Charaktery - 5 / 2001 / Spis treści

Wstęp

Dokładka

Możemy mieć intymność znacznie łatwiej i szybciej niż kilkadziesiąt lat temu” - piszą prof. Wojciszke i dr Baryła. Czy to, co można dostać „łatwiej i szybciej”, jest jeszcze intymnością?

Zobacz więcej

Podglądanie zamiast, przed i po

Podglądanie bliźnich jest stare jak świat, nigdy jednak nie przybrało takich rozmiarów jak w naszych czasach. Dlaczego? Bo współcześni ludzie tęsknią za intymnością i bliskością z drugim człowiekiem, rozpaczliwie poszukują mocnych więzi rodzinnych i społecznych, których nie potrafią już budować.

Zobacz więcej

Lekcja podglądania

Potajemne podglądanie innych, ciekawość cudzych spraw intymnych, zaglądanie przez „dziurkę od klucza” do cudzej kuchni, sypialni, toalety - te potrzeby i pragnienia są równie stare jak rodzaj ludzki.

Zobacz więcej

O skłonności do uległości

Innym ludziom ulegamy zazwyczaj wtedy, gdy znajdziemy się w nowej sytuacji, czujemy się niepewnie, nie wiemy, co zrobić.

Zobacz więcej

Za mało jeżów

W XX wieku nastąpił niebywały rozwój psychologii. Nie tylko weszła na salony naukowe, ale stała się niezwykle ważną częścią codziennego życia. Trudno bowiem sobie dzisiaj bez jej osiągnięć wyobrazić wychowanie, edukację czy pracę.

Zobacz więcej

Trening mistrzów

Czym jest psychologia sportu? Czy psycholog może pomóc w osiąganiu mistrzostwa? Co może zrobić,gdy przyjdą porażki?

Zobacz więcej

Co nie jest, a co jest w genach

Każdej nauce towarzyszą mity, przesądy, przekonania. Psychologia pod tym względem bije rekordy. Dziś rozprawiamy się z przesądami na temat związków genów i osobowości.

Zobacz więcej

Niezbędność dziadków

Nie tylko wnuki potrzebują dziadków. Dzięki wnukom dziadkowie mają kontakt ze światem, mogą spojrzeć na swoje życie jako dobrze przeżyte. Ale też mogą wnukom pomóc w poszukiwaniu sensu życia.

Zobacz więcej

Skuteczne nauki sposoby

Skuteczne uczenie się polega przede wszystkim na wiernym i szybkim opanowaniu materiału. Ideałem jest zapewne trwałość zapamiętanych treści i swobodne odtwarzanie ich w dowolnych konfiguracjach, bez żmudnego wyszukiwania potrzebnych danych w zakamarkach pamięci. Aby skutecznie się czegoś nauczyć, proponuję skorzystać z wiedzy o efektywnym uczeniu i zastosować w praktyce opisane poniżej zasady.

Zobacz więcej

Nazwa nie czyni psychologii

Niebawem ruszy lawina chętnych na studia psychologiczne. Już obecnie w Polsce studiuje psychologię kilkanaście tysięcy osób. Kilka razy więcej chciałoby to robić, ale nie zostało przyjętych (nieraz mimo bardzo dobrze zdanych egzaminów, bo miejsc na studiach dziennych jest mało). Są wprawdzie studia wieczorowe (płatne), ale zazwyczaj nie są tanie i wielu po prostu nie stać na nie.

Zobacz więcej

czy dusza od ciała jest niezależna

Człowiek w akcie śmierci otrzymuje światło, w którym widzi Boga i siebie. Widzi wtedy, ile czasu zmarnował. I to jest właśnie czyściec: moment, kiedy człowiek sam siebie ocenia - mówi Anna Świderkówna.

Zobacz więcej

O potrzebie gwiazdorstwa

Kiedy Georege Orwell publikował w roku 1948 swoją słynną powieść „Rok 1984”, nie podejrzewał, że stworzony przez niego Wielki Brat przeżyje taki renesans na przełomie tysiącleci.

Zobacz więcej

Gdy przytłacza „wielki błękit“

W filmie „Wielki błękit” główny bohater - jako kilkuletni chłopiec - jest bezradnym świadkiem wypadku na morzu, w którym zginął jego ojciec. Bezradne, przerażone dziecko czuje, że stało się coś strasznego, co przekracza możliwości zrozumienia.

Zobacz więcej