Charaktery - 5 / 2013 / Spis treści

Wstęp

Matki i córki

Chcąc nie chcąc, przyglądamy się różnorodnym relacjom między matkami i córkami oraz córkami i matkami.

Zobacz więcej

Na temat

Moja matka kocha siebie

Z jednej strony pielęgnujemy przesłodzony obraz matki, która karmi, troszczy się i nigdy nie przestaje kochać. Z drugiej zaś strony gabinety terapeutyczne wypełniają wspomnienia córek o trudnych relacjach z matką. Brzmi w nich żal, bo czegoś ważnego w dzieciństwie im zabrakło. Słychać gniew, bo zamiast tego matki obarczyły je jakimś ciężarem ponad miarę. I niosą go do dziś. Dlaczego? Po co?

Zobacz więcej

Raport z matczynych nadużyć

Nadużywanie córek przez matki zaczyna się wcześnie i przebiega subtelnie, aż dochodzi do całkowitego zniewolenia. Gdy córka została zmolestowana do zbyt bliskiego związku z matką, tkwi w nim nawet po śmierci matki - opowiada Lubomira Szawdyn, psychoterapeutka.

Zobacz więcej

Praktycznie

Wampiry są wśród nas

Nie żywią się krwią, lecz życiową energią i emocjami innych. Nie odstraszysz ich czosnkiem, drewnianym kołkiem, lecz odpowiednim zachowaniem i postawą. Wampiry emocjonalne są wśród nas. Jak je rozpoznać? Jak sobie z nimi radzić?

Zobacz więcej

Kto się boi śmiechu

Z czego się śmiejecie? Z samych siebie się śmiejecie... - tak kończy się Rewizor Mikołaja Gogola. To uświadamia nam podstawową prawdę: lubimy się śmiać, ale najbardziej... z innych. Choć niektórzy śmiechu unikają jak ognia.

Zobacz więcej

Emocje na logikę

Lubimy myśleć, że działamy logicznie, że podejmujemy uzasadnione decyzje i trafnie oceniamy sytuację. Dlaczego zatem tak łatwo dajemy się uwieść impulsom i urokom chwili?

Zobacz więcej

Zastanów się, by nie zapłakać

Emocje powodują, że szybko i bez marnowania energii możemy wybrać jeden wariant spośród wielu innych. Refleksja uchroni nas przed płaczem z powodu impulsywnej decyzji - wyjaśnia prof. Fritz Strack.

Zobacz więcej

Szkodliwe siedzenie

Jeśli co najmniej 11 godzin dziennie siedzisz przy biurku lub stole, do pracy jeździsz autem, nie uprawiasz żadnego sportu, a wolny czas spędzasz przed telewizorem, to za kilka lat możesz odczuć skutki... hipokinezji. To nowe cywilizacyjne schorzenie.

Zobacz więcej

Medytacja daje trzeźwość

Medytacja jest podstawowym elementem nowatorskiego programu leczenia osób uzależnionych, który dotarł właśnie do Polski. W jaki sposób pomaga ona zachować abstynencję i zmienić życie?

Zobacz więcej

Między ojcem a synem

Chcesz być dobrym ojcem? Naucz się zauważać i nazywać doświadczane przez siebie i innych emocje, a także kierować nimi i je wyrażać. Mężczyźni o wysokiej inteligencji emocjonalnej są bliżsi i bardziej zrozumiali dla swoich synów.

Zobacz więcej

Nowy partner, stare dzieci

Krystyna chce ułożyć sobie życie z nowym partnerem, ale to komplikuje jej relacje z dziećmi. Rodzina... Kto do niej należy? Jakie przeszkody napotyka ten, kto chce stać się jej częścią?

Zobacz więcej

Kochać z pokorą

Wielu z nas słowo proszę z trudem przechodzi przez gardło. Bo poprosić, to znaczy przyznać, że sam sobie nie poradzę.

Zobacz więcej

Laboratorium

Mózg testujący hipotezy [psychologia dziś]

Jaki jest świat wokół nas? To zależy od tego, czego oczekujemy. Nasz mózg stale przewiduje, co stanie się w naszym otoczeniu, i w oparciu o informacje napływające ze zmysłów sprawdza trafność swoich prognoz.

Zobacz więcej

Pamięć absolutna [psychologia dziś]

Zaledwie garstka ludzi na świecie może pochwalić się pamięcią doskonałą. Osoby te świetnie pamiętają każdy szczegół ze swojego życia. Wydawałoby się, że taka superpamięć jest godna pozazdroszczenia. A jednak jest ciężarem.

Zobacz więcej

Tajemnica małego Alberta [psychologia dziś]

Mały Albert przeszedł do historii za sprawą Johna Watsona i Rosalie Rayner - eksperymentując z nim, opisali, jak przebiega warunkowanie lęku. Dziś okazuje się, że słynne badanie w najlepszym razie było nierzetelne, w najgorszym - było fikcją.

Zobacz więcej

W pogoni za dwiema teoriami [psychologia dziś]

Jak przeciwdziałać uprzedzeniom, dyskryminacji i konfliktom międzygrupowym? Thomas Pettigrew przez wiele lat szukał odpowiedzi na to pytanie. Jego badania potwierdzają, jak ważny jest tu kontakt między grupami.

Zobacz więcej

I

fot. Damin Kramski

Wszystko ma swoją kolej, miejsce i czas

Kto jak kto, ale my, katolicy, którzy codziennie powtarzamy „Odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom”, potrafimy ranić pogardą - mówił ks. Jan Kaczkowski w wywiadzie udzielonym "Charakterom".

Zobacz więcej

Nasz brat niedźwiedź

Przegoni watahę wilków ucztującą na świeżo upolowanej zdobyczy. Schowa się tak, że turyści prawie depczą mu po łapach i nie zauważą. Na ogół żyje samotnie i nie lubi swoich.

Zobacz więcej

Nauka i nieskończoność

Gdyby naukowcy nie wierzyli, że wiedza doskonała jest czymś realnym, nie szukaliby lepszych teorii i nie pogłębiali aktualnej wiedzy.

Zobacz więcej