Charaktery - 5 / 2003 / Spis treści

Wstęp

DRŻĄCE CIAŁO ZA PAWIM OGONEM

Rodzic, który wytyka dziecku, że jest grube, to prześladowca. Gdy stwierdza: „Jesteś brzydką pokraką”, to tym samym mówi: „Twoje ciało nigdy nie da ci przyjemności”. I faktycznie ciało zaczyna prześladować. O tym, jak budować dobre relacje z własnym ciałem, mówi psychoterapeuta Krzysztof M. Jusiński w rozmowie z Dorotą Krzemionką-Brózdą.

Zobacz więcej

Ciało w mózgu

Obraz własnego ciała stanowi istotny składnik naszego "ja". Jego właściwe ukształtowanie ma więc niebagatelne znaczenie dla jakości naszego życia.

Zobacz więcej

BEZPIECZNA BARIERA SKÓRY

Ktoś mądry powiedział kiedyś: "Dzieci mieszkają głównie w swoim ciele, a dorośli w swoim umyśle". To zdanie jak najbardziej prawdziwe. Aby się o tym przekonać, wystarczy poobserwować dzieci w pierwszych latach ich życia.

Zobacz więcej

JESTEM TUTAJ...

Co zrobić, żeby wiatr, słońce czy spacer dostarczały przyjemności, takiej fizycznej przyjemności, jak się tego nauczyć? Jak czerpać przyjemność z poczucia własnego ciała? Jak nauczyć się czerpać przyjemność z własnego ciała – podpowiada JADWIGA KOŹMIŃSKA-KINIORSKA.

Zobacz więcej

LUDZIE W PRZESTRZENI

Kiedy architektura sprzyja społeczeństwu obywatelskiemu? Gdzie mieszka klasa metropolitalna? Kto jest zglokalizowany? – odpowiada MARIA LEWICKA. Prof. Maria Lewicka pracuje na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się racjonalnością myślenia i działania, procesami wartościowania, przekonaniami społeczno-politycznymi oraz psychologią środowiskową (wpływ środowiska miejskiego na zachowania ludzi, mapy poznawcze otoczenia, identyfikacja z miejscem, pamięć miejsca). Napisała wiele artykułów i książek. Stale współpracuje z ośrodkami naukowymi w Norwegii i z Uniwersytetem im. Iwana Franka we Lwowie. Pasjonuje się historią Europy Środkowo-Wschodniej, ze szczególnym uwzględnieniem dziedzictwa Austro-Węgier (m.in. Czechy, Galicja Zachodnia i Wschodnia), a także historią Lwowa i Warszawy. Lubi fotografować. Ma 54 lata.

Zobacz więcej

MÓJ JEST TEN KAWAŁEK ŚWIATA

Kuchnia jest ulubionym terytorium wielu kobiet. Tu nie tylko pracują, ale i czują się na tyle swobodnie, że prowadzą intymne rozmowy wychowawcze z córkami.O tym, jak ważne jest poczucie terytorialności, pisze CZESŁAW MATUSEWICZ.

Zobacz więcej

SCENARIUSZE ŻYCIA

Opanowanie przyszłości polega na refleksyjnym odniesieniu do niej, między innymi poprzez tworzenie scenariuszy wydarzeń możliwych. To jedna z szans do wykorzystania w rozwoju osobistym. Dzięki scenariuszom życia możemy żyć świadomie – uważają ELŻBIETA CHMIELNICKA-KUTER i PIOTR OLEŚ.

Zobacz więcej

KRÓTKA NAUKA UCZENIA

HANNA HAMER radzi, jak przygotowywać się do egzaminów.

Zobacz więcej

RANY MODNE, RYTUALNE ALBO ROZPACZLIWE

Skłonności do zachowań autoagresywnych i autodestrukcyjnych tkwią w każdym z nas. Warto jednak uświadomić sobie, że są różne postacie autoagresji: związane z rytuałami religijnymi lub obyczajowymi (np. obrzezanie), patologiczne (najczęściej związane z zaburzeniami psychicznymi) oraz będące elementem obowiązujących kanonów mody (np. tatuaże).

Zobacz więcej

WOJNA W IRAKU

DANIEL BAR-TAL wyjaśnia, skąd się biorą wojny; URSZULA JAKUBOWSKA opisuje mechanizmy wojennej propagandy; KRZYSZTOF SZYMBORSKI pokazuje, jak Pentagon wykorzystuje dziennikarzy; MACIEJ TOMAL analizuje obiektywizm mediów arabskich.

Zobacz więcej

PRAWDY O SZCZĘŚCIU

Jakiś czas temu rozwiewałem w „Charakterach” (nr 6/2002) popularne mity o szczęściu. Teraz poszukam kilku prawd w znanych powiedzeniach i przysłowiach. JANUSZ CZAPIŃSKI przygląda się przysłowiom o szczęściu.

Zobacz więcej

ŁASKA ŻYCIA

Gdy ojciec Julki popełnił samobójstwo, nikt nie potrafił jej pomóc. Dzisiaj z trudem zaczyna żyć normalnie – pisze ANNA STASZEWSKA.

Zobacz więcej

BROŃ SIĘ PRZED WROGAMI TWOJEGO CZASU

Czas, jedyne co mamy, można nam ukraść tylko za naszą zgodą – uważa MARIA KRÓL-FIJEWSKA.

Zobacz więcej

DRZWI CIAŁA

Je­śli w dzie­ciń­stwie na­sze gra­ni­ce by­ły na­ru­sza­ne, w do­ro­słym ży­ciu trud­no nam się mó­wi "nie" – twierdzi WOJCIECH EICHELBERGER. Gdy tego nie potrafimy, to prędzej czy później pojawią się problemy w naszych związkach z ludźmi. Wojciech Eichelberger jest psychologiem, absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1970 roku pracuje jako psychoterapeuta. Był stypendystą Instytutu Gestalt i Uniwersytetu w Los Angeles. Związany jest z Laboratorium Psychoedukacji w Warszawie od momentu jego powstania. Ma licencję psychoterapeuty i superwizora psychoterapii integralnej. Specjalizuje się w technikach radzenia sobie ze stresem. Jest żonaty, ma dwóch synów.

Zobacz więcej

W CIENIU CIAŁA

Współczesna kultura czyni z ciała więzienie dla duszy – ubolewa MARCIN BROCKI.

Zobacz więcej

Dobry gniew, niedobra agresja

Istnieją emocje, które stwarzają nam duże problemy i które z trudem akceptujemy. Należą do nich między innymi gniew i agresja. W psychologii można zauważyć różne podejścia do tych emocji. Jedni badacze próbują udowodnić konieczność pozbywania się agresji i gniewu, inni przekonują o konieczności ich kontrolowania.

Zobacz więcej

Praktycznie

Nie taki stres straszny

Spocone dłonie, płytki oddech, szaleńcze tempo uderzeń serca, drżenie rąk, zaburzenia żołądkowe, bezsenność... Czyżby twoje życie wisiało na włosku? Nie, to tylko zbliżający się egzamin ze stresem egzaminacyjnym można sobie poradzić.

Zobacz więcej