Charaktery - 4 / 2013 / Spis treści

Wstęp

Energia życiowa

Im więcej lubimy ludzi, rzeczy, stanów rzeczy, im bardziej to wszystko lubimy, tym mniej marnujemy energii na walkę z wewnętrznymi oporami.

Zobacz więcej

Na temat

Źródła energii

Gdzie się podziała Twoja energia? Jak możesz odzyskać siłę, która jest ukryta głęboko w Tobie - opowiada Wojciech Eichelberger. I przedstawia swoją koncepcję energii życiowej.

Zobacz więcej

Para do życia

Około 500 kcal - to absolutne minimum niezbędnej do życia energii. I biada nam, jeżeli nie zostanie szybko dostarczona. A co z kundalini, praną, energią Qi, mocą duchową i uniwersalną siłą życiową, przepływającą przez nas i jednoczącą całe uniwersum?

Zobacz więcej

Praktycznie

Razem samotni

Codziennie otrzymujemy dziesiątki, jeśli nie setki mejli i SMS-ów. Telefon wciąż dzwoni. Życie upływa nam między jednym a kolejnym czatem. W zgiełku pospiesznych wiadomości nie ma czasu na to, co naprawdę istotne. Mało tego, już nawet nie wiemy, co w życiu jest ważne.

Zobacz więcej

Jak zarządzać swoim szefem

By mieć realny wpływ na swojego szefa i sytuację w firmie, wcale nie trzeba aż tak wiele. Wystarczy nieco odwagi i umiejętne pokierowanie rozmową.

Zobacz więcej

Trująca miłość

Jest taki rodzaj miłości, która nie jest ani cierpliwa, ani łaskawa, unosi się pychą i gniewem; złego faktycznie stara się nie pamiętać, a wręcz wypierać. Nazywa się ją „kochaniem za bardzo”, choć właściwie można by ją nazwać „kochaniem niepełnym”.

Zobacz więcej

Seks bez zobowiązań?

On myślał, że to miła przygoda, ten jeden raz. Ona po namiętnej nocy tęskni za nim, chce jeszcze. Nawet jeśli kochankowie są pewni, że w seksie chodzi im tylko o zabawę, hormony mogą spłatać figla i doprowadzić do uczuciowych dramatów...

Zobacz więcej

Szanuj rodzica swego

Jeśli wydaje ci się, że lepiej wiesz, co jest dobre dla drugiego człowieka, to znaczy, że nie masz dla niego szacunku.

Zobacz więcej

Z czego leczy płacz

Gdyby nie łzy, bylibyśmy jak maszyny - nawet najdoskonalsze roboty nie potrafią płakać. Dlaczego zatem wstydzimy się tej reakcji? I dlaczego nie warto powstrzymywać łez?

Zobacz więcej

Nie oddam nawet po śmierci

Choć wydaje się, że postawy wobec przeszczepów organów zmieniają się, wciąż zbyt wiele osób umiera, ponieważ brakuje dawców. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego wciąż tak wiele osób boi się nawet myśli o oddaniu narządów po śmierci?

Zobacz więcej

Kierunek psychologia

Psychologia od lat króluje w rankingach najchętniej wybieranych kierunków studiów. Na czym polegają studia psychologiczne? Dlaczego cieszą się taką popularnością?

Zobacz więcej

Studiuj psychologię - poradnik

Studia psychologiczne dają szeroki wachlarz możliwości zatrudnienia. Psychologów spotkamy nie tylko w poradniach i szpitalach, ale również w firmach konsultingowych, sądach czy ośrodkach badania opinii społecznej.

Zobacz więcej

Psychologia za granicą

Jeszcze kilka lat temu studia w USA czy Wielkiej Brytanii były dla wielu osób tylko marzeniem. Dziś możliwości są o wiele większe - studiować za granicą można nawet bez międzynarodowej matury (IB).

Zobacz więcej

Laboratorium

Głos sumienia i jego mutacje

Aniołki są takie bezpłciowe, niebo - bezbarwne. Ale obraz, gdy ktoś smaży się w piekle - jaki wyrazisty! Moralność i sumienie są ewolucyjnie zakotwiczone w bólu - przekonuje Ryszard Stach.Na szczęście obok karzącego jest też sumienie, które nas nagradza.

Zobacz więcej

Twoja szkoda, moja radość

Nie śmiej się dziadku z czyjegoś wypadku... - przestrzega przysłowie. Cóż, przysłowia są mądrością narodu, ale narodu nic tak nie cieszy, jak czyjeś nieszczęścia i nic tak nie boli, jak czyjś sukces. Jak się okazuje, naród kieruje się swoistą logiką uczuć.

Zobacz więcej

Zapomnieć by pamiętać

Zapominanie traktujemy jako nieprawidłowość, coś, co utrudnia nam życie. W rzeczywistości jest ono niezbędne. Zapominamy, abyśmy... mogli pamiętać.

Zobacz więcej

Obrazy z mózgu odczytane

Stworzyć obraz jedynie za pomocą umysłu? Brzmi jak science fiction, a jednak jest możliwe. Dzięki „brain paintingowi” komputer zamienia fale mózgowe w kształty i barwy.

Zobacz więcej

Wśród kultur

Kultura, w której żyje człowiek, wpływa na to, jak spostrzega otaczający go świat przekonuje Douglas Medin.

Zobacz więcej

Po pierwsze, nie diagnozuj na wizji!

Coraz częściej w mediach jako ekspert pojawia się psycholog. Komentuje zdarzenia, interpretuje zachowanie ludzi i próbuje je wyjaśnić. Gorzej, jeśli stawia diagnozy. Na dodatek osobom, których na oczy nie widział.

Zobacz więcej

I

fot. fcafotodigital/istockphoto

Czekoladowa chemia

Czekolada zawiera ponad 500 związków chemicznych, z których wiele wpływa na stan organizmu. Czekoladowa chemia m.in. poprawia myślenie, reguluje ciśnienie, a nawet pogłębia doznania erotyczne.

Zobacz więcej

grafika: wwing/istockphoto

Dylematy wielkanocne

Jeśli Jezus twierdził o sobie, że jest Bogiem, to albo był obłąkany, albo kłamał, albo... po prostu mówił prawdę.

Zobacz więcej

Wiedeń przed nami

Czasem jakieś zdanie usłyszane w podróży jest dla mnie tym, czym dla wielu ludzi pamiątkowe zdjęcie zrobione w słynnym miejscu, pośród zabytków. Ja nie robię zdjęć. Zbieram ważne myśli - opowiada dyrygent i kompozytor Jerzy Maksymiuk.

Zobacz więcej