Charaktery - 5 / 2013 / Spis treści

Wstęp

Matki i córki

Chcąc nie chcąc, przyglądamy się różnorodnym relacjom między matkami i córkami oraz córkami i matkami.

Zobacz więcej

Na temat

Moja matka kocha siebie

Z jednej strony pielęgnujemy przesłodzony obraz matki, która karmi, troszczy się i nigdy nie przestaje kochać. Z drugiej zaś strony gabinety terapeutyczne wypełniają wspomnienia córek o trudnych relacjach z matką. Brzmi w nich żal, bo czegoś ważnego w dzieciństwie im zabrakło. Słychać gniew, bo zamiast tego matki obarczyły je jakimś ciężarem ponad miarę. I niosą go do dziś. Dlaczego? Po co?

Zobacz więcej

Raport z matczynych nadużyć

Nadużywanie córek przez matki zaczyna się wcześnie i przebiega subtelnie, aż dochodzi do całkowitego zniewolenia. Gdy córka została zmolestowana do zbyt bliskiego związku z matką, tkwi w nim nawet po śmierci matki - opowiada Lubomira Szawdyn, psychoterapeutka.

Zobacz więcej

Praktycznie

Kto się boi śmiechu

Z czego się śmiejecie? Z samych siebie się śmiejecie... - tak kończy się Rewizor Mikołaja Gogola. To uświadamia nam podstawową prawdę: lubimy się śmiać, ale najbardziej... z innych. Choć niektórzy śmiechu unikają jak ognia.

Zobacz więcej

Emocje na logikę

Lubimy myśleć, że działamy logicznie, że podejmujemy uzasadnione decyzje i trafnie oceniamy sytuację. Dlaczego zatem tak łatwo dajemy się uwieść impulsom i urokom chwili?

Zobacz więcej

Zastanów się, by nie zapłakać

Emocje powodują, że szybko i bez marnowania energii możemy wybrać jeden wariant spośród wielu innych. Refleksja uchroni nas przed płaczem z powodu impulsywnej decyzji - wyjaśnia prof. Fritz Strack.

Zobacz więcej

Szkodliwe siedzenie

Jeśli co najmniej 11 godzin dziennie siedzisz przy biurku lub stole, do pracy jeździsz autem, nie uprawiasz żadnego sportu, a wolny czas spędzasz przed telewizorem, to za kilka lat możesz odczuć skutki... hipokinezji. To nowe cywilizacyjne schorzenie.

Zobacz więcej

Medytacja daje trzeźwość

Medytacja jest podstawowym elementem nowatorskiego programu leczenia osób uzależnionych, który dotarł właśnie do Polski. W jaki sposób pomaga ona zachować abstynencję i zmienić życie?

Zobacz więcej

Między ojcem a synem

Chcesz być dobrym ojcem? Naucz się zauważać i nazywać doświadczane przez siebie i innych emocje, a także kierować nimi i je wyrażać. Mężczyźni o wysokiej inteligencji emocjonalnej są bliżsi i bardziej zrozumiali dla swoich synów.

Zobacz więcej

Nowy partner, stare dzieci

Krystyna chce ułożyć sobie życie z nowym partnerem, ale to komplikuje jej relacje z dziećmi. Rodzina... Kto do niej należy? Jakie przeszkody napotyka ten, kto chce stać się jej częścią?

Zobacz więcej

I

Nasz brat niedźwiedź

Przegoni watahę wilków ucztującą na świeżo upolowanej zdobyczy. Schowa się tak, że turyści prawie depczą mu po łapach i nie zauważą. Na ogół żyje samotnie i nie lubi swoich.

Zobacz więcej

Nauka i nieskończoność

Gdyby naukowcy nie wierzyli, że wiedza doskonała jest czymś realnym, nie szukaliby lepszych teorii i nie pogłębiali aktualnej wiedzy.

Zobacz więcej