Charaktery - 5 / 2001 / Spis treści

Wstęp

Podglądanie zamiast, przed i po

Podglądanie bliźnich jest stare jak świat, nigdy jednak nie przybrało takich rozmiarów jak w naszych czasach. Dlaczego? Bo współcześni ludzie tęsknią za intymnością i bliskością z drugim człowiekiem, rozpaczliwie poszukują mocnych więzi rodzinnych i społecznych, których nie potrafią już budować.

Zobacz więcej

Trening mistrzów

Czym jest psychologia sportu? Czy psycholog może pomóc w osiąganiu mistrzostwa? Co może zrobić,gdy przyjdą porażki?

Zobacz więcej

Co nie jest, a co jest w genach

Każdej nauce towarzyszą mity, przesądy, przekonania. Psychologia pod tym względem bije rekordy. Dziś rozprawiamy się z przesądami na temat związków genów i osobowości.

Zobacz więcej

Niezbędność dziadków

Nie tylko wnuki potrzebują dziadków. Dzięki wnukom dziadkowie mają kontakt ze światem, mogą spojrzeć na swoje życie jako dobrze przeżyte. Ale też mogą wnukom pomóc w poszukiwaniu sensu życia.

Zobacz więcej

Skuteczne nauki sposoby

Skuteczne uczenie się polega przede wszystkim na wiernym i szybkim opanowaniu materiału. Ideałem jest zapewne trwałość zapamiętanych treści i swobodne odtwarzanie ich w dowolnych konfiguracjach, bez żmudnego wyszukiwania potrzebnych danych w zakamarkach pamięci. Aby skutecznie się czegoś nauczyć, proponuję skorzystać z wiedzy o efektywnym uczeniu i zastosować w praktyce opisane poniżej zasady.

Zobacz więcej

czy dusza od ciała jest niezależna

Człowiek w akcie śmierci otrzymuje światło, w którym widzi Boga i siebie. Widzi wtedy, ile czasu zmarnował. I to jest właśnie czyściec: moment, kiedy człowiek sam siebie ocenia - mówi Anna Świderkówna.

Zobacz więcej

O potrzebie gwiazdorstwa

Kiedy Georege Orwell publikował w roku 1948 swoją słynną powieść „Rok 1984”, nie podejrzewał, że stworzony przez niego Wielki Brat przeżyje taki renesans na przełomie tysiącleci.

Zobacz więcej