Charaktery - 5 / 2011 / Spis treści

Wstęp

We dwoje

Bycie z sobą to jedność, która nieraz nieoczekiwanie zapowiada samotność.

Zobacz więcej

Magia cyfr 

U niektórych już sama myśl o matematyce wywołuje krople zimnego potu na skroniach. Dlaczego? Przecież w mózgu są ośrodki wyspecjalizowane w operowaniu cyframi.

Zobacz więcej

Cena róży 

Krytycy współczesnej cywilizacji mówią, że naszym życiem steruje konsumpcja. Czy rzeczywiście świat zapomina o innych wartościach i przypisuje wszystkiemu wymierną cenę? Jak na sprzedaż towarów wpływają nazwy?

Zobacz więcej

Na temat

Para - dwoje na wulkanie uczuć 

Nie czarujmy się: związek to układ. Stosujemy wobec partnera tysiące trików, mechanizmów, narzędzi kontroli i przyciągania, żeby go utrzymać przy sobie i żeby nie zostać odrzuconym, wypchniętym poza układ.

Zobacz więcej

Miłość w laboratorium 

Trzy minuty obserwacji partnerów wystarczą badaczom relacji z Seattle, by przewidzieć, czy zakochani stworzą szczęśliwe małżeństwo, czy rozwiodą się po pierwszym dziecku. O eksperymentach w Laboratorium Miłości opowiada dr RENAY BRADLEY.

Zobacz więcej

Praktycznie

Kod bliskich związków

Psychologia ma przepis na to, jak znaleźć właściwego partnera. To podobno łatwiejsze niż nam się wydaje: wystarczy poznać style przywiązania.

Zobacz więcej

Dzieci presji 

Wychowywanie dziecka to dziś skrzyżowanie zawodów sportowych i tworzenia topowego produktu. Jesteś rodzicem curlingowym czy helikopterowym?

Zobacz więcej

Chodzę po świecie, czy świat po mnie? 

Możemy powiedzieć: spóźniłem się na autobus albo: autobus mi uciekł.Mówiąc, przypisujemy sobie role, które zdradzają, czy widzimy siebie jako twórców, bohaterów sytuacji, czy jako ofiary, przeciwko którym sprzymierzył się cały świat...

Zobacz więcej

7 ścieżek dobra 

Jak rozwijać w sobie dobro? Mistycy i przewodnicy duchowi doradzają żmudne ćwiczenia, psychologowie - zaskakujące i proste metody...

Zobacz więcej

W głąb uczuć 

Nasze namiętności mogą sprawić, że kompletnie stracimy głowę. Pod ich wpływem robimy czasem rzeczy, których po przemyśleniu nigdy byśmy nie zrobili.Czym są emocje i skąd się bierze ich ogromna moc?

Zobacz więcej

Broń zwana metaforą 

Metafora jest jak brzytwa. Wyostrza sens, pozwala na cięte riposty, zbija przeciwnika z tropu i przenosi go tam, gdzie chcemy. Ale można się nią skaleczyć. Źle użyta bywa groźna jak... małpa z brzytwą.

Zobacz więcej

Nieświęte napady 

Starożytni uważali,że drgawki epileptyków to efekt ingerencji bogów, którzy bawią się nimi jak kukiełkami. Dziś wiadomo, że w padaczce nie ma nic nadprzyrodzonego. Wszystko przez nadmiernie aktywne neurony...

Zobacz więcej

Życie po traumie 

Większość dorosłych dzieci alkoholików daje sobie radę bez profesjonalnej pomocy, ale szukają jej, bo pragną żyć lepiej. O czym powinni pamiętać ich terapeuci?

Zobacz więcej

Kat domowy 

Prześladowca i oprawca ma czasem twarz... najbliższej osoby: rodzica, męża, żony, brata!Rani skutecznie, bo z bliska. Dobrze wie, co najbardziej zaboli. Dlaczego ofiara nie ucieka? Dlaczego z czasem sama staje się katem?

Zobacz więcej

Gdy emocje ciężko strawić...

Co dziesiąty mieszkaniec Ziemi ma wrzody. Cierpią na nie osoby w każdym wieku, nawet kilkuletnie dzieci. Co powoduje kłopoty z trawieniem - geny, bakterie czy stres?

Zobacz więcej

Żal od początku do końca

Codziennie towarzyszy im smutek, myślami są gdzieś daleko. Ich życie stoi w miejscu i nie mogą zrobić kroku, bo... nie dokończyli żałoby po kimś, kogo kochali.

Zobacz więcej

Laboratorium

Baron z Capri 

Zwierzę jest maszyną, posiada coś w rodzaju duszy, czy może przeżywa radość i cierpienie podobnie jak człowiek? Jaki jest świat według kleszcza? Niemiecki biolog Jakob von Uexküll stworzył na ten temat całą teorię...

Zobacz więcej

I

Wiara w dodatku 

Trochę boli mnie, że w nauczaniu Kościoła słyszy się tylko narzekania, a zapomina się o tym, że młodzi mają teraz w pewnym sensie „pod górkę” - mówi ksiądz JACEK PRUSAK. Gdzie dziś młodzież szuka alternatywnych duchowości?

Zobacz więcej