Charaktery - 4 / 2011 / Spis treści

Wstęp

Zemsta

Nigdy nie mogłem pojąć, skąd wzięło się przekonanie, że zemsta jest rozkoszą bogów.

Zobacz więcej

Na temat

W sidłach zemsty 

Mówi się, że jest ślepa. Ślepa? Zemsta oczami snajpera wpatruje się w winnego: w najmniejszych detalach rejestruje to, co on czyni. Ale zemsta jest bronią obosieczną, dosięga też mściciela.

Zobacz więcej

Zemsta, tragedia polska

Często się na tym łapię: mam komuś za złe, że mu się lepiej powodzi. I że łatwiej mu to przyszło. To chyba coś naturalnego, choć brzydkiego. Jakaś skaza ludzkiej kondycji - mówi ZBIGNIEW MIKOŁEJKO.

Zobacz więcej

Praktycznie

fot. Chris Schmidt/istockphoto

Barbarzyńca na szpilkach

Kobiety czy mężczyźni – kto jest bardziej mściwy? Czy rację miał Fryderyk Nietzsche, który twierdził, że w miłości i zemście to kobieta jest barbarzyńcą?

Zobacz więcej

Czego pragną silne kobiety

Są silne, niezależne, atrakcyjne. Współczesne kobiety realizują swe marzenia, kierują firmami. Ale z mężczyznami im się nie układa: wciąż trafiają na drani. Przypadek? Niekoniecznie - przekonuje Maja Storch.

Zobacz więcej

Antropolog osobowości

Tylko cud sprawił, że młody kapral Linton uniknął zagazowania na polach Francji w czasie I wojny światowej. Gdyby nie ten przypadek, nauka straciłaby jednego z najbardziej szanowanych antropologów i socjologów, mocno ucierpiałaby także psychologia.

Zobacz więcej

Bliskość w zasięgu ręki

Dorosłe dzieci alkoholików nie wyniosły z domu wzorów zdrowych relacji, ale mogą stworzyć szczęśliwe związki. Muszą tylko otworzyć się na partnera.

Zobacz więcej