Charaktery - 4 / 2012 / Spis treści

Wstęp

Ojcowie i synowie

O ojcach słyszałem niejedno. Często były to słowa surowe, rzadko pełne ciepła. Najczęściej słyszałem to od dzieci, szczególnie od synów. O synach też słyszałem niejedno. Najczęściej od ojców.

Zobacz więcej

Lewa strona pieniądza

Dżentelmeni nie mówią o pieniądzach. I słusznie, bo mają one wielką moc. I nie chodzi o moc nabywczą. Jak pokazują eksperymenty, wystarczy spojrzeć na banknot, pomyśleć o nim, a zmienia się nasz stosunek do ludzi, do siebie i do tego, co robimy. Niekoniecznie na lepsze.

Zobacz więcej

Perwersyjni aż do bólu

Każdy człowiek ma w sobie potencjał czynienia zła, zadawania bólu - sobie samemu albo innym. Perwersyjne okrucieństwo to nasza mroczna strona - uważa znana francuska psychoanalityczka Elisabeth Roudinesco.

Zobacz więcej

Przepływ

John Lennon napisał kiedyś: „życie jest czymś, co się przydarza, kiedy zajmujemy się planowaniem przyszłości”. Trudno zaprzeczyć celności tego twierdzenia.

Zobacz więcej

Na temat

Powroty taty 

Nieobecni, choć na wyciągnięcie ręki. Bliscy, choć z daleka. Synowie. Ojcowie. Dla siebie są jak lustro, w którym obserwują własny lęk, odwagę, niepewność, radość. Kobieta nie zrozumie mężczyzny, jeśli nie spróbuje zrozumieć jego relacji z ojcem i z synem. Synowie i ojcowie... Dwa rozdziały jednej opowieści, która dla matek, żon i córek bywa tajemnicą. Jak ją odczytać? Jak odnaleźć do niej klucz?

Zobacz więcej

Gry z ojcem

Czy dziś trudno być ojcem? Czego na pewno nie powinien robić ojciec w stosunku do syna, i odwrotnie? Czy to dobrze, gdy synowie naśladują ojców? Na te m.in. pytania odpowiadają ojciec - Bogdan de Barbaro oraz jego syn - Jakub de Barbaro.

Zobacz więcej

Praktycznie

fot. iconogenic/istockphoto

Inteligencja w kolorze blond

Dowcipy o blondynkach zna każdy. Ale czy zastanawialiście się, skąd wziął się stereotyp głupiej blondynki? Jakie są jego źródła?

Zobacz więcej

Kobiety, które nienawidzą mężczyzn

Badacze alarmują: mamy nowe uprzedzenie, równie niebezpieczne jak rasizm czy homofobia! To mizoandria, czyli nienawiść do mężczyzn. Faceci, by się przed nią bronić, stworzyli... ruch wyzwolenia mężczyzn. Czy męskość da się uratować?

Zobacz więcej

Dobry żart męża wart

Żarty na bok - poczucie humoru to poważna sprawa. Decyduje o naszej atrakcyjności, pomaga w zdobyciu partnera i zapewnia szczęście w parze. To być albo nie być w ewolucyjnej ruletce.

Zobacz więcej

Siedem mitów neuronauki

Czy mózg psychopaty jest inny? Czy da się czytać w myślach? Czy wolna wola i Ja nie istnieją? Prześledźmy 7 największych mitów neuronauki.

Zobacz więcej

Psychologia - czy warto?

Czy warto studiować psychologię? Czego właściwie możesz się dzięki temu nauczyć, co dadzą Ci zdobyte umiejętności? Użyteczną wiedzę, pewną pracę, niezłe zarobki? Poniżej porcja informacji, które pomogą w uzyskaniu odpowiedzi na te pytania i być może przekonają do decyzji o studiowaniu psychologii.

Zobacz więcej

Dlaczego moje dziecko? 

Agnieszka wzięła córeczkę po raz pierwszy na ręce, kiedy Martynka już nie żyła. Urodziła się w 27 tygodniu ciąży, po dziesięciu dniach, w niedzielny, zimowy wieczór, zmarła. Agnieszka myślała, że po dziewięciu latach da radę opowiedzieć o wszystkim bez łez...

Zobacz więcej

Halo... tu fonoholik 

Naukowcy i terapeuci alarmują: coraz więcej osób przywiązuje się do swojego telefonu komórkowego tak bardzo, że nie wyobraża sobie życia bez niego. To fonoholicy. Jakie są pierwsze objawy tego uzależnienia i jak z niego wyjść?

Zobacz więcej

Niech się zmieni on, nie ja! 

Ona ma dość jego wyjść na piwo z kolegami, on - jej wiecznego utyskiwania. Oboje uważają, że problem zniknie, gdy to partner się zmieni - oczywiście wypełniając ich zalecenia.Czy rzeczywiście tak się stanie?

Zobacz więcej

Laboratorium

Cierpię na siebie

Utrwalone w dzieciństwie i młodości wzorce myślenia o sobie i o świecie mogą powodować olbrzymie cierpienie psychiczne i uniemożliwiać normalne życie. Takie zaburzenia dotyczą coraz większej liczby osób. Orężem przeciw nim może być terapia opierająca się na treningu rozwiązywania problemów.

Zobacz więcej

Przyszłość zapisana w pamięci

Pamięć zwykle kojarzy się nam z wielkim magazynem, do którego wkładamy zdarzenia z przeszłości. Okazuje się jednak, że jest też niezbędna, by myśleć o przyszłości.

Zobacz więcej

Skalpelem i słowem 

Psychiatria przeszła długą drogę - od zakuwania chorych w kajdany i egzorcyzmów, poprzez odcinanie płatów czołowych, po elektrody w mózgu i leczenie słowem. Słowem, które zostawia w mózgu ślad równie trwały jak nóż.

Zobacz więcej

I

Na zdjęciu: Stanisław Krajewski z synem Danielem Fotograf: Maciej Herman Fotografia z wystawy Macieja Hermana "Ojcowie. Lista obecności", prezentowanej w Galerii Refleksy w Warszawie.

Moje życie będzie inne

Dowiedziałem się przez telefon, że dziecko ma „podejrzenie” zespołu Downa, ale wiadomo, co to znaczy. Poczułem, jak nogi mi się zrobiły stukilowe. Zacząłem przestawiać życie na nowe tory. To trwało kilkanaście minut - opowiada Stanisław Krajewski.

Zobacz więcej

Milczący tłum

Centra miast, targi, ulice - te duże, ale i mniejsze uliczki - wypełniał niegdyś gwar rozmów, okrzyków, zapytań ludzi zupełnie sobie nieznanych. Dziś miejski tłum milczy. Co zamknęło nam usta na ulicy? O czym i dlaczego milczy tłum?

Zobacz więcej