Charaktery - 6 / 2004 / Spis treści

Wstęp

Smaczny wróg

Nadmierna koncentracja na jedzeniu i na spełnianiu społecznych oczekiwań dotyczących wyglądu coraz częściej staje się przyczyną poważnych zaburzeń osobowości i zdrowia – twierdzi BARBARA JÓZEFIK.

Zobacz więcej

Duchowe wsparcie

Osoby szczęśliwe, żyjące w satysfakcjonujących związkach, otoczone ludźmi, u których mogą szukać wsparcia i pomocy, są zdrowsze. A jeśli nawet zachorują, powrót do zdrowia zajmuje im stosunkowo niewiele czasu.

Zobacz więcej

BEZ PARAWANU GORYCZY

JOANNA ZAPAŁA opowiada o swoich zmaganiach z chorobą nowotworową.

Zobacz więcej

NIBY NIC, A SZKODZI

Każda wizyta u lekarza czy terapeuty, każde zażycie lekarstwa czy poddanie się procedurze leczniczej wpływa na skuteczność przyszłych zabiegów terapeutycznych. Skuteczność leczenia zależy nie tylko od podanych leków, ale również od nastawienia pacjenta.

Zobacz więcej

Twoje zdrowie w twoich rękach

Wiedza o związkach między zachowaniem ludzi a stanem ich zdrowia spowodowała, że zaczęto przypisywać im odpowiedzialność za własne zdrowie. To wręcz rewolucja w odniesieniu do obowiązującej w tradycyjnej medycynie zasady, która obarczała tą odpowiedzialnością lekarza.

Zobacz więcej

PSYCHOLOGIA LEPSZEGO ŻYCIA

Jak psychologia pomaga osiągać jakość życia? Czy można się nauczyć odczuwania szczęścia? Jakie cechy sprzyjają zdrowiu? Czym jest doświadczenie przepływu? O nowym kierunku w psychologii opowiada Ewa Trzebińska. Ewa Trzebińska jest profesorem psychologii, kieruje Zakładem Psychologii Pozytywnej Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Zajmuje się rozwojem i zaburzeniami tożsamości. Jest redaktorem naczelnym wydawanego przez SWPS pisma „Psychologia Jakości Życia”. Napisała książkę „Dwa wizerunki własnej osoby. Studia nad sposobami rozumienia siebie”.

Zobacz więcej

Po co nam dzieci

Barbara Smolińska jest psychoterapeutą. Zajmuje się terapią indywidualną, małżeńską i terapią rodzin. Od wielu lat związana jest z warszawskim Laboratorium Psychoedukacji. Wykłada w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Współpracuje z miesięcznikiem "Dziecko".

Zobacz więcej

MORDERCY NA SERIO

Seryjni mordercy przerażają i jednocześnie fascynują, dlatego pewnie cieszą się nieustanną popularnością w mediach. Nie tylko są bohaterami filmów czy książek, ale też sami bardzo chętnie występują w światłach reflektorów. Sprawiają, że widzimy ich innymi, niż są w rzeczywistości, że odczytują nasze potrzeby, manipulują nami, kłamią, epatują złem i bezwzględnością.

Zobacz więcej

DO PRZODU IDŹ

Usiłujesz dotrzymać kroku postępowi w wielu dziedzinach, a w tej najważniejszej - w sprawności umysłowej - bez cienia niechęci decydujesz się na kultywowanie narzędzi i technik z epoki kamienia łupanego.

Zobacz więcej

CZY MY WSZYSCY JESTEŚMY NIENORMALNI

KATARZYNA SCHIER nie zgadza się na powszechne w Polsce bicie dzieci.

Zobacz więcej

NUDA WSTĄPIŁA W EUROPĘ

Zwierzęta nie śmieją się ani nie nudzą. Nuda bowiem wiąże się z używaniem rozumu. Czasem bywa wstępem do życiowych tragedii. Człowiek nudzi się, kiedy jego życie jest bezcelowe. O powstawaniu nudy i o tym, jak jej unikać, mówi MIECZYSŁAW A. KRĄPIEC. O. prof. dr hab. Mieczysław Albert Krąpiec OP jest pracownikiem naukowym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Wiele lat był jego rektorem. Stworzył Lubelską Szkołę Filozoficzną. Zainicjował prace nad „Powszechną Encyklopedią Filozofii”, przewodniczy jej Komitetowi Naukowemu.

Zobacz więcej

W tobie zdrowie

Nie mamy wpływu jedynie na swoje predyspozycje genetyczne. Na wszystko inne możemy wpływać, jeśli jesteśmy otwarci na siebie, na własne potrzeby, a unikamy autodestrukcyjnych form zachowania i funkcjonowania.

Zobacz więcej

Cel: nie pal!

Wiele osób nie podejmuje próby rzucenia palenia, ponieważ obawiają się fizycznych i psychologicznych konsekwencji, przede wszystkim głodu nikotynowego, czyli nieprzepartej chęci zapalenia papierosa.

Zobacz więcej

Zdrowy seks to też seks

W seksie wszystko jest dozwolone, jeżeli jest akceptowane przez partnerów, przynosi każdemu z nich satysfakcję, nie szkodzi zdrowiu fizycznemu i psychicznemu, nie narusza porządku społecznego.

Zobacz więcej

Praktycznie

Druga strona stresu

Stres jest wpisany w nasze życie, nie można go uniknąć. Czy jesteśmy zatem skazani na jego negatywne skutki? Najnowsze badania wykazują, że - na szczęście - nie.

Zobacz więcej