Charaktery - 5 / 2006 / Spis treści

Wstęp

Scenariusze życia małżeńskiego

Andrzej Wiśniewski jest doktorem filozofii i psychoterapeutą, superwizorem treningu grupowego i psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Pracował w Poradni Synapsis. Obecnie prowadzi terapię par w Laboratorium Psychoedukacji. Napisał (razem z Katarzyną Grocholą) książki „Związki i rozwiązki miłosne” oraz „Gry i zabawy małżeńskie i pozamałżeńskie”.

Zobacz więcej

Zaufaj swojej głowie

Są tacy, którzy już na pierwszy rzut oka wzbudzają nasze zaufanie. Patrzymy na nich i wiemy: to ktoś, z kim można konie kraść. Ale bywa też odwrotnie: spotykamy kogoś i od początku budzi on naszą nieufność. Skąd się bierze zaufanie? Czy można je wzbudzić, używając „eliksiru zaufania”?

Zobacz więcej

Pomieszanie zmysłów

Dla niektórych ludzi każde słowo ma swój własny kolor. Dla innych tylko cyfry mają barwy. U kolejnych dźwięki wywołują wrażenia dotykowe. O synestezji - zjawisku, które może wzbogacać odbiór świata, ale i doprowadzać do rozpaczy.

Zobacz więcej

Seks nie wisi w powietrzu

Po co chodzimy ze sobą do łóżka? Czy seks wiąże na trwałe? Czy ona zawsze powinna chcieć, a on móc? Co zrobić, gdy namiętność mija?

Zobacz więcej

Praktycznie

fot. Bokeshi/istockphoto

Jak się związać, by się nie rozwiązać

Czy jest recepta na dobry związek? Czy jeśli unikniemy opisanych błędów, możemy liczyć na trwałość tego, co zwiążemy? Niekoniecznie. Związki nie są wynikiem algorytmów, lecz intuicji, w którą wyposażyła nas natura.

Zobacz więcej

Laboratorium

fot. selimaksan/istockphoto

Kolumb psychologii

Chociaż Freud w podróży w nieznane zakamarki psychiki zapuścił się dalej, niż jego poprzednicy, tak naprawdę nie dotarł chyba do istoty rzeczy. Zdaje się ona być wciąż nieopisana i nieodkryta. 6 maja mija 160. rocznica urodzin twórcy psychoanalizy.

 

Zobacz więcej