Charaktery - 5 / 2011 / Spis treści

Wstęp

We dwoje

Bycie z sobą to jedność, która nieraz nieoczekiwanie zapowiada samotność.

Zobacz więcej

Na temat

Para - dwoje na wulkanie uczuć 

Nie czarujmy się: związek to układ. Stosujemy wobec partnera tysiące trików, mechanizmów, narzędzi kontroli i przyciągania, żeby go utrzymać przy sobie i żeby nie zostać odrzuconym, wypchniętym poza układ.

Zobacz więcej

Miłość w laboratorium 

Trzy minuty obserwacji partnerów wystarczą badaczom relacji z Seattle, by przewidzieć, czy zakochani stworzą szczęśliwe małżeństwo, czy rozwiodą się po pierwszym dziecku. O eksperymentach w Laboratorium Miłości opowiada dr RENAY BRADLEY.

Zobacz więcej

Praktycznie

Dzieci presji 

Wychowywanie dziecka to dziś skrzyżowanie zawodów sportowych i tworzenia topowego produktu. Jesteś rodzicem curlingowym czy helikopterowym?

Zobacz więcej

Nieświęte napady 

Starożytni uważali,że drgawki epileptyków to efekt ingerencji bogów, którzy bawią się nimi jak kukiełkami. Dziś wiadomo, że w padaczce nie ma nic nadprzyrodzonego. Wszystko przez nadmiernie aktywne neurony...

Zobacz więcej

Życie po traumie 

Większość dorosłych dzieci alkoholików daje sobie radę bez profesjonalnej pomocy, ale szukają jej, bo pragną żyć lepiej. O czym powinni pamiętać ich terapeuci?

Zobacz więcej

Kat domowy 

Prześladowca i oprawca ma czasem twarz... najbliższej osoby: rodzica, męża, żony, brata!Rani skutecznie, bo z bliska. Dobrze wie, co najbardziej zaboli. Dlaczego ofiara nie ucieka? Dlaczego z czasem sama staje się katem?

Zobacz więcej

Żal od początku do końca

Codziennie towarzyszy im smutek, myślami są gdzieś daleko. Ich życie stoi w miejscu i nie mogą zrobić kroku, bo... nie dokończyli żałoby po kimś, kogo kochali.

Zobacz więcej

Laboratorium

Baron z Capri 

Zwierzę jest maszyną, posiada coś w rodzaju duszy, czy może przeżywa radość i cierpienie podobnie jak człowiek? Jaki jest świat według kleszcza? Niemiecki biolog Jakob von Uexküll stworzył na ten temat całą teorię...

Zobacz więcej

I

Wiara w dodatku 

Trochę boli mnie, że w nauczaniu Kościoła słyszy się tylko narzekania, a zapomina się o tym, że młodzi mają teraz w pewnym sensie „pod górkę” - mówi ksiądz JACEK PRUSAK. Gdzie dziś młodzież szuka alternatywnych duchowości?

Zobacz więcej