Charaktery - 6 / 2001 / Spis treści

Wstęp

Marzeniem wszystko się zaczyna

Powszechnie uważa się, że marzyciel to ktoś, kto nie docenia walorów rzeczywistości, w jakiej żyje, i ucieka od codziennych obowiązków. Istnieje także przekonanie, że marzenia są stratą czasu i mają zły wpływ na przystosowanie się do życia.

Zobacz więcej

Gdzie złota rybka spełnia życzenia?

W świecie dorosłych bardzo powszechne jest przekonanie, że dzieci mają skłonność do fantazjowania i nie potrafią odróżniać fikcji od rzeczywistości. Dorosłym wydaje się, że dzieci wierzą w Świętego Mikołaja, wróżki, potwory, gadające konie i latające dywany.

Zobacz więcej

Pożytki z młodszej siostry

Rodzina składa się z więzi między matką a ojcem, ojcem a synem, synem a jego starszą siostrą, synem a jego wujem albo cioteczną babką. Jeśli tych więzi łączących konkretnych ludzi nie ma - rodzina przestaje istnieć. I dlatego więzi są tak ważne. Tak ważne jest ich budowanie i umacnianie.

Zobacz więcej

Ten zimny drań, mój Wewnętrzny Krytyk

Przez lata zabierał mi nadzieję, entuzjazm, energię życiową... Podważał moje poczucie własnej wartości, niszczył związki partnerskie. Prowadził ze mną niekończącą się wojnę...

Zobacz więcej

Zaklęcia przeciw lękom

Każdej nauce towarzyszą mity, przesądy, przekonania. Dziś o magii (bardziej niż mitach) związanej ze zdawaniem egzaminów.

Zobacz więcej

Konflikt zamyka umysł

Dlaczego pociąga nas polityka? Czy nasze opinie są jedynie słuszne? Dlaczego politycy twierdzą zazwyczaj, że media faworyzują drugą stronę? Kto wierzy w spiskową teorię dziejów?

Zobacz więcej

Aktywna imaginacja według Junga

Aktywną imaginację można ćwiczyć - i wyćwiczyć.

Zobacz więcej

Atrakcyjni ryzykanci

Na 100 młodych kobiet zapytanych, z kim wolałyby pójść na randkę z pilotem lub księgowym - ponad 95 wybiera pilota prawie natychmiast.

Zobacz więcej

Kiedy duch słucha się duszy

Masz prawo być zdenerwowany, ale umiej zrozumieć drugiego człowieka, nie jego oceniaj, ale jego uczynek. Wybacz mu jego czyn albo osądź ten czyn, ale nie osądzaj człowieka.

Zobacz więcej

Rozważania o niebieskich migdałach

Wyobraźnia scala to, co niemożliwe do scalenia. Tworzy światy nieistniejące, a istniejące nasyca barwą i sensem. A potem łączy jedne z drugimi. Zmusza do wędrowania.

Zobacz więcej

Hipnoza i wyobraźnia

Badacze zawsze zdawali sobie sprawę z tego, że ludzie mają różną podatność hipnotyczną, ale dopiero niedawno zaczęto poszukiwać odpowiedzi na pytanie o przyczynę tego stanu rzeczy.

Zobacz więcej

Praktycznie

Różne wyjścia z sytuacji bez wyjścia

Chcemy żyć w dobrym zdrowiu, bez trosk i zmartwień. Ale tak się na ogół nie zdarza. Jak radzimy sobie w trudnych sytuacjach? W jaki sposób spostrzegamy swoje problemy?

Zobacz więcej