, a siódmego odpoczywał.</b> Przypomnijmy zatem, co robił Bóg przez pierwszych sześć dni. Na początku był chaos, z którego Pan stworzył kolejno: dzień pierwszy - niebo i ziemia, światłość; dzień drugi - oddzielenie lądów od wód, roślinność; dzień trzeci - słońce, księżyc i gwiazdy; dzień czwarty - mrowie istot żywych...

Zobacz więcej

Święty dzień siódmy

Przez sześć dni Bóg stwarzał świat. A siódmego nie trudził się już niczym. Odpoczywał. I ten dzień uczynił świętym. Wśród różnych zasad życia Pan przekazał nam i tę, że trzeba odpoczywać. Znaleźć czas wolny – i od zwykłej krzątaniny, i od wielkich dokonań. Bóg dał nam obowiązek znajdowania świętego spokoju.

Zobacz więcej

Podróż z wyboru i konieczności

Moja babcia nie lubiła podróży. Uważała, że ta paląca potrzeba przemieszczania się, bezustannego wiercenia się i kręcenia po obcych okolicach prędzej czy później sprowokuje jakieś nieszczęście. Doskonale ją rozumiałem, wiem, skąd się brała jej niechęć do opuszczania rodzinnych stron. Ona sama urodziła się bowiem w tej części żyznej, rolniczej i sielskiej Europy, której mieszkańców Historia, a właściwie paru jej agentów, usiłowała przerobić koniecznie w lud koczowniczy, w nomadów. I, jak powiadają ci, którzy mnie dobrze znają, nie bez powodzenia.

Zobacz więcej

Szczęśliwi, którzy nie wiedzą

Czy aby na pewno warto się dowiedzieć, kim jest tajemniczy wielbiciel przysyłający nam kwiaty? Albo kto w pracy wywalczył dla nas podwyżkę bądź premię? Amerykańscy naukowcy twierdzą, że nie. Przekonują, że czasem lepiej trwać w niepewności.

Zobacz więcej

Szkoły dobrego życia

To, za czym nieustannie i w dużej mierze bez powodzenia od tysiącleci goni cała ludzkość - szczęście - jest już wykładane w szkołach. Tylko w Stanach Zjednoczonych istnieje ponad 200 szkół wyższych, w których regularnie wykłada się teorie o tym, jak żyć szczęśliwie. Naukę tę nazwano psychologią pozytywną.

Zobacz więcej

Dzieci Wenus z Willendorfu

Ciało, dzięki któremu nasi praprzodkowie mogli przetrwać w arcytrudnych warunkach, staje się naszym przekleństwem. Wytrzymały, energooszczędny, potrafiący szybko i sprawnie magazynować substancje odżywcze organizm paleolitycznego łowcy, zupełnie nie sprawdził się, gdy kazano mu zasiąść za kierownicą, przed telewizorem czy komputerem. Chorobliwie spuchł.

Zobacz więcej

IQ na mecie

Ci, którzy wychowali się na katastrofalnych wypowiedziach polskich sportowców, ze zdumieniem odkrywają, że dzisiaj zawodnicy nie dosyć, że swobodnie udzielają wywiadów, to jeszcze potrafią to zrobić w kilku językach. Uważniejsi obserwatorzy dostrzegają też, że byli mistrzowie coraz częściej biorą się za poważne interesy, piszą felietony, robią kariery naukowe, są znawcami win czy podróżnikami.

Zobacz więcej

I ty możesz zostać psychologiem

O konieczności uchwalenia ustawy regulującej rynek usług psychologicznych, mówiono lat przynajmniej kilkanaście. Opracowana, przegłosowana przez Sejm, trafiła na cztery lata do „zamrażarki”. Teoretycznie jeszcze obowiązuje, ale wszystko wskazuje na to, że jej żywot nie będzie już długi. Ma ją zastąpić nowe, inne prawo, jak wszystko wskazuje - bardziej liberalne. Takie, które pozwoli uzdrawiać dusze nie tylko dyplomowanym psychologom.

Zobacz więcej

Nieznany autor znanego testu

Jednym z symboli współczesnej psychologii stosowanej jest test inteligencji opracowany przez Johna C. Ravena. Test jest używany wszędzie tam, gdzie istnieje zawód psychologa. Choć tak popularny, jego twórca pozostaje osobą praktycznie nieznaną.

Zobacz więcej

Dyskretny urok pamięci utajonej

Oprócz pamięci jawnej, świadomej, która tak często nas zawodzi, istnieje pamięć utajona. Taka, z której w codziennym życiu zwykle nie zdajemy sobie sprawy, ale bez której nie moglibyśmy sprawnie funkcjonować. Pamięć utajona, chociaż posiada własne ograniczenia, jest bardziej niezawodna i mniej wrażliwa na uszkodzenia mózgowia.

Zobacz więcej

Waga zakupów

Kupić czy nie kupić &ndash; oto jest pytanie... Gdy stajemy z nim wobec np. wymarzonego laptopa, w naszej głowie uruchamia się swoista waga. Na jej szalkach lądują dwa przeciwstawne uczucia: przyjemne &ndash; związane z chęcią kupna produktu i przykre &ndash; wynikające z „bólu płacenia”. Naukowcy twierdzą, że są w stanie przewidzieć, które z tych uczuć przeważy. Handlowcy zacierają ręce.

Zobacz więcej

Genialny umysł inżyniera Mamonia

Proszę pana, ja jestem umysł ścisły. Mnie się podobają melodie, które już raz słyszałem - wyjaśniał inżynier Mamoń w kultowym „Rejsie”. Ten humorystyczny greps odsłania jedno z podstawowych prawideł działania ludzkiego umysłu - lubimy to, z czym już się zetknęliśmy. Nawet, jeśli owego spotkania nie jesteśmy świadomi. Tę ludzką przypadość usiłują wykorzystywać twórcy reklam podprogowych.

Zobacz więcej

Agresywna tarczyca

Zmęczenie, senność, wahania nastrojów, drażliwość – mogą być objawami sezonowej depresji, ale mogą też zapowiadać coś poważniejszego. Na przykład to, że nasza tarczyca źle działa. Rozregulowany układ hormonalny sprawia, że życie staje się emocjonalną huśtawką.

Zobacz więcej

Dziecięca choroba demokracji albo co robić?

Czy, obserwując życie społeczno-polityczne naszego kraju, można postawić tezę, że Polaków dotyka syndrom podobny do DDA? Czy jesteśmy dorosłymi dziećmi komunizmu? - zastanawiają się Mirosław Kofta, Wojciech Eichelberger i Janusz Grzelak. Dyskusję prowadzi Bogdan Białek.

Zobacz więcej

Praktycznie

Uwierzyć w siebie...

Nie umiem pisać na zawołanie, chociaż czasem bardzo chcę ubrać w słowa to, co we mnie siedzi gdzieś głęboko... Jestem DDA i to jest jak piętno wypalone żelazem wbrew mej woli, na przekór darowanemu życiu. 

Zobacz więcej

Laboratorium

Sen, stres i ciała odrodzenie

Każdego dnia umierają w nas miliony komórek, a my trwamy i odradzamy się wciąż na nowo. Organizm regeneruje się głównie podczas snu. Co się wtedy w nim dzieje? Jak można nauczyć się dobrze spać? Przed czym chroni nas sen i w czym pomaga? A co dzieje się, gdy śpimy za mało?

Zobacz więcej