Charaktery - 6 / 2003 / Spis treści

Wstęp

GDY JUŻ PRYSŁY ZMYSŁY

Zdarza się, że ktoś, kto wzbudzał niewiarygodne pragnienia, powoli staje się uciążliwym petentem w obligatoryjnie wspólnym łóżku. A niegdyś nieustannie gotów do seksu partner odsuwa się niepostrzeżenie, w oczach ma coraz więcej urazy i wciąż mniej zachwytu. Co zrobić, by początkowa fascynacja nie zmieniła się w jałowe znużenie, jakich błędów unikać?

Zobacz więcej

MÓJ CI JEST MÓJ MIŁY, A JA JESTEM JEGO

Kościół docenia ludzką seksualność postrzegając ją jako bardzo ważny element ludzkiej kondycji, który musi być jednak wpisany w integralne spojrzenie na człowieka. Współczesne nauczanie Kościoła podkreśla z całym naciskiem, że o istocie człowieka nie decyduje sama jego płeć.- pisze JÓZEF AUGUSTYN.

Zobacz więcej

PRZEWRACANIE STOŁU

Trzeba 12 tysięcy aniołów, by zaciągnąć rabina do łóżka, i aż 24 tysięcy, aby go z niego wyciągnąć – mówi SACHA PECARIC. Rabin Sacha Pecaric pracuje w Krakowie dla Fundacji Ronalda S. Laudera. Kieruje zespołem zajmującym się tłumaczeniami religijnych tekstów żydowskich na język polski. Ma 38 lat, żonę i syna.

Zobacz więcej

Pożądanie na żądanie

Seks w służbie zajścia w ciążę rujnuje niejedno małżeństwo. Leczenie niepłodności ingeruje w pożądanie i intymność pary. Poczucie przymusu rodzi wściekłość, upokorzenie i bunt, że ktoś obcy ma kontrolę nad współżyciem.

Zobacz więcej

PRAGNIENIA RODZĄ CIERPIENIE

Reguły wstrzemięźliwości seksualnej obowiązujące mnichów buddyjskich opisuje TOMASZ KRYSZCZYŃSKI.

Zobacz więcej

POWIEM MAMIE, ŻE MNIE ZGWAŁCIŁEŚ

To brak wiary w miłość jest źródłem gier w seksie. Jeżeli nie wierzę w to, że mogę być kochany i kochać, nie zostaje nic innego, jak sięgnąć po podstępne działania, aby przeżyć choćby namiastkę akceptacji. Źródłem gier w seksie jest brak wiary w to, że mogę kochać i być kochanym – twierdzi JAROSŁAW JAGIEŁA.

Zobacz więcej

MONOPOL KOBIET NA SEKS

Która płeć odpowiada za utrwalanie reguł tłumienia kobiecej seksualności – zastanawia się WIESŁAW BARYŁA.

Zobacz więcej

Zadry po zdradzie

Czasem lepiej nie mówić partnerowi o zdradzie – uważa KUBA JABŁOŃSKI.

Zobacz więcej

PÓŹNI KOCHANKOWIE

Jak cieszyć się seksem do późnej starości, radzi BEATA BIERNACKA.

Zobacz więcej

KOBIETA, KTÓRA URODZIŁA SIĘ MĘŻCZYZNĄ

Od czego zależy nasza tożsamość płciowa, a więc świadomość bycia mężczyzną lub kobietą? Wydaje się, że odwieczny dylemat: natura czy wychowanie, w przypadku tożsamości płciowej znalazł już rozstrzygnięcie. - analizuje PRZEMYSŁAW BĄBEL.

Zobacz więcej

POWODY CHODZENIA ZE SOBĄ DO ŁÓŻKA

To, że ludzie chodzą ze sobą do łóżka, nie wynika tylko z ich seksualnych potrzeb. Życiem erotycznym człowieka kierują także inne, nieraz bardzo zaskakujące, motywacje. Niestety, ich wynikiem bardzo często jest brak satysfakcji ze współżycia. A w parze z nim, zwykle idzie kryzys związku.

Zobacz więcej

NAGA PRAWDA O SEKSIE

Mężczyźni pragną, by ich partnerka jawiła im się równocześnie jako Matka Boska i wyuzdana prostytutka. Określa się to jako zespół Madonny i ladacznicy. Wszyscy odczuwamy potrzebę seksualną - twierdzi KAZIMIERZ SZCZERBA.

Zobacz więcej

UCZUCIA ZAMROŻONE W CIELE

Co pamięta nasze ciało? Czy ciało przechowuje ślady przeszłych zdarzeń? O czym może świadczyć to, że ktoś się czerwieni albo często ma infekcje pęcherza?Czy ciało nigdy nie kłamie? Co i jak pamięta nasze ciało – wyjaśnia MICHAEL RANDOLPH. Michael Randolph od 1977 roku jest psychoterapeutą. Przygotowanie psychoterapeutyczne zdobył w Stanach Zjednoczonych, a wiedzę z zakresu pracy z ciałem w Niemczech i Anglii (na początku lat 80.). Mieszka w Tuluzie (południowo-zachodnia Francja) i tu prowadzi prywatną praktykę. Jest sekretarzem francuskiego Narodowego Związku Psychoterapeutów, a także redaktorem naczelnym pisma „Actua Psy”. Choć praktyka terapeutyczna Michaela Randolpha dotyczy głównie pracy z ciałem, uważa on siebie za reprezentanta podejścia eklektycznego integrującego różne tradycje psychoterapeutyczne.

Zobacz więcej

Powtórki z traumy

Dlaczego powtarzamy w życiu wciąż te same błędy? Nieświadomie prowokujemy przykre zdarzenia? Wchodzimy w związki, w których czujemy się odrzucani, nierozumiani, wykorzystywani?

Zobacz więcej

PSYCHOLOG PO WOJNIE

Wojna ma osobliwe właściwości: radykalnie zmniejsza liczbę samobójstw, przynosi poprawę stanu zdrowia psychotyków, często usuwa depresję. Efekty te trwają zwykle tak długo, jak długo trwa wojna. Potem rozpoczynają się dramaty.O skutkach kataklizmów i roli psychologa pisze WIESŁAW ŁUKASZEWSKI.

Zobacz więcej

UNIA CIESZY, UNIA STRASZY

Kim są eurosceptycy, a kim euroentuzjaści - analizuje ANDRZEJ FALKOWSKI.

Zobacz więcej

WIELKIE OCZY STRACHU

W kwietniowych „Charakterach” pisaliśmyo lęku i strachu. Wyjaśniamy pytania i mityz tym związane. Mity o strachu i lęku demaskuje ARTUR CEDRO.

Zobacz więcej

CIAŁO, UMYSŁ, DUSZA XVI

Czym jest szantaż emocjonalny i jak się przed nim bronić, radzi SYLWIA KITA; o wakacjach bez rodziców piszą EWA SZPERLICH i DANUTA GRUSZCZYŃSKA.

Zobacz więcej

SŁOWA, OBRAZY, DŹWIĘKI 16

PRZEMYSŁAW TOBOŁA analizuje proces stawania się kobietą, BARTOSZ ŻURAWIECKI przełamuje fale seksu zalewające ekran, a BRONISŁAW MAJ analizuje wiersz Friedricha Hölderlina.

Zobacz więcej