Charaktery - 4 / 2009 / Spis treści

Wstęp

Rzeczy pierwsze...25

Sięgnąłem do pamięci, aby przywołać jak najwięcej rozmaitych emocji. Przypomniałem sobie: Zachwyt. Radość. Przygnębienie. Niezadowolenie. Podziw. Wściekłość. Smutek. Niepokój. Zawstydzenie. Poczucie winy. Nadąsanie. Pożądanie. Zazdrość. Strach. Ambiwalencja. Euforia. Wstręt. Gniew. Pogarda. Zakłopotanie. Pokora. Rozczarowanie. Wdzięczność. Nadzieja. Miłość.

Zobacz więcej

Na temat

ilustracja: terng99/istockphoto

Spokojnie, to tylko twoje emocje

Złe emocje bolą, nie chcemy ich. Staramy się ich unikać, choć sami je w sobie wzbudzamy. Sprawiają nam przykrość, ale wiele robimy, by wciąż na nowo się rozpalały i... dręczyły nas. Czy można wyjść z takiego zaklętego kręgu? Jak radzić sobie z emocjami?

Zobacz więcej

Nienawiść, siostra miłości

My wybieramy emocje, a nie one nas. Tam, gdzie jest strach, tam kryje się potencja odwagi. A tam, gdzie odwaga - kryje się zagrożenie, strach. Miłość jest bardzo blisko nienawiści, a stan euforii łatwo zmienia się we frustrację - mówi Józef Augustyn SJ. Józef Augustyn SJ jest jezuitą, rekolekcjonistą, redaktorem naczelnym kwartalnika „Życie Duchowe”. Autor wielu książek, m.in.: O krzywdzie, przebaczeniu i o spowiedzi, O uczuciach i innych trudnych ludzkich sprawach, Świat naszych uczuć.

Zobacz więcej

Praktycznie

fot. Mlenny/istockphoto

Niszczyciele własnych marzeń

Dorosłe Dzieci Alkoholików wiedzą, co chcą w życiu osiągnąć, ale gdy tylko przybliżają się do celu, często same rzucają sobie kłody pod nogi. Dlaczego psują to, co wydawało się ziszczeniem ich marzeń?

Zobacz więcej

Jestem w sidłach

Mam ojca alkoholika. Odkąd pamiętam lubił wypić – wracał w nocy i awanturował się. Musiałem na to patrzeć i wszystkiego słuchać. Gdy byłem w gimnazjum, ojciec upijał się do nieprzytomności. Trzeba było mu pomagać chodzić, sprzątać po nim.

Zobacz więcej

W mocy upiorów nocy

Chyba każdy przynajmniej raz w życiu obudził się w środku nocy zlany potem. I długo rozpamiętywał horror, który przeżył we śnie. Senne koszmary regularnie dręczą co dwudziestego człowieka, jeszcze lepiej znają je dzieci. Ofiary nocnych strachów są przekonane o swej bezbronności. Niesłusznie. Złe sny można pokonać.

Zobacz więcej

Tabliczka mnożenia szczęścia

Pragniemy szczęścia samego w sobie. Pożądamy go, bo przynosi nam korzyści: lepsze relacje społeczne, sukcesy akademickie i zawodowe, dobre zdrowie, a nawet dłuższe życie. Czy możemy świadomie i trwale zwiększać poziom szczęścia? Artykuł poświęcony tej kwestii publikuje w kwietniowym numerze miesięcznik „The Psychologist”, który w Polsce współpracuje wyłącznie z „Charakterami”.

Zobacz więcej

Przeszczepy pamięci

Czy zjadając innego osobnika, można przejąć jego cechy? Wierzyli w to swego czasu prymitywni ludożercy, uwierzyli i poważni naukowcy. Georges Ungar ogłosił nawet światu, że odkrył substancję - skotofobinę - która rzekomo miała przenosić między organizmami informację o tym, czego jeden z nich się nauczył.

Zobacz więcej

Na tropie przeczuć

Intuicja czasem coś nam podpowiada. Ale czy możemy ufać jej podszeptom? Badania pokazują, że tak. Podsuwa nam bowiem trafne rozwiązania. Okazuje się też, że suflerem jest tym lepszym, im trudniejsze zadania przychodzi jej rozwiązywać.

Zobacz więcej

Zysk z kryzysu

Co począć z pieniędzmi, gdy wskaźniki giełdowe spadają, kursy walut falują, a kryzys szaleje? Czy kupować akcje teraz, gdy są tanie? Czy wycofywać się z funduszy inwestycyjnych? Trudno o prostą receptę. Wiadomo, czego nie robić. Nie warto chować oszczędności do skarpety! – mówi prof. TOMASZ ZALEŚKIEWICZ.

Zobacz więcej

Nie chcę, ale muszę

Pamiętacie Adasia Miauczyńskiego z filmu „Dzień świra”? Wychodząc z domu liczy do pięciu. Trzy razy upewnia się, czy zamknął drzwi. Wraca, bo nie pocałował stópki Jezuska. Przeskakuje po dwa schodki – stąpa tylko po nieparzystych. Adaś ma nerwicę natręctw. Na każde 100 osób, dwie cierpią na to zaburzenie.

Zobacz więcej

Laboratorium

Kaziu zakochał się po 50.

Przeżyli z żonami dwadzieścia parę lat, wychowali dzieci, osiągnęli sukces i... wywracają życie do góry nogami. Pakują walizki i wyprowadzają się do kobiet, które mogłyby być ich córkami. Przed czym uciekają mężczyźni w średnim wieku?

Zobacz więcej

Dorastanie do uśmiechów

Dlaczego dzieci nie potrafią opowia­dać dowcipów? A jeśli próbują, robią to w taki sposób, że śmieją się tylko ich rówieśnicy? Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że kluczem do dowcipów jest empatia i rozumienie przekonań innego człowieka. A tych małe dzieci nie posiadają.

Zobacz więcej

Nieśmiałe mózgi

U podłoża nieśmiałości i towarzyskości leżą różnice w budowie mózgu. O swoich najnowszych badaniach specjalnie dla „Charakterów” pisze prof. JEROME KAGAN, pionier psychologii rozwojowej.

Zobacz więcej

Pogoda dla emocji

Osobowość ma się tak do emocji, jak klimat do pogody. Klimat jest tym, czego się spodziewamy po pogodzie w danym miejscu i czasie. To on pozwala nam oczekiwać określonych warunków pogodowych. Pogoda natomiast jest tym, z czym w danym momencie rzeczywiście mamy do czynienia. Osobowość pozwala nam zatem mieć pewne oczekiwania odnośnie osoby w dłuższej perspektywie czasu - uważa William Revelle. William Revelle jest profesorem psychologii na Northwestern University w Stanach Zjednoczonych. Specjalizuje się w psychologii osobowości. Jego zainteresowania naukowe obejmują między innymi biologiczne podstawy osobowości oraz psychometrię. Przewodniczący Association for Research in Personality oraz International Society for the Study of Individual Differences. Autor i współautor wielu znaczących publikacji z zakresu psychologii osobowości.

Zobacz więcej

Matrix w każdej głowie

Nasz układ nerwowy, mózgowie, zachowuje się jak wyrafinowany producent matrixa. Tworzy świat, który widzimy, dotykamy i smakujemy. Wydaje nam się, że najpierw jest świat, a potem nasze doznanie realnej, bo namacalnej, rzeczywistości. Nic bardziej mylnego.

Zobacz więcej

Wróżenie z genów

Na warszawskiej giełdzie właśnie zadebiutowała firma oferująca komercyjne badania genów. Planuje stworzenie sieci genetycznych poradni onkologicznych. Wystarczy wymaz z policzka, by dowiedzieć się, czy mamy predyspozycje do raka piersi, cukrzycy, Alzheimera... Jaka jest wartość tych badań? Czy prognoza genetyczna jest dokładniejsza niż długoterminowa prognoza pogody?

Zobacz więcej

I

Pogromca stresu

Jednym z wielkich przegranych w historii Nagrody Nobla z dziedziny medycyny jest Hans Selye. Od roku 1949 był do niej wielokrotnie nominowany za badania nad syndromem adaptacyjnym i zjawiskiem stresu. Biorąc pod uwagę fakt, że wprowadzone przez Selyego pojęcie „stres” zna i używa większość ludzi na świecie, nieobecność na liście noblistów tego naukowca należy uznać za naprawdę niefortunne zrządzenie losu.

Zobacz więcej

Dziękuję nie tylko we własnym imieniu

5 marca minęła piąta rocznica śmierci księdza Stanisława Musiała – publicysty, filozofa, wielkiego orędownika dialogu polsko-żydowskiego, człowieka ze wszech miar wybitnego. W trakcie uroczystości rocznicowych poruszającą mowę wygłosił ks. Romuald Jakub Weksler-Waszkinel. Przytaczamy ją poniżej.

Zobacz więcej

TO

Choroba psychiczna to w Polsce ciągle tabu. Reportaż Katarzyny Jabłońskiej.

Zobacz więcej