Charaktery - 6 / 2005 / Spis treści

Wstęp

Stawiam na wybór

Rzadko stajemy przed dylematem: zrobić coś czy nie. Znacznie częściej musimy wybierać spośród wielu celów. Dlaczego na niektóre się decydujemy, a inne odrzucamy? Dlaczego z części wybranych celów rezygnujemy, a inne wytrwale realizujemy? Wyjaśniają to prawa motywacji.

Zobacz więcej

Utopione koszty

Czasem działanie, które wybrałeś, przynosi ci straty: studia nie dają satysfakcji, małżeństwo rozczarowuje, inwestycja okazuje się fiaskiem. Ale im więcej w coś zainwestowałeś, tym trudniej ci się wycofać. Brniesz więc ślepo dalej i potęgujesz straty.

Zobacz więcej

Od sumienności do długowieczności

Osoby sumienne wprawdzie uczą się wolniej, ale pracują lepiej i osiągają więcej niż te mniej sumienne. Na dodatek żyją dłużej - dowodzi Przemysław Bąbel.

Zobacz więcej

Na początku była myśl

Możesz zmienić swój sposób myślenia, a wraz z nim emocje i zachowania. Wystarczy, że skorygujesz błędne przekonania, a pozbędziesz się lęku, poprawisz sobie nastrój i swoje relacje z ludźmi.

Zobacz więcej

Mit dziesięciu procent

Jaki procent możliwości swoich mózgów wykorzystujemy? Zdumiewające, ale większość ludzi szacuje, że około 10 proc., choć nie potrafią tej liczby uzasadnić. Skąd pochodzi ten stereotyp i jaką spełnia Powszechnie uważa się, że wykorzystujemy nasze mózgi tylko w dziesięciu procentach. Badania naukowe nie potwierdzają tego przekonania. Mit dziesięciu procent wydaje się chwytem marketingowym opartym na naszym pragnieniu bycia lepszym.rolę?

Zobacz więcej

Mózg się śmieje

Dwóch panów polowało z psem na kaczki. Bez efektu. W końcu jeden mówi do drugiego: „Albo te kaczki za wysoko latają, albo my tego psa za nisko rzucamy”. Czy wiesz, ile struktur w twoim mózgu zadziałało, zanim rozśmieszył cię ten żart?

Zobacz więcej

Mam to na końcu języka

Znamy jakieś słowo, wiemy, na jaką literę się zaczyna, a nawet ile ma sylab. Próbujemy wydobyć je z pamięci - daremnie. Dajemy za wygraną, a wtedy słowo samo wskakuje nam do głowy. Dlaczego?

Zobacz więcej

Jesteś tylko częścią wszechświata

W Polsce w rozbitych rodzinach wychowuje się ponad dwa miliony dzieci. Jakie skutki pozostawia rozwód w psychice dziecka i jak wpływa na jego dorosłe życie?

Zobacz więcej

Seks i eksperymenty w przedszkolu

Wcześniej czy później przedszkolak dokonuje trzech wielkich odkryć: poznaje swoje ciało jako źródło pobudzenia seksualnego, dostrzega różnice między płciami i odkrywa przyjemność wynikającą z relacji.

Zobacz więcej

Słodka cytryna życia solo

Quirkyalone to romantyk i idealista, który świadomie wybiera życie w pojedynkę. Co się kryje za takim wyborem?

Zobacz więcej

Sam na sam ze sobą

Samotność rodzi problemy erotyczne. Skłania do tłumienia intymnych potrzeb. Rezygnacja z seksu nigdy nie jest całkowitym wyzwoleniem się od niego.

Zobacz więcej

Wypisz się z żalu

Pisanie o przeszłości pozwala odreagować emocje i nadać sens zdarzeniom. Pisanie o tym, co nas czeka, pomaga odwrócić uwagę od stresującego wydarzenia.

Zobacz więcej

Pluskwa w mojej twierdzy

Chronimy swoją prywatność, a zarazem chętnie podglądamy innych ludzi. Coraz trudniej o prywatność, coraz powszechniej jesteśmy obserwowani i inwigilowani, na przykład przez państwo, w imię troski o bezpieczeństwo.

Zobacz więcej

Emocje na huśtawce

Najwięcej kraks zdarza się nie wtedy, gdy jest szczególnie trudny moment na drodze, ale tuż po nim. Uważaj, kiedy jakieś niebezpieczeństwo nagle mija.

Zobacz więcej

Nie wyglądam jak Gioconda

Jedna na sto tysięcy osób może mieć figurę podobną do figury lalki Barbie. Ale wiele kobiet nie przyjmuje tego do wiadomości i pragnie rzeczy niemożliwych.

Zobacz więcej

Skryte uprzedzenia

Możemy mieć jednocześnie dwie postawy wobec Żydów: jedną jawną, poprawną i deklarowaną w badaniach, drugą zaś utajoną, pełną uprzedzeń i wynikającą z nieświadomych negatywnych skojarzeń.

Zobacz więcej

Między wieżą a rynkiem

Dlaczego czujemy się samotni? Kto nie potrafi być z nikim blisko? Czym są rany narcystyczne? Jakie znaczenie ma seks dla bliskości? Kto źle znosi dotyk? O bliskości i problemach w jej doświadczaniu mówi prof. dr hab. Jacek Bomba. Prof. Jacek Bomba jest psychiatrą i psychoterapeutą. Pracuje w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, kieruje Katedrą Psychiatrii i Kliniką Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, International Association of Child and Adolescent Psychiatrists and Allied Professions, European Family Therapy Association oraz World Psychiatric Association. Opublikował ponad 130 prac dotyczących między innymi rozwoju i zaburzeń seksualności, problemów wieku dorastania i psychoterapii. Niedawno ukazała się książka „Być rodziną, czyli jak się zmieniamy” - trzytomowy zapis rozmów profesora z Dorotą Terakowską.

Zobacz więcej

Żuraw i czapla, czyli apetyt i awersja

Unikamy przykrości, dążymy do przyjemności. Czasem jednak ta sama osoba jest źródłem zarówno przykrości, jak i przyjemności.

Zobacz więcej

Zdrowie

Anna Robak radzi, jak dbać o serce, a Anna Marecka opowiada o tym, jak pomogła sobie w dramatycznych momentach swojego życia.

Zobacz więcej

Z miłością, bez lęku

Jan Paweł II ludzi kochał, dlatego mógł sobie pozwolić na karcenie i dlatego karceniem nie odpychał. Szkic do psychologii nauczania Jana Pawła II Marii Jarymowicz.

Zobacz więcej

Czy polityka może być moralna

Ani polityka kierująca się zasadą, że cel uświęca środki, ani polityka zwracająca uwagę nie tylko na moralną wartość celu, do którego zdąża, ale także na moralną godziwość środków wybieranych do jego realizacji, sama w sobie nie daje gwarancji sukcesu ani nie jest skazana na przegraną - pisze Aleksander Hall.

Zobacz więcej

O odwadze i nadziei

Podstawowym wymiarem wiary jest powrót do radości, do akceptacji życia, do tego stwierdzenia, od którego się zaczęło stworzenie świata: „I dobre było” - mówi ksiądz Józef Tischner w niedrukowanej dotąd rozmowie, którą przeprowadziła Ewelina Puczek.

Zobacz więcej

Instrument zła

Trzeba pytać, kto jest bardziej podatny na zło, w kim nienawiść znajduje dla siebie odpowiedni grunt. Wszak na pozór każdy może jej ulec. Zła się boimy, dlaczego nie mamy lęku przed toczącym społeczność rakiem nienawiści? - zastanawia się Barbara Skarga.

Zobacz więcej