Charaktery - 5 / 2008 / Spis treści

Wstęp

Pracowity koneksjonista

To musiało wyglądać komicznie: student siadał przed dzieckiem i stroił miny, które miały odzwierciedlać jakieś przedmioty, liczby czy słowa. Dziecko odgadywało o czym badacz myśli. Jeśli mu się udało - dostawało cukierka. Ten eksperyment nie potrwał jednak długo: władze uczelni zabroniły jego kontynuacji młodemu Edwardowi Thorndike’owi - bo tak nazywał się ów strojący miny uczony.

Zobacz więcej

Rzeczy pierwsze...14

Bardzo dawno temu usłyszałem, jak pani F. rozróżniała między tym światem i tamtymi światami. Czasem mawiała na tamtym świecie - i wtedy wiadomo było, że mówi o świecie pośmiertnym. Ale czasem mówiła w tamtym świecie - i nie miało to nic wspólnego ze światem pośmiertnym, choć można by powiedzieć, że miało coś wspólnego z wędrówkami duszy.

Zobacz więcej

Twoja kopia w innym świecie

Pojawił się nowy ląd. Tym, którzy wciąż szukają miejsca dla siebie, wydaje się on wręcz rajem. Ten ląd - wirtualny świat - liczy już miliony obywateli. Codziennie, dzięki Sieci, miliony usiłują zasmakować tam drugiego, szczęśliwszego życia. Tworzą swoje nowe tożsamości, uprawiają seks, walczą o władzę bądź wielkie pieniądze. „Cyberianie” często są przekonani, że wikłając się w nowe sytuacje i relacje, uciekają od prawdziwego życia i jego problemów. Czy rzeczywiście w cyfrowym świecie kochamy i cierpimy inaczej niż w domach z betonu?

Zobacz więcej

Autentyczna imitacja

Second Life często niepotrzebnie się demonizuje. Tymczasem to nie jest jakiś inny, obcy i niezrozumiały świat. SL to po prostu próba odwzorowania dobrze nam znanej rzeczywistości - przekonuje dr Andrzej Wodecki. Dr Andrzej Wodecki (andrzej.wodecki@gmail.com), od lat związany jest z UMCS w Lublinie. W 1999 r. obronił doktorat z fizyki teoretycznej, od 2001 kierował projektem Polskiego Uniwersytetu Wirtualnego (www.puw.pl). W branży e-learning pracuje więc praktycznie od samego jej początku w Polsce, realizując projekty nie tylko akademickie (m.in. właśnie PUW, Wirtualny Kampus UMCS, Second Life), ale też biznesowe. Konsultant i trener w zakresie biznesu elektronicznego oraz wdrożeń zintegrowanych systemów informatycznych wspomagających zarządzanie dużymi organizacjami. Pasjonat zagadnień cyberkultury, literatury fantasy (polskiej), kultury antycznej oraz mitologii. Inicjator projektu wykorzystania Second Life na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie - pionierskiego przedsięwzięcia tego typu w Polsce.

Zobacz więcej

Tata supernianią

Rola tatusia sprowadza się zwykle do popychacza wózka, gapia, albo asystenta, który podaje obsługującej niemowlaka żonie waciki, chusteczki, pieluchę. To kobiety – strażniczki bezpieczeństwa maleństwa – ustalają zasady opieki nad dzieckiem. I to zwykle same kobiety eliminują z wychowania dziecka mężczyznę. A on, chcąc być ojcem, powinien o to powalczyć – uważa Dorota Zawadzka, telewizyjna Superniania.

Zobacz więcej

Emocje szarej myszki

Czy pies może być optymistą, a kot mieć skłonności do depresji? Psychologowie zwierząt nie mają wątpliwości: zwierzęta posiadają osobowość, a różnice osobowościowe między nimi można precyzyjnie zmierzyć.

Zobacz więcej

Psychoterapia, moje życie

Zaczęło się wszystko na łóżkach pacjentów. Potem były halucynacje w zbiorniku wodnym i stany świadomości zmienione na wirówkach. Jerzy Mellibruda wspomina, jak powstawała psychoterapia polska. A co ona oferuje, jak, gdzie i za ile można z niej skorzystać - opisujemy szczegółowo w naszym przewodniku po psychoterapii, który właśnie się ukazał w najnowszym numerze „Psychologii Dziś”. Dr hab. Jerzy Mellibruda jest profesorem w SWPS, certyfikowanym psychoterapeutą i superwizorem psychoterapii. Kieruje Katedrą Psychologii Uzależnień, Przemocy i Sytuacji Kryzysowych oraz Profesjonalną Szkołą Psychoterapii SWPS, a także integracyjnym programem szkolenia klinicznego w ośrodku psychoterapeutycznym Instytutu Psychologii Zdrowia. Założyciel i dyrektor Instytutu Psychologii Zdrowia PTP.

Zobacz więcej

Psychologia na ulicy

- Jeżeli X jest interesującym lub ważnym społecznie aspektem pamięci, to psychologowie prawie wcale nie badali X - stwierdził 30 lat temu amerykański psycholog Ulric Neisser. I poddał miażdżącej krytyce całe dotychczasowe badania nad pamięcią. Spór, jaki wówczas rozpalił, nie wygasa do dziś. Wciąż otwarte jest pytanie: czy lepiej eksperymentować w laboratorium, czy na ulicy?

Zobacz więcej

Mind wide open

Jak i dlaczego zupełnie nieświadomie poddajemy się wpływom rzeczy i ludzi wyjaśnia Christian Jarrett w artykule „Mind wide open”, który ukazał się w kwietniowym numerze „The Psychologist”. Poniżej publikujemy tekst w oryginalnej wersji językowej. „The Psychologist”, wydawany przez renomowane Brytyjskie Towarzystwo Psychologiczne, współpracuje w Polsce wyłącznie z „Charakterami”.

Zobacz więcej

Muzyczna uczta umysłu

Czy mózgi muzyków różnią się od mózgów ludzi, którzy muzyki nie tworzą? Czy to możliwe, że słynny motyw w Bolerze był symptomem choroby Ravela? Czy muzyczny geniusz – taki jak np. Mozarta – można wyrobić ćwiczeniami? I jak w ogóle muzyka w mózgu gra?

Zobacz więcej

Fantom - duch z ciała

Fantomowe kończyny i doznania fascynują naukowców, a laików wprawiają w zdumienie. Nawet po amputacji nogi lub ręki ich obraz funkcjonuje w ludzkim mózgu. Jak to jest możliwe? Dlaczego fantomowe nogi i ręce swędzą równie mocno jak realne?

Zobacz więcej

150 centymetrów cierpienia

Ewa straciła przyjaciół, Rafał pracę, a Marek może stracić życie. Wszystko przez jelito grube. Związane z nim schorzenia pogarszają jakość życia pacjentów bardziej niż migrena, astma, depresja czy cukrzyca, a nieleczone mogą powodować nowotwór i śmierć. Schorzenia jelita, choć tak boleśnie cielesne, są także chorobami duszy.

Zobacz więcej

Kto temu najmniejszemu sączy zło...

Kiedy zło atakuje dziecko, chce w nim zabić jego dziecięctwo - stan wybrany przez Boga i określający naszą relację z Nim. Odcina też dorosłego od dziecka, jakie nosi w sobie. Szczególnie dramatyczne zapętlenie w zło odsłania wykorzystywanie seksualne dzieci, zwłaszcza gdy stają się ofiarami osób „zwyczajowo” związanych z sacrum. Jak łatwo wtedy dać się nabrać złu.

Zobacz więcej

Praktycznie

Znieczulenie bolesne

Depresja dopada co dziesiątą osobę na świecie. Już teraz stanowi czwarty co do ważności problem zdrowotny, a przewiduje się, że w 2020 roku będzie już na drugim miejscu. Depresja jest uleczalna. Jak można ją leczyć?

Zobacz więcej

Ze strefy cienia

Mam 23 lata. Czasami wciąż jeszcze chce mi się krzyczeć, płakać, czuję żal i złość. Tylko dlatego, że moi rodzice nie stanęli na wysokości zadania, by z miłością wychować swoje dziecko. Ojciec jest alkoholikiem. Matka osobą współuzależnioną.

Zobacz więcej

Ciągle uciekam

Jestem DDA. Ludzie postrzegają mnie jako silną osobę, dobrze radzę sobie na uczelni, jestem chwalona w pracy. Nie mam jednak w ogóle przyjaciół, tylko kilkoro znajomych. 

Zobacz więcej