Charaktery - 5 / 2006 / Spis treści

Wstęp

Dokładka 17

bo byczo u poety/ bo u poety cztery żony/ a z każdą dawno rozwiedziony/ a ja lubię kobiety/ ja chciałbym być poetą/

Zobacz więcej

Scenariusze życia małżeńskiego

Andrzej Wiśniewski jest doktorem filozofii i psychoterapeutą, superwizorem treningu grupowego i psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Pracował w Poradni Synapsis. Obecnie prowadzi terapię par w Laboratorium Psychoedukacji. Napisał (razem z Katarzyną Grocholą) książki „Związki i rozwiązki miłosne” oraz „Gry i zabawy małżeńskie i pozamałżeńskie”.

Zobacz więcej

I na zawsze razem? nawet gdy osobno

Kiedyś żyć bez siebie nie mogli, szaleńczo zakochani, dziś nie potrafią już żyć ze sobą, rozczarowani albo niemal obcy sobie. Małżonkowie po iluś tam latach. Namiętność trwa dwa, trzy lata, potem mija zmysłowy szał. Co wtedy pozostaje? Zamiast szukać nowych pożarów, można rozniecić ogień w dotychczasowym związku. Jak to zrobić?

Zobacz więcej

Marzenia spełniane od ręki

„Ekstremalne metamorfozy”, „Chcę mieć znaną twarz”, „Łabędziem być”, „Chcę być piękna” - to tytuły programów, w których kamera towarzyszy przepoczwarzaniu się ludzi. Widzimy, jak skalpel zmienia ich twarze, piersi, biodra. Jak ktoś zyskuje hollywoodzkie zęby, jak wszczepia mu się włosy. Czy ci, którzy dostają nową postać, rzeczywiście stają się kimś innym?

Zobacz więcej

Obywatel wszechświata

Stanisław Lem nie dawał się zaklasyfikować. Filozof, pisarz, biolog, psycholog, politolog, antropolog. O czymkolwiek pisał - z czasem nabierało szczególnej wartości. Interesował się niebywałą liczbą spraw. Zajmował się realiami i prognozą stanu naszego świata, ale też umiał głęboko wyrazić nostalgię wszechświata.

Zobacz więcej

Powstać z popiołów

Jest takie powiedzenie: „Co cię nie zabije, to cię umocni”. Badania potwierdzają, że tak jest. Ludzie potrafią przeżyć największe dramaty i wyjść z nich silniejsi, z większą wiarą w sens życia i bardziej gotowi, by pomagać innym.

Zobacz więcej

Pomocne studium przypadków minionych

Cóż z tego, że mamy wiele doświadczeń, skoro nie potrafimy ich wykorzystać do rozwiązywania nowych problemów? Dominik Wieczorek i Paweł Fortuna podpowiadają, jak sprawniej korzystać ze zdobytej wcześniej wiedzy.

Zobacz więcej

Różne oblicza NLP

W ubiegłym miesiącu opublikowaliśmy artykuł dr. Tomasza Witkowskiego „Na Lodzie Pałac”. Autor, powołując się na wyniki badań, doszedł do wniosku, że psychoterapeutyczna metoda programowania neurolingwistycznego (NLP) nie ma żadnych podstaw naukowych. Stwierdził również, że nie istnieją żadne badania, które potwierdzałyby jej skuteczność. Podważając podstawowe zasady NLP, Tomasz Witkowski przypomniał również przypadki jednego z twórców tej metody, Richarda Bandlera.

Zobacz więcej

Sarmatyzm: pułapki rzekomej doskonałości

Wybujały indywidualizm, pomieszany z ksenofobicznie zabarwionym anarchizmem i niesłychanie wprost wysokim poczuciem własnej wartości. Przekonanie o swojej wyższości wobec sąsiadów. Eurosceptycyzm, ideologicznie podbudowywany... Szlachcica Sarmatę - ikonę modelu ustrojowego chylącej się ku upadkowi Rzeczypospolitej trudno jest uznać za wzór godny do propagowania. A jednak to właśnie on stał się wzorem dla dzisiejszych pogrobowców sarmackiej mentalności. Czyżby czasy się zmieniały, a polskie przywary - nie?

Zobacz więcej

Zaufaj swojej głowie

Są tacy, którzy już na pierwszy rzut oka wzbudzają nasze zaufanie. Patrzymy na nich i wiemy: to ktoś, z kim można konie kraść. Ale bywa też odwrotnie: spotykamy kogoś i od początku budzi on naszą nieufność. Skąd się bierze zaufanie? Czy można je wzbudzić, używając „eliksiru zaufania”?

Zobacz więcej

Pomieszanie zmysłów

Dla niektórych ludzi każde słowo ma swój własny kolor. Dla innych tylko cyfry mają barwy. U kolejnych dźwięki wywołują wrażenia dotykowe. O synestezji - zjawisku, które może wzbogacać odbiór świata, ale i doprowadzać do rozpaczy.

Zobacz więcej

Seks nie wisi w powietrzu

Po co chodzimy ze sobą do łóżka? Czy seks wiąże na trwałe? Czy ona zawsze powinna chcieć, a on móc? Co zrobić, gdy namiętność mija?

Zobacz więcej

Pociąg do ryzyka

Pilot czy księgowy - kto jest bardziej atrakcyjny? Nie ma wątpliwości, że kobiety wybiorą pilota, bo wolą mężczyzn skłonnych do ryzyka. Mężczyźni wiedzą o tym i dlatego ryzykują - na drogach, w biznesie, czy nawet kładąc się przed rozpędzoną lokomotywą.

Zobacz więcej

Słowa, które leczą

„Na tej sali mamy dwie wątroby i jeden żołądek” - to nie początek anegdoty, a autentyczna wypowiedź lekarza, opisującego schorzenia ludzi, których miał leczyć. Specjalizacja w medycynie i coraz doskonalsze możliwości diagnozowania przyczyniają się do tego, iż pacjent traktowany jest przedmiotowo. Lekarze, skupiając się na leczeniu chorych narządów, zapominają, że mają do czynienia z ludźmi- ich oczekiwaniami, lękami, przekonaniami.

Zobacz więcej

Gdy stres ściska serce

Ludzie o osobowości typu D - stresowej - wciąż się zamartwiają, ciągle odczuwają napięcie. Pesymistycznie patrzą na świat, mają skłonności do depresji, a także niskie poczucie własnej wartości. Obwiniają się o wszystko, nie potrafią dzielić się emocjami. To niszczy ich zdrowie. Typ D jest znacznie bardziej narażony na choroby serca, częściej doskwiera mu nadciśnienie, łuszczyca i wrzody - ostrzega Nina Ogińska-Bulik.

Zobacz więcej

Człowiek, który w rubryce „zawód” wpisywał nazwisko

Czy dziś w Polsce czyta się Leca? Przypuszczam, że z rzadka. Czy powodem jest to, że poeta umarł przed czterdziestu już laty? W literackiej pamięci to bardzo względny dystans. Niewątpliwie jednak Lec jakby się nam zagubił. Sam napisał kiedyś: „Zgubiłem zeszyt z moimi nie drukowanymi »Myślami«. Może się z czasem przypomną, ale, niestety, o ile dojrzalsze!”. Na czym polega dojrzewanie Leca? Czym byłyby jego myśli i wiersze dzisiaj, gdyby nam się jednak przypomniały?

Zobacz więcej

Praktycznie

fot. Bokeshi/istockphoto

Jak się związać, by się nie rozwiązać

Czy jest recepta na dobry związek? Czy jeśli unikniemy opisanych błędów, możemy liczyć na trwałość tego, co zwiążemy? Niekoniecznie. Związki nie są wynikiem algorytmów, lecz intuicji, w którą wyposażyła nas natura.

Zobacz więcej

Laboratorium

fot. selimaksan/istockphoto

Kolumb psychologii

Chociaż Freud w podróży w nieznane zakamarki psychiki zapuścił się dalej, niż jego poprzednicy, tak naprawdę nie dotarł chyba do istoty rzeczy. Zdaje się ona być wciąż nieopisana i nieodkryta. 6 maja mija 160. rocznica urodzin twórcy psychoanalizy.

 

Zobacz więcej