Charaktery - 5 / 2002 / Spis treści

Wstęp

Dokładka

Josif Brodski napisał, cytując – zdaje się – francuskie porzekadło: "Im bardziej coś się zmienia, tym bardziej pozostaje takie samo – na przykład pogoda. Im bardziej natomiast usiłuje pozostać takie samo, tym bardziej się zmienia – na przykład twarz".

Zobacz więcej

NIE TAKI CZŁOWIEK LUDZKI

Pszczoły poświęcają życie dla własnej społeczności, szympansy prowadzą regularne wojny - jak ludzie. Człowiek zdolny jest do gwałtu czy zabójstwa przybranego potomstwa - jak zwierzę. Nad tym, co w nas zwierzęce, a w zwierzętach ludzkie zastanawia się KRZYSZTOF SZYMBORSKI.

Zobacz więcej

Ile człowieka jest w zwierzęciu

Badanie umysłów zwierząt to także poznawanie tego, co tkwi w ludziach.

Zobacz więcej

JAK SAMARYTANIN SAMARYTANINOWI

Altruiści, narażając swe życie, zostawią po sobie mniej potomstwa. Powinni więc wyginąć. A jednak przetrwali. Dlaczego? - odpowiada JERZY OSIŃSKI.

Zobacz więcej

Małpy też się śmieją

Nie tylko ludzie się śmieją. Potrafią to także robić np. szympansy – dokładnie w tych samych sytuacjach, w których śmiejemy się my sami.

Zobacz więcej

W SŁUŻBIE UTOPII

O tym, czym jest psychologia, o własnych fascynacjach, utopiach i błędach mówi JANUSZ REYKOWSKI w rozmowie z WIESŁAWĄ SOTWIN.

Zobacz więcej

PSYCHOLOGIA TO SPOTKANIE Z SOBĄ I INNYMI

Żeby stać się dobrym psychologiem, trzeba mieć pewne szczególne umiejętności – tłumaczy TOMASZ MARUSZEWSKI.

Zobacz więcej

MIT O WYŻSZOŚCI WYSOKIEJ SAMOOCENY

Wysoka samoocena nie poparta odpowiednimi osiągnięciami może prowadzić do poczucia zagrożenia – ostrzega WILHELMINA WOSIŃSKA.

Zobacz więcej

ZROZUM: BOLI MNIE TO, ŻE CIĘ KRZYWDZĘ

Z empatią jest jak z tlenem: zachłystywanie się nim bywa bardzo niebezpieczne – uważa LUCYNA GOLIŃSKA.

Zobacz więcej

KOP DLA MAŁYSZA

JAN BLECHARZ opowiada, jak Adam Małysz radził sobie z napięciem, rywalami i kibicami.

Zobacz więcej

PAMIĘĆ UTRACONA, PAMIĘĆ ODZYSKANA

Co można zrobić z pamięcią? Czy da się nią sterować? Przyglądamy się niektórym mitom dotyczącym pamięci.Mitom na temat pamięci o przemocy seksualnej przygląda się DOROTA FORTUNA.

Zobacz więcej

SNY Z LABORATORIUM

Sny zawsze frapowały uczonych. Od wieków poszukują więc skutecznych metod ich badania. Szczególnie interesujące okazały się eksperymenty Nathaniela Kleitmana. Udzieliły one odpowiedzi na różne pytania dręczące naukowców. Ale czy na wszystkie? Badania nad śnieniem przeprowadzone przez Nathaniela Kleitmana przyniosły odpowiedzi na różne pytania dręczące uczonych. Ale czy na wszystkie – zastanawia się BARBARA SZMIGIELSKA.

Zobacz więcej

NIEPROSTA HISTORIA INSTYNKTU

Jak zmieniały się poglądy uczonych na temat instynktu – pisze KRZYSZTOF SZYMBORSKI.

Zobacz więcej

CIAŁO, UMYSŁ, DUSZA IV

ANNA MENDAK zachęca do tańca; MAŁGORZATA SOBOL zastanawia się nad czasem uchwyconym tu i teraz; EWA SZPERLICH i DANUTA GRUSZCZYŃSKA radzą, co zrobić, gdy dziecko jest molestowane.

Zobacz więcej

EROTYKA JAKO NIESPODZIANKA

Zawód reżysera jest w gruncie rzeczy uwodzeniem, a ja uwielbiam uwodzić – wyznaje KAZIMIERZ KUTZ.

Zobacz więcej

SŁOWA, OBRAZY, DŹWIĘKI 4

O teatrze Sary Kane piszą MAGDALENA ZIELIŃSKA i MATEUSZ BOROWSKI; BRONISŁAW MAJ interpretuje wiersz MIROSŁAWA WOŹNIAKA; BARTOSZ ŻURAWIECKI pisze o filmie mało znanego reżysera Ferzana Ozpetka; PRZEMYSŁAW TOBOŁA dostrzega nowy wymiar "Władcy Pierścieni".

Zobacz więcej

W CO WIERZYMY, JAK CZYNIMY

Wartości realizowane w codziennym życiu często drastycznie odbiegają od tych wyznawanych. IRENEUSZ KRZEMIŃSKI zastanawia się, dlaczego tak się dzieje.

Zobacz więcej