Charaktery - 4 / 2011 / Spis treści

Wstęp

Zemsta

Nigdy nie mogłem pojąć, skąd wzięło się przekonanie, że zemsta jest rozkoszą bogów.

Zobacz więcej

Ciało mówi: kocham 

Usta milczą, dusza śpiewa..., a twoje uczucia pokazuje ciało. Alfabet erotycznych gestów to tysiące min, układów rąk i stóp.

Zobacz więcej

Na temat

W sidłach zemsty 

Mówi się, że jest ślepa. Ślepa? Zemsta oczami snajpera wpatruje się w winnego: w najmniejszych detalach rejestruje to, co on czyni. Ale zemsta jest bronią obosieczną, dosięga też mściciela.

Zobacz więcej

Zemsta, tragedia polska

Często się na tym łapię: mam komuś za złe, że mu się lepiej powodzi. I że łatwiej mu to przyszło. To chyba coś naturalnego, choć brzydkiego. Jakaś skaza ludzkiej kondycji - mówi ZBIGNIEW MIKOŁEJKO.

Zobacz więcej

Praktycznie

fot. Chris Schmidt/istockphoto

Barbarzyńca na szpilkach

Kobiety czy mężczyźni – kto jest bardziej mściwy? Czy rację miał Fryderyk Nietzsche, który twierdził, że w miłości i zemście to kobieta jest barbarzyńcą?

Zobacz więcej

Fatalne zauroczenie

Ojcowie i córki, matki i synowie, bracia i siostry... Spotkali się po latach rozłąki. Poczuli do siebie coś, czego poczuć nie powinni. Seksualne pożądanie. GSA.

Zobacz więcej

Czego pragną silne kobiety

Są silne, niezależne, atrakcyjne. Współczesne kobiety realizują swe marzenia, kierują firmami. Ale z mężczyznami im się nie układa: wciąż trafiają na drani. Przypadek? Niekoniecznie - przekonuje Maja Storch.

Zobacz więcej

Siedem grzechów głównych

Mimo że od ich opracowania przez papieża Grzegorza Wielkiego minęło już tysiąc pięćset lat, nic nie straciły na aktualności. Siedem grzechów głównych to dziś przedmiot badań psychologów.

Zobacz więcej

Psychologia pisana nutami

Niektórzy słuchają muzyki, aby oderwać się od rzeczywistości. Dla innych jest to ćwiczenie umysłowe. Co sprawia, że pewne zestawienia dźwięków odbieramy jako piękną melodię, inne z kolei rażą nas dysharmonią?

Zobacz więcej

Bananowy syndrom 

Wilczy apetyt na słodycze, zażeranie się owocami czy przekąskami - to najczęstsze objawy zespołu Picka. Choroba ta może sprawić, że szanowany doktor Jekyll przedzierzgnie się w krwiożerczego pana Hyde’a.

Zobacz więcej

Antropolog osobowości

Tylko cud sprawił, że młody kapral Linton uniknął zagazowania na polach Francji w czasie I wojny światowej. Gdyby nie ten przypadek, nauka straciłaby jednego z najbardziej szanowanych antropologów i socjologów, mocno ucierpiałaby także psychologia.

Zobacz więcej

Za szybko na świat

Przedwcześnie urodzone dzieci doświadczają tak wielu wrogich bodźców, że w pewnym momencie niektóre z nich zaczynają zachowywać się, jakby cierpiały na zespół stresu pourazowego.

Zobacz więcej

Pozycja do ataku 

Są wśród nas wojownicy, zawsze gotowi do ataku. Są też męczennicy, którzy dźwigają ciężary innych. Zdarzają się dyplomaci, zręcznie wykręcający się z trudnych sytuacji, a także liderzy, na których można liczyć. A kim ty jesteś?

Zobacz więcej

Bliskość w zasięgu ręki

Dorosłe dzieci alkoholików nie wyniosły z domu wzorów zdrowych relacji, ale mogą stworzyć szczęśliwe związki. Muszą tylko otworzyć się na partnera.

Zobacz więcej

Trwanie w nierozstaniu 

Niektóre pary przez lata prowadzą ze sobą nieustanną walkę, uczestniczą w dziwnym tańcu oskarżeń, uników i podchodów. Coraz mniej ich łączy, w zasadzie tylko jedno - przyzwyczajenie. Dlaczego mimo to nie chcą się od siebie uwolnić?

Zobacz więcej

Laboratorium

Obudź w sobie Mistrza

Każdy z nas nosi w sobie wewnętrznych aktorów: Mówcę, Żebraka oraz Mistrza. Słuchanie ich głosu pozwala nam odkryć, czego potrzebujemy i co jest dla nas naprawdę ważne.

Zobacz więcej

Nocna straż w nieświadomości

Mózg jest jak Nowy Jork - nigdy nie zasypia. Wprawdzie światła świadomości gasną, ale automatyczny strażnik czuwa.

Zobacz więcej

I

Bóg chaosu leci na Ziemię 

Jeśli naukowcom nie uda się zmienić toru lotu asteroidy Apophis, to lepiej, żebyście za 25 lat nie spędzali świąt wielkanocnych w Portoryko lub Kolumbii...

Zobacz więcej

Pustynia w sercach

Strach, bezradność, trzeba przecież pójść do sąsiada, którego zna się od urodzenia, i poprosić: „Ratuj, ja też chcę żyć”. To niemal równoznaczne z powiedzeniem drugiemu człowiekowi: „Moje życie jest tyle samo warte co twoje”. Kto ma taką odwagę?

Zobacz więcej