Charaktery - 5 / 2005 / Spis treści

Wstęp

Wyjdź z siebie

Choć odarte z tajemniczości i pozbawione religijnej otoczki, transy i ekstazy wciąż są ludziom potrzebne. Pozwalają bowiem na chwilę oderwać się od codziennej gonitwy, wejść w inne rejony świadomości, spotkać się z czymś, co nie jest dostępne wszystkim.

Zobacz więcej

Sam wyznacz swoje granice

Sami budujemy nasze bariery, granice i ograniczenia. Pokonując je, przekraczamy stary sposób zachowania, myślenia o sobie i świecie, czucia własnych uczuć i swojego ciała.

Zobacz więcej

Droga do prawdziwego siebie

Możemy i powinniśmy przekraczać granice osobistych mitów. Dzięki temu przestajemy być nudni i znudzeni, budujemy naszą prawdziwą tożsamość, wciąż na nowo odkrywamy siebie.

Zobacz więcej

Geniusze i szaleńcy

Między geniuszem a szaleństwem istnieje cienka granica. Tym, co przesuwa punkt ciężkości w jedną lub drugą stronę, jest psychotyczność.

Zobacz więcej

Psychopaci są wśród nas

Gdy mamy do czynienia z psychopatą, zazwyczaj nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Nie każdy psychopata jest mordercą czy gwałcicielem.

Zobacz więcej

I chcą, i boją się

Każdego roku w Polsce sądy orzekają ponad czterdzieści tysięcy rozwodów. W rozbitych rodzinach wychowuje się ponad dwa miliony dzieci. Jakie skutki pozostawia rozwód rodziców w psychice dziecka i jak wpływa na jego dorosłe życie? Co łączy dorosłe osoby wywodzące się z rozbitych rodzin?

Zobacz więcej

Dobre i złe od psychologii

Psychologia dała nam wiele ważnych i pożytecznych odkryć, dzięki którym lepiej rozumiemy siebie i innych ludzi, potrafimy wyjaśnić zachowania zarówno małych społeczności, jak i całych narodów. Pozwoliły one także w znacznej mierze zrozumieć skomplikowany proces rozwoju człowieka. Psychologia dała też jednak teorie fałszywe, a nawet niebezpieczne. Znanym polskim psychologom zadaliśmy dwa pytania: Jakie fałszywe lub bałamutne przekonania były albo są wzmacniane przez psychologię? Które z jej odkryć można uznać za szczególnie pożyteczne? Oto, co nam odpowiedzieli.

Zobacz więcej

Einstein za wszelką cenę

Zwiększona liczba zajęć niekoniecznie sprzyja rozwojowi zdolności czy zainteresowań dziecka. Poza tym zabiera mu wolny czas, a rodziców pozbawia chwil bliskości z nim.

Zobacz więcej

Emocje odbite w lustrze

Kiedy rozmawiasz ze znajomym, nie musisz stale sobie uświadamiać, że jest człowiekiem, istotą, która myśli i czuje. Zazwyczaj bez problemu rozumiesz jego wypowiedzi i zachowania, potrafisz wyobrazić sobie jego przeżycia i myśli. To działa system lustrzany mózgu.

Zobacz więcej

Żonglowanie sprzyja mózgowi

Żonglowanie uważamy za cyrkową sztuczkę. Tymczasem systematyczne trenowanie tej umiejętności rozwija mózg i zdolność koncentracji, poprawia koordynację, pozwala utrzymać właściwą postawę ciała. Systematyczne trenowanie żonglowania rozwija mózg i zdolność koncentracji - przekonują Piotr Markiewicz, Mirosław Urban i Paweł Fortuna.

Zobacz więcej

Człowiek według Fromma

Psycholog społeczny, psychoanalityk, filozof, socjolog - lista zainteresowań naukowych Ericha Fromma jest znacząca. Tak samo znaczący jest jego wpływ na współczesną psychologię, a szczególnie na psychoanalizę.

Zobacz więcej

Zaglądanie za krawędź życia

Co łączy alpinistów z mistykami? Dlaczego ludzie chcą zaglądać za krawędź życia? O czym śnią alpiniści na szczytach gór? Czy alpiniści boją się śmierci? - odpowiada Zdzisław Jan Ryn Profesor Zdzisław Jan Ryn jest psychiatrą, specjalistą w dziedzinie medycyny wysokogórskiej. Rozprawę doktorską i rozprawę habilitacyjną poświęcił zaburzeniom pojawiającym się u wspinaczy na największych wysokościach. Do dzisiaj prace te inspirują naukowców na całym świecie. Profesor Ryn uczestniczył w wielu wyprawach w Hindukusz, Andy i Alpy. Należy do grupy 100 lekarzy-alpinistów, którzy przeżyli zarówno chorobę wysokościową, jak i ekstazy na najwyższych górach świata.

Zobacz więcej

Zabiję i pójdę do nieba

Po atakach na WTC upadł stereotyp terrorysty jako młodego, biednego, źle wykształconego muzułmanina, który mówi tylko wersetami z Koranu. Współczesny terrorysta niczym nie różni się od milionów mieszkańców Europy czy Ameryki - z wyjątkiem jednego: fanatycznej nienawiści do kultury zachodniej.

Zobacz więcej

Dwa cierpienia

Na przełomie marca i kwietnia byliśmy świadkami dwóch wydarzeń: śmierci głodowej Terri Schiavo, która przez 15 lat była w stanie wegetacji, oraz odejścia Jana Pawła II, który do końca był świadomy. O refleksje poprosiliśmy Krystynę de Walden-Gałuszko i Ewę Mayzner-Zawadzką. Prof. Krystyna de Walden-Gałuszko jest psychiatrą, krajowym konsultantem ds. medycyny paliatywnej i prezesem Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego. Kieruje Zakładem Medycyny Paliatywnej Akademii Medycznej w Gdańsku. Prof. Ewa Mayzner-Zawadzka jest anestezjologiem, krajowym konsultantem ds. anestezjologii i intensywnej terapii. Kieruje Katedrą Anestezjologii i Intensywnej Terapii Akademii Medycznej w Warszawie.

Zobacz więcej

„Pożyteczne jest dla was moje odejście”

Zmarł Jan Paweł II. Kim był dla każdego z nas? Jaki testament nam zostawił? Dlaczego tak wyrastał ponad wszelkie podziały? Czemu z takim smutkiem żegnali Go wierzący i niewierzący, chrześcijanie i wyznawcy innych religii? Swoimi refleksjami dotyczącymi osoby i nauki Ojca Świętego dzielą się: Alosza Awdiejew, Wojciech Eichelberger, Krzysztof Jedliński, Stanisław Krajewski, Selim Chazbijewicz, Jacek Prusak SJ, Andrzej Płoski, Michał Płoski, Dariusz Bugalski i słuchacze radiowej Trójki.

Zobacz więcej

Inny albo twarz drugiego

Doświadczenie drugiego daje mi doświadczenie twarzy, bycia z drugim twarzą w twarz. Twarz nie jawi mi się jako fenomen, który mogę opisać, jako pewna widzialność. Twarzy nie można zobaczyć, jak widzi się nos, oczy, czoło. Doświadczenie twarzy to przede wszystkim doświadczenie mowy. Twarz mówi. Gdzie jest rozmowa, tam rzeczywiście jesteśmy wobec siebie twarzą w twarz - Jan Andrzej Kłoczowski OP pisze o filozofii Ja zaproponowanej przez Emmanuela Levinasa.

Zobacz więcej

Praktycznie

Smutne mamy

Depresja poporodowa jest prawdopodobnie najmniej poznanym spośród zaburzeń emocjonalnych pojawiających się u kobiet po urodzeniu dziecka. Wiadomo, że dotyka ona co szóstą matkę.

Zobacz więcej