Charaktery - 5 / 2008 / Spis treści

Wstęp

Pracowity koneksjonista

To musiało wyglądać komicznie: student siadał przed dzieckiem i stroił miny, które miały odzwierciedlać jakieś przedmioty, liczby czy słowa. Dziecko odgadywało o czym badacz myśli. Jeśli mu się udało - dostawało cukierka. Ten eksperyment nie potrwał jednak długo: władze uczelni zabroniły jego kontynuacji młodemu Edwardowi Thorndike’owi - bo tak nazywał się ów strojący miny uczony.

Zobacz więcej

Rzeczy pierwsze...14

Bardzo dawno temu usłyszałem, jak pani F. rozróżniała między tym światem i tamtymi światami. Czasem mawiała na tamtym świecie - i wtedy wiadomo było, że mówi o świecie pośmiertnym. Ale czasem mówiła w tamtym świecie - i nie miało to nic wspólnego ze światem pośmiertnym, choć można by powiedzieć, że miało coś wspólnego z wędrówkami duszy.

Zobacz więcej

Twoja kopia w innym świecie

Pojawił się nowy ląd. Tym, którzy wciąż szukają miejsca dla siebie, wydaje się on wręcz rajem. Ten ląd - wirtualny świat - liczy już miliony obywateli. Codziennie, dzięki Sieci, miliony usiłują zasmakować tam drugiego, szczęśliwszego życia. Tworzą swoje nowe tożsamości, uprawiają seks, walczą o władzę bądź wielkie pieniądze. „Cyberianie” często są przekonani, że wikłając się w nowe sytuacje i relacje, uciekają od prawdziwego życia i jego problemów. Czy rzeczywiście w cyfrowym świecie kochamy i cierpimy inaczej niż w domach z betonu?

Zobacz więcej

Emocje szarej myszki

Czy pies może być optymistą, a kot mieć skłonności do depresji? Psychologowie zwierząt nie mają wątpliwości: zwierzęta posiadają osobowość, a różnice osobowościowe między nimi można precyzyjnie zmierzyć.

Zobacz więcej

Psychoterapia, moje życie

Zaczęło się wszystko na łóżkach pacjentów. Potem były halucynacje w zbiorniku wodnym i stany świadomości zmienione na wirówkach. Jerzy Mellibruda wspomina, jak powstawała psychoterapia polska. A co ona oferuje, jak, gdzie i za ile można z niej skorzystać - opisujemy szczegółowo w naszym przewodniku po psychoterapii, który właśnie się ukazał w najnowszym numerze „Psychologii Dziś”. Dr hab. Jerzy Mellibruda jest profesorem w SWPS, certyfikowanym psychoterapeutą i superwizorem psychoterapii. Kieruje Katedrą Psychologii Uzależnień, Przemocy i Sytuacji Kryzysowych oraz Profesjonalną Szkołą Psychoterapii SWPS, a także integracyjnym programem szkolenia klinicznego w ośrodku psychoterapeutycznym Instytutu Psychologii Zdrowia. Założyciel i dyrektor Instytutu Psychologii Zdrowia PTP.

Zobacz więcej

Psychologia na ulicy

- Jeżeli X jest interesującym lub ważnym społecznie aspektem pamięci, to psychologowie prawie wcale nie badali X - stwierdził 30 lat temu amerykański psycholog Ulric Neisser. I poddał miażdżącej krytyce całe dotychczasowe badania nad pamięcią. Spór, jaki wówczas rozpalił, nie wygasa do dziś. Wciąż otwarte jest pytanie: czy lepiej eksperymentować w laboratorium, czy na ulicy?

Zobacz więcej

Praktycznie

Znieczulenie bolesne

Depresja dopada co dziesiątą osobę na świecie. Już teraz stanowi czwarty co do ważności problem zdrowotny, a przewiduje się, że w 2020 roku będzie już na drugim miejscu. Depresja jest uleczalna. Jak można ją leczyć?

Zobacz więcej

Ze strefy cienia

Mam 23 lata. Czasami wciąż jeszcze chce mi się krzyczeć, płakać, czuję żal i złość. Tylko dlatego, że moi rodzice nie stanęli na wysokości zadania, by z miłością wychować swoje dziecko. Ojciec jest alkoholikiem. Matka osobą współuzależnioną.

Zobacz więcej

Ciągle uciekam

Jestem DDA. Ludzie postrzegają mnie jako silną osobę, dobrze radzę sobie na uczelni, jestem chwalona w pracy. Nie mam jednak w ogóle przyjaciół, tylko kilkoro znajomych. 

Zobacz więcej